Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle pražskou kavárnu nepotěší. Zástupce ombudsmanky se obul do vládní agentury Hate Free: Je k ničemu a bůhví, jak to bylo s naci útoky, možná šlo o provokatéry

01.06.2016
Tohle pražskou kavárnu nepotěší. Zástupce ombudsmanky se obul do vládní agentury Hate Free: Je k ničemu a bůhví, jak to bylo s naci útoky, možná šlo o provokatéry

Foto: Hans Šembera

Popisek: Stanislav Křeček

Stanislav Křeček pochybuje o Hate Free a jejích kampaních a navíc útoky na Hate Free podniky považuje za díla provokatérů! „Chci ale také upozornit na to, že se na sociálních sítích objevily pochybnosti o tom, že tyto nápisy mají na svědomí neonacisté, protože například na jednom z nich je heslo Smrt uprchlíkům, a přitom slovo uprchlík by neonacisté zřejmě nepoužili,“ říká zástupce ombudsmanky pro Parlamentní listy. Bůhví, kdo tedy je autorem nápisů doopravdy.

Podle Křečka je přitom určitá míra nervozity ve společnosti pochopitelná. „Lidé nedostávají odpovědi na aktuální otázky a dostává se jim z jedné strany buď jen chlácholení, z druhé strany se na ně dělá dlouhý nos morální převahy a jsou kvůli svým obavám označováni jako xenofobové. Anebo pak dostávají takové rasistické a téměř nacistické odpovědi, jako byly zmíněné nápisy,“ říká.

Lidem nikdo nic neřekne

Česká společnost se podle něj dál rozděluje a přispívají k tomu bohužel i původně dobře zamýšlené akce, jako přijetí křesťanských uprchlíků. Ti zřejmě byli pronásledováni kvůli své víře a jejich integrace by zřejmě byla jednodušší, vzápětí se ale ukázalo, že to byli lidé, kteří jen šli za lepším a s uprchlictvím před válkou neměli nic společného. „To dává společnosti další rány, dál ji jen drásá a nedostává se jí uklidnění. Navíc stálé obviňování z toho, kdo za všechno může, nic neřeší. Lidem neříká, co nás vlastně čeká, takže společnost není v dobré kondici. Pak takové věci jako ty nápisy vyvolávají velkou pozornost a zhoršují napětí,“ kritizuje situace Křeček.

Kdybychom mluvili na rovinu, Hate Free nepotřebujeme

A vládní kampaň Hate Fre, ta už podle něj vůbec k žádnému řešení nevede. „K tomu by mohlo přispět, kdyby se na jedné straně pravdivě a nechlácholivě informovalo, na druhé bez posměchu a osočování z xenofobie lidem řeklo, že některé věci prostě nepřipustíme. Že u nás například budou platit naše zákony, a jakmile se proti nim někdo proviní, bude samozřejmě trestán, že nepřipustíme vznik ghett apod. jako ve Francii. A že nepřijmeme zákaz islámu – což je naprostá pitomost – ale zákon, jaký mají třeba v Rakousku a který reguluje nenávistné projevy. Místo toho vedeme nové a nové diskuse, naposledy o šátcích ve školách. Vypadá to jako zápas o podobu české školy, kdybychom ale na rovinu řekli, že nepřipustíme nabourání její nenáboženské a civilní podoby, byly by takové diskuse zbytečné,“ horlí Křeček.

Utvrzování se o vlastní pravdě

Hate Free aktivity podle zástupce ombudsmanky příliš účinné nejsou. „Pro prouprchlickou scénu jde spíš o utvrzování ve vlastní pravdě, na druhou stranu to povzbuzuje k větší aktivitě a k internetovým přestřelkám s protiuprchlickou skupinou. Napětí plyne i z toho, že odpůrci migrace říkají, že se angažují dobrovolně a zdarma, kdežto HateFree kampaň platí stát. Díky HateFree kampani se ale přece jen občas podaří vyvracet v širší veřejnosti hoaxy a falešné zprávy. Někdy to ale k jasnému efektu nevede, jako třeba v případě současných sporů o reportáž TV Prima a toho, co kdo vlastně řekl. Efekt HateFree kampaně není asi takový, jaký by si její autoři představovali,“ končí Křeček.

kavárna po útoku

Nejistá role médií

„Už před demonstracemi posledních týdnů se objevilo více násilí, to souvisí i s případem pobodaného muslima, který je dodnes nedořešen. K tomu se přidalo napadení vozu Českého rozhlasu během demonstrací, kontroverzní případ údajných chuligánů, kteří se pokusili napadnout demonstraci a pak možná ti samí zaútočili na centrum Klinika. Tyto demonstrace byly tedy v médiích hodně zarámovány násilím a debata, která se toho týkala, překryla vlastní tematický obsah demonstrací. Diskuse o tom, že se vše radikalizuje, překryla i prvek transnacionálního propojení s dalšími akcemi v Evropě. Důležitý je i počet jejich účastníků. Dodnes se spekuluje, kolik lidí se jich zúčastnilo, mě osobně vysoké množství demonstrantů v Praze i v Brně překvapilo,“ říká Křeček o demonstracích proti islámu.

Veřejnoprávní média a jejich „nezávislost“

Reálně veřejnoprávní média u nás podle něj vždy měla blíže k tomu, co je někdy označováno za „pražskou kavárnu“, než k proudům, které jsou dnes hlavními tahouny protiuprchlické vlny. „Snaží se nicméně zachovat názorovou pluralitu a snaží se zvát i lidi zastávající názory, jaké by se třeba v německé veřejnoprávní televizi neobjevily. Myslím, že pluralita v České televizi je u nás větší než v obdobných médiích na západě, i když ideální to není. Někteří lidé by samozřejmě chtěli, aby byla hlásána pouze jejich úzká propaganda, ale pokud má být zachována pluralita, není to možné. To se silně objevuje už od ukrajinské krize, kdy se na veřejnosti objevili proruští kritici veřejnoprávních médií, ale tady se musíme ptát, zda tito kritici jen nechtějí podobu vysílání vychýlit pouze na stranu své propagandy. Pozice veřejnoprávních médií je v současné situaci složitá a nevděčná, na druhou stranu v sobě nese Česká televize minulost, kdy se zapojovala do politických her a to jí škodí v tom, že je i dnes chápána jako spojenec jednoho politického proudu,“ myslí si Křeček.

Charlie Hebdo? Totální úlet

A jak vidí dnes populární téma zpřísnění trestů za hanobení náboženství, rasy nebo třídy? Vzpomíná na nedávné masové Je suis Charlie… „Adorace Charlie Hebdo byl naprostý úlet, politici pochodovali a každý říkal „Je suis Charlie“. Když si dnes ale uvědomíme, co se na stránkách toho časopisu objevovalo, bylo to jednoznačně urážlivé a nepřijatelné. A dnes jsme tam, kde jsme nechtěli být – na jedné straně politici říkají „Jsem Charlie“ a urážlivé kresby vydávají za vrchol svobody slova a za pár měsíců poté říkají pravý opak, že se hanobení musí trestat. To společnost jenom znejisťuje. Buď jsme všichni Charlie a můžeme zpodobňovat Mohameda, Ježíše nebo Panenku Marii v různých pozicích a všechny zesměšňovat, nebo budeme trestat za nějaké hanobení,“ končí své názory, které jsou kontroverzní zvláště pro „pražskou kavárnu“, ale úplně mimo rozhodně nejsou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

 

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace