Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sedmnáctiletý syrský uprchlík znásilnil dítě. V Káhiře hnali ulicemi nahou sedmdesátiletou křesťanku… Nemá náhodou Klára Samková pravdu, když tvrdí, že islám je zločinecká ideologie?

31.05.2016
Sedmnáctiletý syrský uprchlík znásilnil dítě. V Káhiře hnali ulicemi nahou sedmdesátiletou křesťanku… Nemá náhodou Klára Samková pravdu, když tvrdí, že islám je zločinecká ideologie?

Foto: Hans Šembera

Popisek: Klára Samková

Advokátka Klára Samková nedávno vzbudila rozruch, když na parlamentním semináři nazvaném „Máme se bát islámu?“ přirovnala druhé nejrozšířenější náboženství na světě k totalitním ideologiím; nacismu, fašismu a komunismu. „Je státní zločinnou a zločineckou ideologií,“ prohlásila doslova. Její slova tak naštvala tureckého velvyslance, který na protest spolu s několika dalšími ambasadory z místnosti odešel.

Turecký velvyslanec se před svým odchodem ohradil proti samotnému názvu konference. „Také se neorganizují konference, zda se máme bát křesťanství,“ prohlásil. „Korán je zdrojem míru a bratrství. Teroristé z organizací jako Daeš nebo Boko Haram nereprezentují islám. 1,6 miliardy lidí, kteří se hlásí k islámu, je obětí těchto lidí,“ zmínil Bigali.

Islámu se nebojme, zatočme s ním!

A co že to Samková na půdě parlamentu vlastně řekla? „Islámu se rozhodně bát nemáme. Máme s ním naložit stejným způsobem, jak evropská civilizace dosud úspěšně naložila se všemi totalitárními a nelidskými režimy, se kterými byla nucena se za svou více než dvoutisíciletou historii potýkat,“ vychrlila Samková na účastníky semináře hned po úvodním oslovení.

Zločinná ideologie

„Stejným způsobem“ prý znamená proti islámu bojovat, zvítězit nad ním a následně jej prohlásit za zločinný a odporující lidské přirozenosti, svobodě a důstojnosti. „Je stejný, jako byly nacismus, fašismus, komunismus. Je takovým přes to, že se skrývá za náboženství, ačkoliv ve skutečnosti je především státní zločinnou a zločineckou ideologií a nereformovatelným systémem vládnutí,“ pokračovala advokátka dále.

Chtějí s námi muslimové žít v míru?

Klíčová otázka podle Samkové je, jestli muslimové chtějí s námi, kteří jejich víru nesdílíme, žít společně. Zatím to prý vypadá, že nikoliv. „Jejich teroristické činy, halasně deklarované a páchané ve jménu islámu, ukazují na to, že nemají zájem o bratrství mezi národy a mezi lidmi. Vykřikují slova o nadvládě islámu a svého právního systému a slova o tom, že máme povinnost se jim podřídit,“ připomněla. Stále dál se prý přesvědčujeme, že se nám tito lidé cítí morálně nadřazeni a z této pozice nám hodlají svůj svět vnucovat.¨

Pokojná koexistence dvou náboženství

Islám měl ovšem mezi pozvanými z řad českých politiků i své příznivce. „Rozhodně se islámu bát nemusíme, ale máme ho poznávat a analyzovat,“ prohlásila poslankyně hnutí ANO, exministryně spravedlnosti Helena Válková. „Přála bych si, aby se nám podařilo dosáhnout pokojné koexistence dvou velkých náboženství,“ dodala. Samková to schytala i od novinářů.  Podle šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra Samková udělala ostudu. „Považuji chování Kláry Samkové za nesmyslné a absurdní. Udělala ostudu. Nic víc. Tento druh našich obránců před islámem je nebezpečný,“ míní novinář.

Je islám v rozporu s ústavou?

Zcela opačný názor ale projevil na svém facebookovém profilu sociálně demokratický poslanec Stanislav Huml. „Proč ostuda? Řekla svůj názor. Mimochodem odpoví někdo na otázku, zda islám je v souladu s naším chápáním lidských práv a zda není v konfliktu s naší Ústavou?“ zamyslel se Huml.

Dva případy z tisku

Než začneme Kláru Samkovou kamenovat za vyhrocené názory, podívejme se na dva příklady chování muslimů, které proběhly tiskem v posledních dnech. Z Německa přišla další zpráva o znásilnění v uprchlickém centru. Pachatelem je tentokrát údajně sedmnáctiletý migrant ze Sýrie, který brutálně zneužil o osm let mladšího chlapce, také Syřana. Uprchlík z azylového centra v Oldenburgu je podezřelý, že znásilnil a těžce zranil devítiletého spolubydlícího. K incidentu přitom došlo před necelými dvěma týdny. Rodina oběti ale o znásilnění informovala až po týdnu. Podezřelým v případu je i čtyřiatřicetiletý muž z Iráku, který zřejmě celý čin sledoval, ale nezasáhl. Obviněn bude minimálně z toho, že znásilňovanému dítěti neposkytl pomoc.

Vysvlečenou ženu hnali ulicemi. Její syn si totiž začal s muslimkou

 A nejen chováním k dětem jsou muslimové pověstní. Co takhle zacházení se ženami? V Egyptě, tedy tradiční muslimské baště, byla sedmdesátiletá křesťanka vysvlečena do naha a hnána ulicemi. Proč? Její syn prý navázal zakázaný vztah muslimkou. Křesťanka byla potrestána davem asi tři ozbrojených muslimů, šlo údajně o odplatu za rouhačský a mezináboženský vztah jejího syna. Kromě toho dav také zapálil sedm domů, které patřily křesťanským rodinám ve vesnici Karam v provincii Minya, všechny zapálené budovy byly srovnány se zemí. Muslimský dav podle agentury AP skandoval „Musíme vyhnat nevěřící".

Jsou podobné názory a chování opravdu začlenitelné do naší kultury?Nebo dáme, byť neradi, za pravdu Kláře Samkové?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace