Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umíte si představit, jak žijí pražští bezdomovci? Můžete to spatřit na vlastní oči, tři z nich totiž provádějí zájemce po zaneřáděných a ne právě bezpečných zákoutích. Co všechno prozradí o životě na ulici?

30.05.2016
Umíte si představit, jak žijí pražští bezdomovci? Můžete to spatřit na vlastní oči, tři z nich totiž provádějí zájemce po zaneřáděných a ne právě bezpečných zákoutích. Co všechno prozradí o životě na ulici?

Foto: pragulic.cz

Popisek: Nový pražský bezdomovec-průvodce Vojtěch během své proměny

Nové průvodce, kteří ukážou návštěvníkům Prahu očima lidí bez domova, představuje sociální podnik Pragulic. Jejich trasy povedou třeba pod Hlávkův most nebo na místa, spojená s drogovou scénou a prostitucí. Na své nové povolání se náležitě připravili ve vinohradském salonu Gentlemen Brothers.

Neobvyklé zákazníky obsloužilo trio holičů v luxusním pánském holičství Gentlemen Brothers. Byli jimi průvodci Pragulicu z řad lidí bez domova Robert, Václav a Vojtěch, kterým se dostalo plného servisu: stříhání, holení břitvou a metodou hot towel, úprava obočí i chloupků v nose a uších, a k tomu jako občerstvení káva i whisky. „Chtěli jsme touto neobvyklou cestou potěšit naše průvodce a zároveň veřejně představit dva nové, Václava a Vojtěcha, kteří od června nabídnou své prohlídkové trasy,“ vysvětlila ředitelka Pragulicu Tereza Jurečková.

„Člověk nikdy neví, jaký osud ho čeká. Vím, že ti chlapi jsou často inženýři i doktoři a najednou skončili na ulici. Chtěli jsme jim dát novou šanci – i když je to malý krůček, může jim to pomoci získat nové sebevědomí. Doufám, že se jim bude dařit a třeba se jednou stanou našimi stálými zákazníky,“ říká Tomáš Kucek, spoluzakladatel salonu Gentlemen Brothers, který své služby Pragulicu poskytl zdarma.

Nový pražský průvodce z řad bezdomovců Václav před proměnou...

Nový pražský průvodce z řad bezdomovců Václav před proměnou...

Tři nové prohlídky

„Zážitek se mi moc líbil, i když jsem se nejprve trochu bál břitvy, celkově to bylo krásné,“ říká průvodce Vojtěch. Houslista, který dříve působil dokonce v orchestru Národního divadla, přišel po návratu z delšího pobytu v zahraničí o práci i o byt. Posledních pět let žije po ubytovnách a krátce dokonce přežíval v jeskyni. „Přiznávám, že v tom svou roli sehrál i alkohol. Teď bydlím v azylovém domě a snažím se vydělat na lepší život, proto jsem rád i za možnost práce pro Pragulic. Trasu ještě domlouváme, ale chci se zaměřit na Malou Stranu a Staré město, nosit s sebou menší housle a vždycky na místech, kde třeba bydlel Mozart, něco zahraji,“ prozradil své neobvyklé plány Vojtěch.

Jeho kolega Václav o sobě prozradil, že je bezdomovcem z vlastní vůle. Již devátým rokem bydlí pod Hlávkovým mostem, kam také vede jeho prohlídka. „Vybudoval jsem si tam zahrádku, jsem kytičkář, jinak mám jen šnitlik. Byly doby, kdy jsem bydlel u známé v bytě, ale cítil jsem se tam jako ptáče ve zlaté kleci. Další nabídky na bydlení jsem proto odmítl, připadal bych si vnitřně zavázaný a chci žít svobodně, život si vychutnávat,“ představil svérázný Václav svou životní filozofii.

Třetí novou průvodkyní bude Helča. „Helča s námi chtěla spolupracovat už dlouho. Byla ale závislá na pervitinu a už půl roku abstinuje.. Na prvních cvičných prohlídkách bylo vidět, jak moc jí kontakt s lidmi baví, a hlavně pomáhá při nelehké cestě dostat se po letech drogové závislosti a prostituce zpět do života,“ prozradila Tereza Jurečková a zdůraznila, že zatímco většina průvodců Pragulicu už má za sebou určitý pokrok a zpravidla mají alespoň provizorní střechu nad hlavou v ubytovně, azylovém domě nebo i bytě, Helča je teprve na začátku a stále bydlí s přítelem ve stanu v lese.

...a Václav po proměně

...a Václav po proměně

Berzdomovci nabízejí devět tras

Prohlídky s Pragulicem lze rezervovat na www.pragulic.cz. V nabídce bude od června celkem devět tras (z toho tři nové), které jsou založeny na životním osudu jednotlivých průvodců. Prohlídka trvá obvykle zhruba dvě hodiny, cena je 250 korun, pro studenty 180 korun a rodinné vstupné činí 700 korun. Možné je domluvit i speciální prohlídky pro školní či firemní kolektivy.

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím bořit zažité stereotypy. V současné době projekt nabízí unikátní prohlídky Prahy, během nichž ukazuje bezdomovecký průvodce turistům netradiční místa, kam běžný návštěvník hlavního města nezavítá, a propojuje je se svým životním příběhem. Pragulic byl založen v roce 2012 třemi univerzitními studenty a během prvního roku svého fungování získal několik ocenění – Social Impact Award 2012, Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013, Fidelity Future Impact Prize a cenu za sociální inovace SozialMarie. Více na www.pragulic.cz.

Čtěte také:

Jak sarančata, za dobrotu na žebrotu, píše diskutér. Klára Samková a matka romských paterčat už zase bojují; o peníze. „Netroufám si odpovídat veřejně, aby mne opět nezažalovala,“ smutní Klub dvojčat a vícerčat

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace