Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někdo se tu asi zbláznil... zdá se, že už nám Německo v čele s ‘andělskou‘ kancléřkou dokonce i diktuje, co budeme nosit. Jak z českých olympioniků udělat veselé Tyroláky? Snadno, podívejte se

30.05.2016
Někdo se tu asi zbláznil... zdá se, že už nám Německo v čele s ‘andělskou‘ kancléřkou dokonce i diktuje, co budeme nosit. Jak z českých olympioniků udělat veselé Tyroláky? Snadno, podívejte se

Foto: ČT

Popisek: V těchto dnech byla představena oficiální kolekce české reprezentace pro olympijské hry v Rio de Janeiru. Také se vám na ní něco nezdá?

Čeští sportovci prý opět oslní okázalou kolekcí z dílny stejné společnosti, která je po Vancouveru, Londýně a Soči oblékne i do Ria. A přecházet zrak určitě bude všem, a především českým patriotům. Současně hrozí, že se legendární Emil Zátopek, jehož symbol jednotlivé kousky zdobí, obrátí v hrobě. Návrháři totiž proměnili naši olympijskou reprezentaci v jódlující Tyroláky!

Tentokrát jsme to s tím kráčením do Evropy poněkud přehnali. Tedy přinejmenším autoři nové kolekce, kterou oblékne česká reprezentace na olympijských hrách v brazilském Rio de Janeiru. Stačí jediný pohled a okamžitě kdekomu vytane na mysli otázka, zda už nám Evropská unie v čele s kancléřkou-generálkou Angelou Merkelovou i diktuje, co budeme nosit. Jak jinak si vysvětlit prapodivné tralaláčky, jakoby ukradené z hlavy jódlujícího Tyroláka či vypůjčené z tradičního bavorského pánského kroje, které mají zdobit hlavy českých sportovců. Zda se také budou povinně učit jódlovat a dostanou do ruky i pivní tupláky, zapůjčené z mnichovského Bierfestu, zatím zůstalo utajeno.

Kolekce prapodivných tralaláčků

Olympijská kolekce prapodivných tralaláčků

Že by gesto pro Angelu?

Dříve se říkávalo, že lezení do zadních částí těla sovětských mocipánů patří k českému koloritu, po roce 1989 jsme obratem vyměnili dřívější zadnice za ty, které vládnou za velkou louží. A nyní se zdá, že se zřejmě po vstupu do Evropské unie musíme za každou cenu přizpůsobit národu, který na starém kontinentu, ať už chceme či nikoli, začíná tvrdě prosazovat své názory. Navíc paradoxně tomu, který v minulém století napáchal v Evropě nejvíc zla. Pro kolekci totiž má být typická série osmi kloboučků, lidově zvaných tralaláčků, které si návrháři vypůjčili z tradičního bavorského kroje. Každý, kdo si některý z nich nasadí, prý bude k nepřehlédnutí. To bezesporu. Je však otázkou, jak to máme chápat. Má to snad být po kontroverzní účasti ministra kultury Daniela Hermana na sudetoněmeckém sněmu další ‘vstřícný krok‘ ke ‘smíření‘?

Logo Emila Zátopka

Logo Emila Zátopka

Pocta pro Zátopka?

Dalším symbolem kolekce je typická karikaturka legendárního českého atleta Emila Zátopka, kterou vždy doplňoval svůj podpis. „Emil Zátopek, fenomenální běžec, jehož motiv má české sportovce dovést k olympijskému triumfu stejně tak, jako se to podařilo jemu samotnému na OH v Helsinkách v roce 1952, kdy získal tři zlaté medaile, je hlavním motivem každého kousku kolekce,“ doplňuje majitel a zakladatel společnosti Václav Hrbek. Zřejmě ho ani nenapadlo, co by spojení svého loga a bavorských tralaláčků řekl sám Emil Zátopek, který vystudoval vojenskou akademii, spojil svoji sportovní kariéru se službou vojáka z povolání v Československé lidové armádě a působil v předsednictvu Československého výboru obránců míru.

Tým návrhářů pracoval na kolekci dva roky

Tým návrhářů pracoval na kolekci dva roky

Na své si přijdou i fanoušci

Na kolekci pracovali návrháři dva roky a výsledkem je dvacet kousků kompletního vybavení pro ženy a stejný počet pro muže. V době konání olympiády bude v Riu zima, takže v ní nechybějí ani bundy, které nepromoknou ani neprofouknou. Dalších zhruba třicet kousků představují doplňky. Český olympijský výbor vyfasuje 15 000 kusů oblečení včetně doplňků a bot, Český paralympijský výbor 3000 kusů a do prodeje fanouškům půjde více než 120 000 kusů. Ceny, za které si mohou kolekci pořídit, jsou standardní. Jen u těch tralaláčků je to diskutabilní. Sice stojí ‘jenom‘ 199 kaček, vzhledem k souvislostem ale nestojí ani za zlámanou grešli.

Čtěte také:

Pravdoláskaři si udrželi po celou dobu vliv, to dokázali jen nejlepší američtí gangsteři, prohlásil legendární karikaturista Adolf Born. Naposledy kreslil Básníky, na premiéru už ale nedorazil. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace