Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý jsem stárnoucí kretén, jak jsem se o sobě dočetl, říká herec Miroslav Hanuš z Ulice, jediný vlasatý v plešatém divadle. Lidi mají nejradši, když se něco zhroutí, dodal

26.05.2016
Prý jsem stárnoucí kretén, jak jsem se o sobě dočetl, říká herec Miroslav Hanuš z Ulice, jediný vlasatý v plešatém divadle. Lidi mají nejradši, když se něco zhroutí, dodal

Foto: TV Prima

Popisek: Miroslav Hanuš v Show Jana Krause

Herec Miroslav Hanuš je v posledních letech hodně vidět. Hraje Tondu Hložánka v Ulici, diváci si ho ale všimli hlavně v Případech 1. oddělení, kde hraje pro něj typickou nesympatickou figuru. Na divadle přitom léta býval za milovníka, i když prý je to jen tím, že má vlasy. Co na sebe prozradil v Show Jana Krause?

Hned v úvodu velice stručně charakterizoval typ postavy, kterou nejčastěji ztvárňuje – kretén. „Teď už jsem i stárnoucí kretén, jak jsem se dočetl ve scénáři, když jsem nedávno točil v Ostravě roli tatínka,“ říká herec, který bývá také často obsazován do rolí bolševiků, hrál ale například i Petra Pitharta.

Jsem plachý, ale vysílám silácké vlny

„To je tím mým obličejem,“ uvedl Hanuš v rozhovoru pro Magazín MF Dnes. „U filmu rozhoduje, jaký jste typ a jak vás čte kamera. Možná hraje roli i to, že jsem plachý. A jak jsem plachý, tak asi navenek vysílám nějaké silácké vlny,“ zapřemýšlel. „Přitom tím nic nezamýšlím. Třeba stejně působím, když někam přijdu na casting? Jestli tam taky nevědomě vysílám nějaký signál typu ´chcete do držky?‘, pak by to vysvětlovalo, proč si úspěšně vykoledovávám ty role kreténů,“ dodal.

Specialista na role, které mají vlasy

Naštěstí si ale zahraje i role kladné. „Hraju často sympaťáky. A u nás v Divadle v Dlouhé jsem specialista na role, které mají vlasy. Když se podíváte na fotky kolegů v mém věku, pochopíte proč. A já mám krásné vlasy. Problém je to u filmu a televize, kde hraju ty blbce. Abych vypadal ještě blbější, tak mi češou pěšinky, jenomže ty mé krásné vlasy jsou neposedné, takže ráno před natáčením bývám na nástup do maskérny napsaný úplně první...,“ dodal herec.

Jak jsem hrál Báru Polákovou

V souvislosti se svým hereckým povoláním má řadu veselých historek, a tak vzpomene například na to, jak úspěšně zaskakoval za svou kolegyni Báru Polákovou ve hře Pan Kaplan má třídu rád: „Bára byla v té době neznámou herečkou, byla tam chvíli a nikdo ji neznal. A když náhle onemocněla, tak náš šéf Petr Svojtka, divadelník starého ražení, řekl, že když jsou tam lidi, musí se hrát! Navrhnul jsem tedy, že za ni zaskočím, za tu krásnou, blonďatou Báru. A vyřešil jsem to tak, že jsem na začátku představení vystoupil, upozornil jsem ty lidi, že můžou jít okamžitě domů, a ukázal jsem jim takovou malou fotografii Báry Polákový. Nikdo nešel domů, protože lidi mají nejradši, když se něco zhroutí. V druhé půlce představení už lidi říkali, že je vůbec nenapadlo, že nejsem muž,“ směje se Miroslav.  Že by to bylo tou bujnou kšticí?

Otec Plecháč, matka Železníková

Od herectví přešel ke vzpomínce na svého otce, slavného urologa, a k vysvětlení toho, jaké je pozadí jejich rodinného jména: „Tatínek se jmenoval Plecháč a maminka se jmenovala Železníková. A když na to došlo, tak se jaksi na tom druhu kovu nedokázali shodnout. Tatínek navíc nechtěl jméno po mamince, možná ho to ponižovalo, ale také nechtěl být Plecháč, protože se mu od dětství smáli. Rodiče se brali o prázdninách, kdesi na Slovensku, a nějakým způsobem, který já neznám, si zvolili jiný příjmení a jmenujou se Hanušovi. Takže až od tatínka začíná ta slavná tradice.“

Pedantický otec tří dcer

Miroslav Hanuš má s choreografkou Janou Vašákovou tři dcery, takže plechová hanušovská tradice jím stejně končí. Možná proto je Hanuš křehký člověk. Na někoho působí jako pedant, který opravuje práci všech kolem a trvá na perfektní činnosti všech složek, od kulisáků po uvaděčky. Také je zarytý nekuřák, co v zarytě kuřáckých divadlech trpí. Málokdo ale ví, že celoživotně trpí těžkými depresemi, se kterými se léčí už od školy. Působí jako tvrďák, kolegové ale znají jeho dlouhé mlčení a dny, kdy není schopen zkoušet.

Dechovce rozumí, moderní hudbě ne

Moderátor Jan Kraus na svého hereckého kolegu prozradil i to, že má rád dechovku, což doprovodil svým vlastním, velice nelichotivým hodnocením tohoto hudebního žánru a tím, že je to pro něj symbol komunismu. „Takže komunisti nejenže zkurvili tenhle stát, ale i tu dechovku. Protože to nezačalo s komunismem. Dechovka nesouvisí s komunismem,“ bránil se Miroslav Hanuš a dodává, že se mu dechovka líbí, protože je melodická, a že si sám občas i rád zazpívá, například píseň Škoda lásky. Kromě dechovky s oblibou poslouchá také operetu a operu. Takoví Beatles jsou prý pro něj už příliš velká moderna.

Miroslav Hanuš možná hraje kretény, v civilu je to ale staromilec, co zpívá operetu a do divadla jezdí na starém mopedu, ve volném čase zahrádkaří a novým kolegům zásadně vyká. Prostě člověk z jiného století. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace