Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komunista šokuje. Zastal se soukromníků a je pro to, abychom byli neutrálním státem. Nenechme si vnucovat omezenou suverenitu, vyzývá. A v zahraniční politice je zemanovec

19.05.2016
Komunista šokuje. Zastal se soukromníků a je pro to, abychom byli neutrálním státem. Nenechme si vnucovat omezenou suverenitu, vyzývá. A v zahraniční politice je zemanovec

Foto: ČT24

Popisek: Josef Skála byl o víkendu zvolen místopředsedou KSČM

Josef Skála byl o víkendu zvolen místopředsedou KSČM na sjezdu, o němž někteří mluvili jako o revolučním, ale žádná revoluce se nakonec nekonala. Skálovo radikální křídlo se totiž marně pokusilo svrhnout dosavadního předsedu Vojtěcha Filipa. On sám připouští, že jeho názory mohou leckoho šokovat a dráždí jimi i část spolustraníků. Ty mimo jiné na sjezdu burcoval, že komunisté nikdy nebyli béčkem sociální demokracie a že nálada v české společnosti se dramaticky mění.

Politika KSČM se v českých médiích příliš často nerozebírá, a tak mnozí netuší, co se v této nejpočetnější straně vlastně děje. O to větší překvapení čas od času připraví někteří její představitelé. Příkladem je veřejnosti  méně známý politik Josef Skála, který reprezentuje  radikální křídlo strany.  To ale podle něj ale neznamená, že by chtěl v noci propašovat Auroru pod Karlův most a nad ránem vypálit na „Strakovku“ nebo na Hrad. Radikálnost by podle něj měla spočívat v obsahu a v tom, že si KSČM nenechá krást vlastní témata. 

Chvála soukromníků...

Jako příklad takové krádeže například uvedl, že se téma rozkrádání veřejných financí stalo kořistí fanklubu miliardáře Andreje Babiše. „Mě moc mrzí, že on z toho bytostně plebejského tématu vytěžil mnohem více než KSČM,“  přiznal nedávno v Interview ČT.  Skála si myslí, že právě KSČM má morální právo se tohoto tématu chopit, protože tato strana nebyla u toho, když se zhaslo a kradlo a naopak varovala před tím, co se stane.  Uvedl také, že, že kdyby děsivé cifry, které byly rozkradeny,  byly k dispozici veřejným financím, například na platy lékařů nebo důchody, vše by bylo jinak. Sám připustil, že někoho může šokovat jeho názor, že bychom měli s veřejnými penězi zacházet alespoň tak dobře jako  soukromníci. 

… ale kritika kapitalismu

Zároveň si ale neodpustil kritiku kapitalismu, který prý jako soukromník proti své vůli poznal i zevnitř. Podle něj už kapitalismus lepší nebude a bude mít jenom stále větší problémy, například proto, že již nemá kam expandovat. Dnešní garnitury, které mu vládnou, nesahají těm dřívějším ani po tkaničky. „Je to jedna velká bezradnost,“ konstatoval.  Vyjádřil také přesvědčení, že na tahu je nyní radikální levice: „Nálady české veřejnosti směřují nalevo velice výrazně.“ Stejně tak kritizoval Evropskou unii a podpořil názor levicové ekonomky Ilony Švihlíkové, že jsme se stali kolonií cizího kapitálu. V této souvislosti upozornil na to, že odliv dividend do zahraničí představuje desetinu našeho HDP.  Velmi mu vadí, že zahraniční firmy  obhospodařují naše existenční zdroje a vysávají obrovské peníze například z kanalizací a vodovodů, aniž do nichž investují. „Ztratili jsme ekonomickou suverenitu, to není dobře,“ postěžoval si na ČT 24. 

Ať zasáhne NATO!

Místopředseda KSČM také řekl svůj názor na současnou migrační krizi. Podle něj se musí tvrdě řešit příčiny a energicky  žádat NATO, aby zasáhlo všude tam, kudy proudí teroristé a zbraně. „NATO z každé družice přesně vidí, kudy si ti teroristé a zbraně valí a nic s tím nedělá,“ stěžoval si.

Proto souhlasí s těmi, co chtějí z NATO vystoupit. On osobně by byl pro vyhlášení neutrality a pro politiku všech azimutů, která bude sledovat naše bezpečnostní a ekonomické zájmy. „Nenechme si vnucovat omezenou suverenitu, pojďme svoji suverénní cestou,“ vyzývá.  Za strašlivou zprávu považuje, že naše armáda by uchránila jeden kraj na jeden týden. „Měli bychom si budovat armádu, která by se zaměřila na obranu naší země a ne na zahraniční mise a obranu cizích států,“ myslí si Skála.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace