Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyčítal mu to nepřestal vyčítat. Byli kamarády na život a na smrt, a pak jediný ráčkující zpěvák české country nepromluvil s Michalem Tučným dvacet let ani slovo. Spouštěčem se stal...

19.05.2016
Vyčítal mu to nepřestal vyčítat. Byli kamarády na život a na smrt, a pak jediný ráčkující zpěvák české country nepromluvil s Michalem Tučným dvacet let ani slovo. Spouštěčem se stal...

Foto: ČT

Popisek: Odchod Michala Tučného z Greenhorns vzal Honza Vyčítal jako osobní zradu

Možná za to mohl alkohol, možná osobní antipatie a zlí jazykové tvrdí, že tak trochu zřejmě i závist. Každopádně to byl vyhazov Petra Novotného, který odstartoval konec legendárních Greenhorns. A když pak odešel i Michal Tučný a Honza Vyčítal mu to dvacet let vyčítal.

Po léta byl Jan Vyčítal symbolem dobré country muziky a báječných kreslených vtipů a obojí umí opravdu dokonale. Jeho kresby a styl humoru jsou nepřehlédnutelné a k poznání na první pohled. Kromě toho ale kytarista a zpěvák s charakteristickým hlasem a výraznou vadou řeči spoluzaložil legendární kapelu Greenhorns, kterou během let prošla řada skvělých muzikantů. A tím také vzniklo jeho velké přátelství s country legendou Michalem Tučným. Jenže pak nastal obrat o sto osmdesát stupňů a Honza s Michalem spolu nepromluvili jediné slovo neuvěřitelných dvacet let. Co to zavinilo?

Kdyby chlapi nepili

I když rozpad legendárních Greenhorns, které mocipáni počátkem normalizace přinutili k přejmenování na Zelenáče, začal mnohem dřív a odchod legendárního Michala Tučného se stal jen posledním hřebíčkem do rakve někdejší legendy, kapelník Jan Vyčítal ho nepřestal obviňovat z definitivního rozpadu kapely. Z někdejších kamarádů se stali nepřátelé na život a na smrt, kteří spolu dvacet let nepromluvili. Velký podíl na tom měl bohužel alkohol, kterému rádi holdovali oba. U Tučného se stal příčinou dramatického zhoršení jeho zdravotního stavu, které skončilo předčasnou smrtí. Vyčítal zase své pití s oblibou omlouval tím, že mu pomáhá najít inspiraci. „Abych mohl psát texty, musí se mi nejdřív otevřít nebe, ze kterého padají nápady. A to se mi stane vždycky po několikáté rundě,“ přiznal otevřeně Blesku již před pár lety. A když si dva ‘opojení‘ začnou něco vyčítat, nic dobrého z toho zpravidla nekouká.

Greenhorns v době největší slávy

Greenhorns v době největší slávy

Začalo to mnohem dřív

Přitom na počátku rozpadu skupiny stál někdo úplně jiný – bavič Petr Novotný, který s ní vystupoval jako konferenciér. Byl vtipný, zábavné historky sypal jako z rukávu a lidé ho milovali. Honza Vyčítal ale začal mít najednou pocit, že je té legrace nějak moc a upozaďuje muziku. A tak si hledal záminku, až mu ji Novotný bezděčně přihrál sám, když vynechal jedno vystoupení v Brně, protože ve stejném termínu musel natáčet v Praze. Jenže to kapele nepřiznal, protože cítil, že už nejsou vztahy úplně ‘košer‘, a raději se vymluvil, že je nemocný. Jenže lež má krátké nohy, a když to Vyčítal zjistil, udělil mu pokutu. Zlí jazykové tenkrát dokonce tvrdili, že ho ani tak nevytočila Petrova lež, jako skutečnost, že si přišel bokem na slušné peníze. Novotný se ale vzepřel a rázně odmítl pokutu zaplatit, což Vyčítal použil jako záminku k jeho vyhození z kapely.

Začátek konce

Novotného vyhazov jakoby ostatní chlapy popostrčil, aby konečně dali najevo, co si myslí. „S Novotným, jak už víme, odchází nespokojený Tomáš Linka, manažer Oscar Hahn, zvukař Zdeněk Otava, steelkytarista Josef Dobeš a nakonec i stále víc nespokojený Michal Tučný,“ napsal Jaroslav Kříženecký ve své knize Michal Tučný – Zpráva o životě. Jenže Michalův odchod a založení vlastní skupiny Tučňáci, která se rychle stala velmi kvalitní a oblíbenou, vzal Vyčítal jako osobní zradu. Byl to konec velkého kamarádství a trvalo dvacet let, než si to ti dva konečně dokázali vyříkat. „Byl jsem moc rád, když jsme se sešli u piva a on překonal sám sebe a před několika kamarády se mi omluvil se slovy, že po dvaceti letech se promíjejí i hrdelní zločiny. Podali jsme si ruce a okamžitě jsem mu odpustil,“ vzpomíná v knize Honza Vyčítal.

Čtěte také:

Přežil totální nasazení i koncentrák, a pak měl stejně utrum; jako jediný herec se totiž odvážil v roce 1968 napsat Brežněvovi. Jak žije plachý introvert po smrti celoživotní lásky? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace