Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oženil se čtyřikrát, marně bojoval se závislostí na alkoholu, pak k němu přidal ještě prášky. Záhadná smrt Františka Husáka: Nehoda, přepadení, nebo vražda? Tajnosti slavných

19.05.2016
Oženil se čtyřikrát, marně bojoval se závislostí na alkoholu, pak k němu přidal ještě prášky. Záhadná smrt Františka Husáka: Nehoda, přepadení, nebo vražda? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Okolnosti vážného úrazu, na jehož následky nakonec František Husák zemřel, zůstaly neobjasněny

Byl závislý na alkoholu, léčil se, ale abstinovat nevydržel. Nakonec zemřel za nevyjasněných okolností, poté co několik měsíců bojoval s následky pádu na zem. Co se tenkrát stalo, to už asi nikdy nedozvíme.

Kdysi o něm kdosi napsal, že na milovníka nebyl dost krásný, na tragéda dost razantní a na komika dost komický. Přesto dokázal zahrát úplně všechno. Za čtvrt století u filmu ztvárnil spoustu postav, většinou šlo ale o role vedlejší. Tu životní mu nabídl režisér Jaroslav Papušek, když hledal představitele uťápnutého, rachitického podpantofláka Ludvy Homolky, který by dokázal rozehrát velkolepý útok na bránice diváků se svou ‘gigantickou‘ manželkou v podání Heleny Růžičkové ve filmové trilogii o rodině Homolkových. Původně se mu František Husák zřejmě hodil do koncepce především typově, zároveň ale dokonale vystihl podstatu jeho herectví a udělal z něj hvězdu. Pak ale Husákovu kariéru přidusila doba.

S Helenou Růžičkovou v komedii Ecce homo Homolka

S Helenou Růžičkovou v komedii Ecce homo Homolka

Chtěli z něj mít ouřadu

Letos 24. května by oslavil osmdesátiny, těch se ale bohužel nedožil. Narodil se v Praze a moc nechybělo, aby se hercem nikdy nestal. Ve škole patřil k jedičkářům a již tenkrát hrál ochotnické divadlo. Snil o studiu dětského lékařství, rodiče z něj ale chtěli mít úředníka, protože tuto profesi považovali za jistotu. On se ale nakonec jim navzdory přihlásil do hornického učiliště. Z něj přešel na vojenskou školu do Moravské Třebové a po maturitě se hlásil na vytouženou medicínu. Jenže ho nepřijali, a tak nastoupil základní vojenskou službu. V uniformě začal recitovat a kouzlu herectví propadl. Byl dobrý, a tak dal na radu herce Františka Vnoučka a přihlásil se na DAMU, kterou úspěšně absolvoval v roce 1959.

Ze školy nosil samé jedničky

Ze školy nosil samé jedničky

Přáním jeho absolventského ročníku bylo dělat divadlo podle svých představ, a tak všichni jeho členové odešli do ostravského Divadla Petra Bezruče. Husák strávil na jeho jevišti šest sezón, což mu přineslo řadu zajímavých rolí, v nichž se začal tříbit jeho herecký naturel. V druhé polovině 60. let pak odešel do pražského Činoherního klubu, v němž působil deset let a svou osobitostí spoluvytvářel jeho umělecký profil. V roce 1975 se rozhodl odejít z Prahy a věnovat se práci s dětmi. Stal se učitelem v Lidové škole umění v Českém Krumlově, kde také vedl zájmový kroužek pro romské děti. Působil i v Malém divadle v Českých Budějovicích a na Skupově Plzni v roce 1977 dostal cenu za herecký výkon v roli Jiříka v loutkové inscenaci Kainarovy Zlatovlásky. Pak se ale k herectví vrátil. Hrál v divadlech v Českých Budějovicích a Chebu. Teprve v roce 1983 přešel do pražského Divadla Na zábradlí, kde působil až do své předčasné smrti.

V roce 1965 s Jiřím Hrzánem v Činoherním klubu v představení Mandragora

V roce 1965 s Jiřím Hrzánem v Činoherním klubu v představení Mandragora

Nekonečný boj s alkoholem

S alkoholem se prý potýkal už od mládí a občas se mu podařilo nad závislostí alespoň dočasně vítězit. Jenže velmi těžce snášel kritiku, upadal do úzkostných stavů, a pak zpravidla sáhl po lahvi. Měl sílu i vůli, což dokázal i tím, že po svém odchodu z Prahy řadu let abstinoval. Vše se ale změnilo v roce 1983, když se do metropole vrátil a opět neodolal. Především kvůli alkoholu se mu nedařilo v partnerských vztazích. Oženil se čtyřikrát, ani jedno manželství ale nevydrželo. Jeho první ženou se stala Věra, vdova po grafikovi Vladimíru Boudníkovi. Jeho druhá žena Naďa ho přemluvila, aby nastoupil odvykací kúru, jeho boj byl ale marný a z léčebny ho vyloučili pro neukázněnost. Jeho několikadenní opilecké tahy městem byly stále častější, až Nadě definitivně došla trpělivost. Stejně skončila i další dvě manželství, takže nakonec našel útočiště u maminky.

Jako doktor v legendární komedii Karla Kachyni Sestřičky

Jako doktor v legendární komedii Karla Kachyni Sestřičky

Jeho závislost na alkoholu, která byla veřejným tajemstvím, se prý při práci negativně neprojevovala. „Můžu říct, že jsem ho střízlivého snad neviděla. Na druhé straně na něm ale požívání alkoholu nebylo znát,“ prozradila před lety manželka herce Josefa Šebánka, který v nesmrtelných komediích hrál Homolku staršího. „On byl jeden z těch mužů, co pořád hledají, a myslím, že to nenašel, takže vedl dost nešťastný soukromý život. Přes to, jak skutečně hodný člověk byl, vedl válku se svými nejbližšími,“ zavzpomínal na něj v knize Nevyjasněná úmrtí jeho lékař a přítel Vladimír Dbalý. „Celé odpoledne byl v divadle, měli jsme ho na očích a on nic nepil. Ale každý večer byl ožralý. Až jednou se ozvala ze záchodů strašlivá rána, šli jsme se tam podívat a prasklo to – František měl schovanou flašku v nádobce na splachování, a když ji tam teď vracel, uklouzl a spadl,“ prozradil ve stejné knize Pavel Landovský.

Pár měsíců před úrazem s Martou Vančurovou v dramatu režiséra Jiřího Svobody Jen o rodinných záležitostech

Pár měsíců před úrazem, s Martou Vančurovou v dramatu režiséra Jiřího Svobody Jen o rodinných záležitostech

Nehoda, přepadení, nebo vražda?

Jeho stav se zhoršoval, sužovaly ho deprese, které stále častěji ‘léčil’ alkoholem, k němuž koncem 80. let přidal ještě prášky. Téměř denně se prý vracel z hospody celý zválený nebo potlučený, takže bylo jen otázkou času, kdy se stane něco opravdu zlého. A pak ho po jednom tahu našli kamarádi před hospodou pořádně zřízeného. Mysleli si, že je zase jen opilý a vyspí se z toho, jenže situace byla mnohem vážnější. Doma upadl do bezvědomí, přivolaný lékař konstatoval krvácení do mozku a nařídil okamžitý převoz do nemocnice. Už ale bylo pozdě. František úplně ochrnul, dýchal jen s pomocí přístrojů. V nemocnici strávil osm měsíců, pak začal jeho organismus selhávat. František Husák zemřel 8. listopadu 1991, bylo mu pouhých padesát pět let. Jeho předčasná a zbytečná smrt zůstává dodnes obestřena tajemstvím. Říká se, že byl přepaden, dokonce se spekulovalo o vraždě. Cizí zavinění ale nebylo prokázáno.

Čtěte také:

Říkali jí slovenská Twiggy, chlapi jí leželi u nohou, přesto měla sebevědomí na nule. Naplno se dokázala rozjet až poté, co se dozvěděla krutou diagnózu. Rakovina ale byla rychlejší. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace