Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Noční vlci jsou jen pánská testosteronová záležitost. Že by Putin dal příkaz motorkářům vyrazit na spanilou jízdu? To spíš uvěřím spiknutí sionských mudrců, říká advokátka Samková. Ať žijí motorky, na ty se aspoň dobře dívá

15.05.2016
Noční vlci jsou jen pánská testosteronová záležitost. Že by Putin dal příkaz motorkářům vyrazit na spanilou jízdu? To spíš uvěřím spiknutí sionských mudrců, říká advokátka Samková. Ať žijí motorky, na ty se aspoň dobře dívá

Foto: Hans Štembera

Popisek: Advokátka Klára Samková

ROZHOVOR Advokátka Klára Samková se dívá na poprask kolem nedávného průjezdu ruského motorkářského klubu Noční vlci s ženským nadhledem a pobavením. „Já to prostě vnímám jako pánskou testosteronovou záležitost, kterou si chlapci užívají. A aby nebylo vidět na první pohled, že jde jenom o pindíky, tak tomu dávají politický obsah, aby měli nějakou záminku,“ prohlásila na toto téma v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz známá advokátka.

Co říkáte na mediální poprask, který vyvolal ruský motorkářský klub Noční vlci při své projížďce Evropou? Má cenu věnovat takovou pozornost bandě motorkářů, nebo jde podle vás o symbol agresivní autoritářské putinovské politiky, o krajní nacionalisty, kteří schvalují anexi Krymu, jak někteří jejich odpůrci upozorňují?

Musím říci, že to není úplně v centru mého zájmu. Ale pokud jsem to zaregistrovala, musím říci, že si nedovedu představit, že by prezident Putin dal příkaz několika ruským motorkářům, aby se vydali na spanilou jízdu. To je úplně proti motorkářskému duchu. A už vůbec si nedovedu představit, že místní motorkáři by se po stovkách k těmto Nočním vlkům v Čechách přidávali na nějaký putinovský pokyn. To už budu spíš věřit na ilumináty a spiknutí sionských mudrců. Pokud vím, tak tahle motorkářská společenství jsou neřiditelné střely s vlastní subkulturou, a úvaha, že by měla podléhat jakémukoli, natož autoritářskému režimu, mi přijde velmi legrační.

Ale přece je známo, že jejich vůdce Alexandr Zaldostanov se přátelí s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a členové klubu bojovali po boku separatistů na východě Ukrajiny. Za aktivní podporu anexe Krymu je jejich vůdce i na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států amerických. Myslíte, že jde o běžný motorkářský klub?

Pokud vím, někteří členové Hells Angels se taky kamarádili s guvernérem Kalifornie. To tak bývá. Koneckonců, jestli si správně pamatuji, bývalý ministr průmysl Milan Urban je přece také vášnivý motorkář. Sám má motorku a jezdí. To se prostě chlapečkům stává, že jsou na motorky. I náš expremiér Tošovský se nedávno vymlátil ve ferrari. Každý to má nějak jinak.

Ale ono přece nejde o to, že jezdí na motorkách, ale spíš o to, co proklamují a jak vystupují. Vždyť i v České republice mávali vlajkou separatistické Doněcké lidové republiky.

Já to právě vnímám přesně opačně, já to vnímám, že se jedná hlavně o motorkáře, kteří až potom mají nějaké politické názory. Ale ty já shledávám sekundárními. Kdyby byly primární jejich politické názory, ty se přece dají demonstrovat jinak, daleko jednodušeji a účinněji z propagandistického hlediska. Možná se mýlím, ale pořád mám dojem, že základem jsou ty motorky.

Myslíte si, že kdyby šlo jen o nějaké běžné motorkáře na výletě po Evropě, že by se s nimi fotili někteří čeští politici – jihomoravský hejtman Michal Hašek nebo poslanec Jaroslav Foldyna?

Protože jsou to všichni chlapečci, oni by asi taky chtěli jezdit na motorce. Proč si Tošovský ve svých šedesáti letech koupí devět let staré ojeté ferrari? Jako žena to mohu chápat z toho hlediska, že jsou to chlapečci. A chlapečci prostě tímto způsobem přemýšlejí. Již několik tisíc let. Každý chtěl mít nejkrásnějšího koně, nejblýskavější zbroj, pak nejsilnější motorku a nejrychlejší auto. Ať žije testosteron. Já se omlouvám za primitivní barbínovské nazírání věci, ale já to prostě takhle vidím.

Takže myslíte, že průjezd Nočních vlků republikou a českou metropolí není nutné nijak dramatizovat?

Ať si každý dělá, co chce. Dřív prostě jezdili pánové po turnajích, podle toho, na který dvůr jeli, s tím uzavírali spojenectví, teď jezdí zase na motorkách. Já si taky myslím, že by mohli dělat věci inteligentnějším způsobem, ale já jsem holčička, já mám v popisu práce tomu nerozumět. Vezměme to ještě jinak: představte si, že se chcete projet po Evropě a chcete, aby o tom každý mluvil. Tak řeknete svým kámošům, pojďte se projet po Evropě? To by každý vypadal jako magor. Tak to musí do něčeho zabalit, aby to vypadalo zajímavě.

A politici a média na to podle vás naskočí a udělají jim skvělou publicitu?

Jasně, a oni pak pózují s motorkami a politiky. Jednou se s nimi fotí prezident, jindy hejtman nebo poslanec a oni zažívají svých pět minut slávy. V románech z 19. století se používal obrat, že „milostivá paní okrášlila společnost svou přítomností“. A politici okrášlují svou přítomností ty motorkáře.

Ostatně politici mají díky tomu také jistou publicitu, takže je to oboustranně výhodné.

Určitě. Ale všimněte si, že baby na to neskáčou. Dovedete si představit poslankyni Černochovou, že by takhle vyváděla, i kdyby sem přijeli Hells Angels? Já to prostě vnímám jako pánskou testosteronovou záležitost, kterou si chlapci užívají. A aby nebylo vidět na první pohled, že jde jenom o pindíky, tak tomu dávají politický obsah, aby měli nějakou záminku. To je můj názor, možná primitivní.

Takže je podle vás zbytečné se tím tolik zabývat?

Naprosto. Ať si jedou třeba na koloběžkách.

Když jste říkala, že to není v centru vašeho zájmu, je podle vás v české politice něco jiného, co dnes považujete za podstatnější?

Ani snad ne, protože to jsou všechno tak žabomyší války, co se tady vedou. Amatérismus na všech frontách. Nikdo nepřichází s žádnou ideou, takže z tohoto hlediska vlastně zaplaťpámbu za motorky, aspoň se něco děje. Ať žijí motorky, na ty se aspoň dobře dívá.

Libuše Frantová

Čtěte také:

Jsem naštvanej, jaké z nás dělají v českých obchodech blbce, napsal pan Maska a vyrazil nakupovat do Němec. Jak to dopadlo? Ani snad nečtěte, jen vás to nakrkne

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Redaktor KL