Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otec vlasti Karel IV. prožil život plný utrpení a bolesti. Ve třech letech byl odtržen od matky a uvězněn, v sedmi ho oženili, v patnácti ho chtěli otrávit. Pochoval tři manželky i potomky

14.05.2016
Otec vlasti Karel IV. prožil život plný utrpení a bolesti. Ve třech letech byl odtržen od matky a uvězněn, v sedmi ho oženili, v patnácti ho chtěli otrávit. Pochoval tři manželky i potomky

Foto: archiv

Popisek: Pomník císaře Karla IV. na staroměstském předmostí Karlova mostu, před kostelem svatého Františka z Assisi, připomíná již od roku z roku 1848 pětisté výročí založení Karlovy univerzity

Byl odtržen od matky, s otcem měl velmi komplikovaný vztah a ženy, které miloval, mu záhy zemřely. Navzdory nepřízni osudu se z Karla IV. stal největší Čech a jeden z nejvýznamnějších politiků Evropy. Již ve třiceti letech byl zvolen římským králem a éra, v níž vládl, znamenala pro naši zem období mimořádné prosperity.

Karel sám ale prožil kromě slávy také život, plný utrpení a bolesti. Jeho nepříliš šťastné dětství malého prince zásadně ovlivnila skutečnost, že manželství jeho rodičů, Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, nebylo šťastné. Zoufalá královna se dokonce s dětmi uchýlila na hrad Loket, kde  tříletý Karel skončil na dva měsíce ve sklepním vězení, prý z obavy, aby ho Eliška nedosadila na trůn. Záhy jej otec poslal na studia do Francie a již v sedmi letech oženil se sličnou Blankou z Valois.

Smutný návrat do vlasti

V patnácti letech čelil prvnímu pokusu připravit jej o život, když se ho pokusili v Itálii otrávit na velikonoční hostině. Zachránila ho jeho pobožnost, v době velikonoc totiž držel přísný půst. Členové družiny ale otravě podlehli. Když se mladý kralevic vrátil až po jedenácti letech do Čech, smutně konstatoval, že nenalezl ani matku, ani otce, ani sourozence a úplně zapomněl českou řeč. Zklamal ho také stav Pražského hradu, a tak ho začal ihned zvelebovat. Mimo jiné právě kvůli manželce Blance. Jenže velmi šťastné manželství skončilo smrtí královny v pouhých dvaatřiceti letech. Přesto spolu prožili s různými přestávkami pětadvacet let.

Konečně následník trůnu

Také druhá žena, Anna Falcká, zemřela příliš brzy, ve čtyřiadvaceti letech. Aby toho nebylo málo, zemřel také Karlův prvorozený syn. Stejně tak i jeho prvorozená dcera Markéta. Krutá série úmrtí v rodině pokračovala i nadále. Také třetí manželka, Anna Svídnická, odešla na věčnost ve čtyřiadvaceti letech při porodu své třetího dítěte. N straně druhé se ale Karel IV. díky Anně dočkal svého následníka, Václava IV.

Lamželezo Eliška

Čtvrtou Karlovou manželkou se stala Eliška Pomořanská, idylicky ztvárněná ve slavném muzikálu Noc na Karlštejně překrásnou Janou Brejchovou. Zlí jazykové tvrdí, že ji měla tehdy hrát spíš Helena Růžičková. Na rozdíl od předchozích manželek ale byla výraznou osobností a disponovala silou, o níž se tradují legendy. Historik Jaroslav Čechura například ve své knize Karel IV. na dvojím trůně popisuje, jak vlastnoručně zlomila koňskou podkovu. A běžně prý též lámala meče a nože. Eliška Karlovi porodila šest dětí, především dalšího syna a pozdějšího českého, uherského a římského krále Zikmunda. Ale další synové Karel a Jindřich bohužel zemřeli záhy po narození. Kvůli potomkům nakonec mezi manželi zavládly vážné rozepře, zatímco Karel zbožňoval svého následníka Václava, Eliška s ním vycházela špatně a favorizovala Zikmunda.

Život v bolesti

Během svého života čelil Karel IV. mnoha vážným zraněním a nemocem, které mu způsobily nesmírné utrpení. Dlouhou dobu například trpěl dnou s nesnesitelnými bolestmi klubů, kvůli nimž nakonec musel chodit shrbený. Při jednom z turnajů si vážně poranil tvář a přišel o několik zubů. Jeho smrt však s největší pravděpodobností zapříčinil zápal plic jako následek zlomeniny krčku stehenní kosti.

Eliška Pomořanská přežila Karla IV. o patnáct let a v této době všemožně podporovala Zikmunda. Stejně se ale, dříve zvyklá na slávu a přepych, cítila po Karlově smrti odstrčená a zemřela v ústraní.

Čtěte také:

Říkali jí slovenská Twiggy, chlapi jí leželi u nohou, přesto měla sebevědomí na nule. Naplno se dokázala rozjet až poté, co se dozvěděla krutou diagnózu. Rakovina ale byla rychlejší. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace