Otec vlasti Karel IV. prožil život plný utrpení a bolesti. Ve třech letech byl odtržen od matky a uvězněn, v sedmi ho oženili, v patnácti ho chtěli otrávit. Pochoval tři manželky i potomky
14.05.2016
Foto: archiv
Popisek: Pomník císaře Karla IV. na staroměstském předmostí Karlova mostu, před kostelem svatého Františka z Assisi, připomíná již od roku z roku 1848 pětisté výročí založení Karlovy univerzity
Byl odtržen od matky, s otcem měl velmi komplikovaný vztah a ženy, které miloval, mu záhy zemřely. Navzdory nepřízni osudu se z Karla IV. stal největší Čech a jeden z nejvýznamnějších politiků Evropy. Již ve třiceti letech byl zvolen římským králem a éra, v níž vládl, znamenala pro naši zem období mimořádné prosperity.
Karel sám ale prožil kromě slávy také život, plný utrpení a bolesti. Jeho nepříliš šťastné dětství malého prince zásadně ovlivnila skutečnost, že manželství jeho rodičů, Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, nebylo šťastné. Zoufalá královna se dokonce s dětmi uchýlila na hrad Loket, kde tříletý Karel skončil na dva měsíce ve sklepním vězení, prý z obavy, aby ho Eliška nedosadila na trůn. Záhy jej otec poslal na studia do Francie a již v sedmi letech oženil se sličnou Blankou z Valois.
Smutný návrat do vlasti
V patnácti letech čelil prvnímu pokusu připravit jej o život, když se ho pokusili v Itálii otrávit na velikonoční hostině. Zachránila ho jeho pobožnost, v době velikonoc totiž držel přísný půst. Členové družiny ale otravě podlehli. Když se mladý kralevic vrátil až po jedenácti letech do Čech, smutně konstatoval, že nenalezl ani matku, ani otce, ani sourozence a úplně zapomněl českou řeč. Zklamal ho také stav Pražského hradu, a tak ho začal ihned zvelebovat. Mimo jiné právě kvůli manželce Blance. Jenže velmi šťastné manželství skončilo smrtí královny v pouhých dvaatřiceti letech. Přesto spolu prožili s různými přestávkami pětadvacet let.
Konečně následník trůnu
Také druhá žena, Anna Falcká, zemřela příliš brzy, ve čtyřiadvaceti letech. Aby toho nebylo málo, zemřel také Karlův prvorozený syn. Stejně tak i jeho prvorozená dcera Markéta. Krutá série úmrtí v rodině pokračovala i nadále. Také třetí manželka, Anna Svídnická, odešla na věčnost ve čtyřiadvaceti letech při porodu své třetího dítěte. N straně druhé se ale Karel IV. díky Anně dočkal svého následníka, Václava IV.
Lamželezo Eliška
Čtvrtou Karlovou manželkou se stala Eliška Pomořanská, idylicky ztvárněná ve slavném muzikálu Noc na Karlštejně překrásnou Janou Brejchovou. Zlí jazykové tvrdí, že ji měla tehdy hrát spíš Helena Růžičková. Na rozdíl od předchozích manželek ale byla výraznou osobností a disponovala silou, o níž se tradují legendy. Historik Jaroslav Čechura například ve své knize Karel IV. na dvojím trůně popisuje, jak vlastnoručně zlomila koňskou podkovu. A běžně prý též lámala meče a nože. Eliška Karlovi porodila šest dětí, především dalšího syna a pozdějšího českého, uherského a římského krále Zikmunda. Ale další synové Karel a Jindřich bohužel zemřeli záhy po narození. Kvůli potomkům nakonec mezi manželi zavládly vážné rozepře, zatímco Karel zbožňoval svého následníka Václava, Eliška s ním vycházela špatně a favorizovala Zikmunda.
Život v bolesti
Během svého života čelil Karel IV. mnoha vážným zraněním a nemocem, které mu způsobily nesmírné utrpení. Dlouhou dobu například trpěl dnou s nesnesitelnými bolestmi klubů, kvůli nimž nakonec musel chodit shrbený. Při jednom z turnajů si vážně poranil tvář a přišel o několik zubů. Jeho smrt však s největší pravděpodobností zapříčinil zápal plic jako následek zlomeniny krčku stehenní kosti.
Eliška Pomořanská přežila Karla IV. o patnáct let a v této době všemožně podporovala Zikmunda. Stejně se ale, dříve zvyklá na slávu a přepych, cítila po Karlově smrti odstrčená a zemřela v ústraní.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová