Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sparťané chtějí stavět obchoďák. Ztratí Letná svou tvář?

24.05.2013
Sparťané chtějí stavět obchoďák. Ztratí Letná svou tvář?

Foto: SATRA

Popisek: Vyústění tunelu Blanka na Letné

Další gigantický developerský projekt by měl vyrůst na pražské Letné, v místech nynějšího tréninkového hřiště fotbalové Sparty. Zdůvodnění pro nové využití prostoru je jednoduché a logické – v těsném sousedství vyústění tunelu Blanka nebude pro fotbalové tréninky vhodné prostředí. Proč ale právě obchodní centrum, které by na už tak dopravně přetíženou Letnou přivedlo další auta?

Podle informací deníku Insider spřádá nejslavnější český fotbalový klub potichoučku plány, jak vybudovat v místech současného tréninkového hřiště velké obchodní centrum. Jakmile vyšel záměr najevo, ihned proti němu začala brojit řada organizací a občanských sdružení v čele s Klubem za starou Prahu. Jenom pražský magistrát je v klidu. Podle Útvaru rozvoje města zatím nebylo o dalším využití této plochy rozhodnuto.

Plynová komora

„Vzhledem k výstavbě tunelu Blanka se pozemky vedle hlavního stadionu, tzv. tréninkové hřiště, stanou z hygienického hlediska nevhodnými pro trénink sportovců. Sparta proto vyhodnocuje alternativní možnosti jejich využití,“ nechal se slyšet ředitel komunikace AC Sparta Praha fotbal Ondřej Kasík. Nové tréninkové centrum si Sparta vybudovala na Strahově, takže dosavadní „vedlejší“ letenské hřiště už nepotřebuje.

Na podrobnější informace o budoucím využití plochy je však fotbalový klub skoupý. Podle deníku Insider se zástupci klubu již informovali na možnosti svého zamýšleného projektu na odboru rozvoje městské části Praha 7. „V tuto chvíli však neexistuje žádná finální varianta. Jakmile existovat bude, Sparta ji předloží ke schválení nejen příslušným státním orgánům a orgánům samosprávy, ale i veřejnosti,“ tvrdí Kasík.

Jako pěst na oko

Podle Klubu za starou Prahu je ale výstavba v těsném sousedství sparťanského stadionu více než aktuální. Již nějakou dobu se o ní mluví a u obyvatel Letné vzbuzuje tato představa nelibost. Přeměna hřiště v tak exponované lokalitě na stavební parcelu je nebezpečná a měla by nevratné negativní urbanistické důsledky na charakter místa. „Vzhledem k závažnosti záměru vyzývá Klub za starou Prahu magistrát a zejména Útvar rozvoje města, aby nepřipustil bezhlavé komerční zastavění okrajů Letenské pláně,“ řekl předseda klubu Richard Biegel.

Navíc objekt, který by měl v místě hřiště vyrůst, je podle dostupných informací srovnatelný objekty, které se budují v obchodních zónách na okrajích měst. Počítá s dálkovou individuální automobilovou dopravu, pro niž by mělo být na střeše vybudováno rozlehlé parkoviště. Svým charakterem tudíž představuje pro prostor mezi plání, Stromovkou a historickou vilovou čtvrtí naprosto cizorodý prvek.

Ztratí Letná svou tvář?

Komerční tlak v oblasti Letné je podle Biegela tak silný, že nelze čekat na schválení Metropolitního plánu. Je třeba stanovit okamžitě jasná pravidla pro její dlouhodobý rozvoj, která budou respektovat její unikátně krajinně-přírodní rámec, architektonický charakter a kvalitu života v přilehlých čtvrtích. Podle mluvčího Útvaru rozvoj města ale zatím není nic rozhodnuto, na tuto lokalitu je teprve zpracovávána studie, takže zatím nelze uvést žádnou konkrétní informaci.

Klub za starou Prahu argumentuje mimo jiné i tím, že jakékoli obestavění Letenské pláně by nenávratně poškodilo nejen její charakter, ale i památkově chráněné vilové čtvrti v jejím bezprostředním sousedství.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš