Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Delší čas jsem se bála, že se Karlovi něco stane, přiznala Vendula Svobodová a konečně prozradila, co se u nich doma dělo před sebevraždou slavného skladatele. Na paškál přišly i její nové lásky

14.05.2016
Delší čas jsem se bála, že se Karlovi něco stane, přiznala Vendula Svobodová a konečně prozradila, co se u nich doma dělo před sebevraždou slavného skladatele. Na paškál přišly i její nové lásky

Foto: archiv pořadu 13. komnata

Popisek: Vendula Svobodová - Pizingerová

První 13. komnata Venduly Svobodové se pro Českou televizi natáčela v roce 2006. Tehdy se Vendula domnívala, že už má vše zlé za sebou. Naučila se žít s bolestí, kterou přináší ztráta dítěte, zvládla i manželskou krizi. Založila nadaci Kapka naděje, aby mohla pomáhat nemocným dětem s onkologickou diagnózou.

Jenže zatímco Vendula se s Klárčinou smrtí vyrovnávala prací pro charitu, její manžel to nezvládal. Dceřina smrt jejich vztah zničila. Každý z manželů začal unikat před bolestí jinak, což vedlo k jejich odcizení a téměř k rozchodu. „Jeden druhého podezírá, je to absurdní, ale je to tak. Říkáš si, kdo za to může. Ničíš sebe i toho druhého. Koho genetický kód za to může?“ Tak uvažoval Karel Svoboda v televizní 13. komnatě.

Zlomil jí ruku

Střídavě vinil sebe a Vendulu. Přitom s bolestí se uměl prát. Když se zakoukal do dvacetileté asistentky Venduly, tehdy Horové, prožíval mučivé období. „Umřela mu žena, pak hned tchyně a za rok maminka. Potřeboval s někým komunikovat. Prožíval neuvěřitelné trauma,“ líčila Vendula okolnosti, kdy se poznali. Jako by převzala část jeho utrpení. S depresemi mu ale pomoci nemohla. „Po smrti Klárky jsme spolu nespali a prakticky ani nežili. Karel se odstěhoval z Jevan do Prahy.“ Vyčítali si avantýry, přitom se navzájem sobě vyhýbali. Potřeboval ženskou coby oporu, on, navenek ohromně silný chlap. Volali na sebe policii a v jedné z mnoha hádek jí dokonce zlomil ruku. Měli „italskou domácnost“ a neváhali to přiznat.

Bylo to na hospitalizaci na psychiatrii

Vendula raději žila pro Kapku naděje, Karel se zatím propadal do depresí. „Karel měl depresivní stavy, manické fáze nemoci. Podle názoru odborníků to byl stav na hospitalizaci, Karel však systematickou pomoc odmítal,“ vzpomíná Vendula. I on, stejně jako u nás mnozí, patrně považoval psychiatrickou léčbu za jakési stigma. „Řešil své problémy antidepresivy, která občas kombinoval s alkoholem. Bála jsem se, že se něco stane,“ říká Svobodová. Karel Svoboda se prý obával tvůrčí krize, také toho, že mu dojdou síly. Měl panický děs ze stáří. „Karel podal žádost o rozvod. Ale můj advokát říkal – to není žádost o rozvod, ale o pomoc. Potřeboval ji… Oba jsme se chovali nestandardně,“ vybaví si Vendula.

28. ledna roku 2007 zasáhla smrt do Vendulina života znovu. A víc než drasticky. Karel Svoboda spáchal zahradě jejich domu v Jevanech sebevraždu. Byla to ona, kdo ho našel, v náruči tehdy držela dvacetiměsíčního synka Kubíka.

Všichni jí umřeli, ale ona je vysmátá?

I na to, co následovalo, vzpomíná Vendula, nyní už Svobodová-Pizingerová, v pokračování 13. komnaty. Rozpoutala se štvanice bulvárního tisku, Vendula zažila i nesmyslné obviňování ze smrti manžela. Věděla však své. „Možná jim vadí, že se před nimi nehroutím. Říkají si asi, že mě to nebolí, že mi sice všichni umřeli, ale já jsem vysmátá. Nevidí mě, když jsem sama a svůj smutek si dovolím. Smutek je strašně intimní věc,“ říká Svobodová. V období další těžké životní krize ji drželo nad vodou vědomí, že tu musí být pro syna Kubíka. A pro Kapku naděje. Nadační fond, jehož je prezidentkou, pomáhá nemocným dětem už šestnáctým rokem. Za peníze, které Kapka naděje získává, se kupují vysoce specializované přístroje pro diagnostiku a léčbu leukémie, vybavují se pokoje dětských oddělení v nemocnicích, pořádají zábavné akce pro hospitalizované děti… Dnes Kapka naděje působí ve 30 nemocnicích. A už překročila hranice i na Slovensko.

Další dvě manželství

Vendula nezůstala sama, opět uvěřila v lásku. Zamilovala se do Patrika Auše a provdala se. Jenže tento vztah nevyšel. S bojovností sobě vlastní chtěla druhé manželství zachránit za každou cenu, navštěvovali partnerskou terapii, ale souznění se jim najít nepodařilo. Do třetice všeho dobrého i zlého se Vendula před půl rokem vdala potřetí. Už třetí rok zažívá skutečné štěstí, jak sama říká, se svým nynějším manželem Josefem Pizingerem. Ten je o dvacet let mladší, je to syn Venduliny kamarádky.

O dvacet let mladší koloušek

Je s ním šťastná, po prožitých zkušenostech je ale realistka. „Možná tady budu za pět let sedět a brečet a říkat, že to bylo všechno špatně. Ale to nikdy nikdo neví. Já sama sobě si připadám pošetile, což je super. Někteří lidi sice říkají, že se na mě Pepa vyprdne, ale to se může stát v každém vztahu a věku. Myslím si, že mám dost zkušeností a nikdy nevíš, co bude. Můžu jít k doktorovi a ten mi řekne, že mám rakovinu, to nikdy nevíš. Plánování v životě už bylo, teď si užívám a žiju ze dne na den,“ končí rozená optimistka a bojovnice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');

Vložil: Lucie Kolouchová