Makáme jako blbí, a přesto dostáváme za stejnou práci proti Němcům čtvrtinové platy. Kde se stala chyba a kdo vlastně v Evropě prohrál druhou světovou?
11.05.2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
Česká práce je výrazně levnější než u našich sousedů, což je jedním z důvodů, proč jsou v porovnání s Německem či Rakouskem v Česku jen čtvrtinové platy. Navíc se u nás vyrábějí pouze součástky pro vyhotovení konkrétních produktů, ty se však dávají dohromady až v zahraničí. Informuje Aktuálně.cz.
„Čeští zaměstnanci si i šestadvacet let po pádu 'železné opony' vydělají výrazně méně než Němci či Rakušané,“ uvádí Aktuálně.cz na základě dat evropského statistického úřadu Eurostat. Průměrný plat v Česku vyjde na 11 654 eur za rok, přičemž v Německu je tato částka 47 041 eur za rok.
Experti jsou přesvědčeni, že za takto nízké mzdy může orientace české ekonomiky na průmysl. Ten totiž činí celkem 47 procent českého HDP, „což z Česká dělá nejprůmyslovější stát Evropské unie“. Problém však spočívá v tom, že u nás se vyrábějí pouze součástky, které se posílají do zahraničí, kde z nich vznikají hotové produkty. Výroba součástek je přitom levnější než výsledných výrobků.
Možná bychom zvládli ještě víc, ale...
Z dalších dat Eurostatu vyplývá, že v Česku je obecně nižší produktivita práce než u našich sousedů a pouze 71 procent průměru EU, což je další faktor, který ovlivňuje výši mezd. „Podle expertů to přitom neznamená, že by český dělník zvládl o čtvrtinu méně práce, než by na tom samém místě udělal Němec, Rakušan nebo 'průměrný Evropan'.“ Ba naopak, možná bychom toho zvládli i více.
„Produktivita práce se neměří fyzickým úsilím nebo IQ zaměstnanců. Chceme-li ji zvýšit, musíme buď při stejném množství práce vyrábět více, nebo dražší zboží a služby,“ uvedl pro Aktuálně.cz ekonom skupiny Deloitte David Marek. Problém je zkrátka v tom, že vyrábíme levné zboží, a od toho se odvíjí i výše mzdy.
Spoustu času 'sežerou' zbytečnosti
Ekonomové tedy radí, že je na čase začít vyrábět finální produkty, nikoli jen součástky, a oprostit se tak od „údělu montovny“. Taková proměna ekonomiky však potrvá i desítky let, mnozí ji však vidí jako jedinou cestu ke zvýšení příjmů v Česku. Zároveň toho ale podle mnohých odborníků opravdu vyrobíme méně než naši západní sousedi. Nejedná se však o nižší schopnost pracovníků. „Někteří si ale špatně organizují čas, zároveň v pracovní době řeší i své osobní věci, například na internetu. Mnohdy také tráví dlouhé hodiny na pracovních poradách, které nepřinesou žádný kloudný výsledek,“ tvrdí ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Jiní za tím vidí i další problémy. „Vysoké zdanění práce, tuhé pracovní právo, pomalé nebo špatně fungující soudnictví,“ zmínil ekonom J&T Petr Sklenář. Podle něj by velmi pomohlo, kdyby se zjednodušil daňový systém, a firmy tak trávily méně času nad daňovým přiznáním a více času výrobou.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Redaktor KL