Na jedné straně dáma v letech s barokní postavou, proti ní dáma, která chce vypadat mladě, je exotická (a tvrdí, že uprchlíci nás geneticky obohatí). To je od ČT nechutná psychologická podprahová kalkulace, říká analytik
10.05.2016
Foto: ČT
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
Každý týden hodnotí na stránkách ParlamentníchListů.cz mediální analytik Petr Žantovský hodnotí uplynulý týden v českých médiích. Tentokráte se mimo jiného ocitla na pranýři, stejně jako mnohokráte předtím, veřejnoprávní Česká televize, která se, ústy hejtmana Haška „chová jako tiskový orgán americké vlády“, nikoli nezávislá televizní stanice, již si všichni, nota bene, platíme.
Už před časem Česká televize deklarovala ústy své redaktorky, že jest institucí mající svůj názor. „Teď tedy víme, jaký je to názor. Stejně jako bylo naprosto evidentní, jaký názor má ČT na otázku, zda má migrační příval sloužit genetickému obohacení evropských národů, jak tvrdila ve středečních Událostech, komentářích Lejla Abbasová, zatímco opačný názor zastávala zástupkyně hnutí Islám v ČR nechceme Jana Volfová. Jakým způsobem Lukáš Dolanský nadržoval Abbasové, jak utínal vyjádření Volfové, aby dal „slovo protistraně“, bylo do očí bijící. Přitom opět nereagoval na podstatné připomínky Volfové, a to na téma ekonomického dopadu migrace na naše obyvatele,“ kritizuje mediální analytik.
Nechutná podprahově psychologická manipulativní kalkulace
Pozastavuje se nad tím, že moderátor Lukáš Dolanský podobné námitky od sebe odstrkoval výrazy typu „vraťme se k tématu“, jako by se Jana Volfová nevyjadřovala tak přímo k tématu, jak to jen dokázala. „Bylo zřejmé, že Volfová byla do studia pozvána jako fackovací panák. Dokonce bych se vsadil, že v této konstelaci Abbasová – Volfová hrála roli i nechutná podprahově psychologická manipulativní kalkulace: Na jedné straně dáma v letech s postavou spíše barokní, a proti ní dáma, která chce vypadat mladě a je exotická. Něco takového bych čekal spíše na komerční obrazovce, a to ještě spíše na nějaké hodně podřadné. Zřejmě se tam někam počítá i Česká televize,“ domnívá se Petr Žantovský.

A v kritice veřejnoprávní televize pokračuje: „Aby nebylo odpornosti dosti, moderátor Lukáš Dolanský a jeho hysterický útok na hejtmana Michala Haška ze středečních Událostí, komentářů vstoupí do novinářských dějin jako to nejodpornější a nejubožejší, čeho také může být nějaký novinář schopen. Musím si ten rozhovor obstarat, abych na něm svým studentům ukazoval, jak se nemá žurnalistika nikdy dělat. Mimochodem, kdyby se Česká televize rozhodla ten rozhovor v nějakém záchvatu sebereflexe smazat, tak se na něj dá podívat a poslechnout si ho na níže uvedeném odkazu,“ doporučuje mediální odborník.
Najdete ho ZDE.
Záchvat nezdvořilosti, drzosti, neurvalosti a vyrábění kauzy z banality
„Kdo to sledoval, tak viděl, že Dolanský měl záchvat nezdvořilosti, drzosti, neurvalosti, vyráběl kauzu z banality – fotka Haška s motorkáři u pomníku padlých z druhé světové války, vyráběl na tomto umělém tématu neuvěřitelné, bezmála dvacet minut veřejného mediálního času trvající divadlo, a jistě si přitom připadal jako obrovský hrdina, jak ‚s tím papalášem zametl‘. Nejen že to bylo celé sprosté od A do Z, nemělo to jediný parametr novinářské práce, vypadalo to jako osobní útok a byl to osobní útok, ale navíc nebyl veden jen na Haška, ale patrně skrze něj na prezidenta,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
A pro tuto svou úvahu nabízí jednoduché vysvětlení. „Hašek je v chorých myslích novinářů veden jako Zemanův podržtaška, a proto jsou přesvědčeni, že když nakopnou Haška, bude to bolet Zemana. Ó, jak jsou hloupí. Jen ukazují, že nic nevědí o Zemanovi a vlastně o ničem opravdu podstatném. Rád bych zakončil svou oblíbenou mantrou: milí televizní koncesionáři, dokdy budete ochotni za tyto odpady platit?“ táže se závěrem mediální analytik.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová