Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Ulice se změnil ve vykalkulovanou telenovelu, dokonce nebezpečnou podívanou, bagatelizující velký problém. A působí hromadnou sebevraždu mozkových buněk, jak píší diváci

08.05.2016
Seriál Ulice se změnil ve vykalkulovanou telenovelu, dokonce nebezpečnou podívanou, bagatelizující velký problém. A působí hromadnou sebevraždu mozkových buněk, jak píší diváci

Foto: Facebook

Popisek: Aleš Háma jako farář Ryba

Nekonečný televizní seriál TV Nova ulice se stal bezesporu fenoménem a celkem právem se po určitou dobu těšil respektu. Zpočátku totiž působil docela uvěřitelně. To se ale časem změnilo a dnes je z Ulice vykalkulovaná nekonečná telenovela, plná recyklovaných a nezřídka i nebezpečných zápletek a product placementu. Zatímco dříve sklízela ceny, nakonec se ocitla v žebříčku nejhorších českých seriálů.

Ulice se natáčí již od roku 2005 a dosud bylo odvysíláno více než tři tisíce epizod. Od začátku sledují téměř „časosběrnou“ metodou životní příběhy obyvatel jedné z pražských ulic, což vůbec není špatný nápad (i když byl také tento formát inspirován zahraničním vzorem, německým projektem Lindenstrasse). Na rozdíl od mnoha jiných nekonečných seriálů ale zpočátku působily  osudy většiny hlavních hrdinů Ulice docela uvěřitelně.  A to si také dříve pochvalovali diváci. Podle některých z nich byla Ulice mezi nekonečnými seriály králem, který nezpůsobí krvácení očí a hromadnou sebevraždu mozkových buněk. Zásluhu na tom jistě měl původní tvůrčí tým, například  režisér Dušan Klein nebo zkušená scénáristka Irena Obermannová. A značný podíl má na popularitě Ulice solidní herecké obsazení. Hana Maciuchová, Dana Syslová, Zdena Hadrbolcová, Ilona Svobodová, Rudolf Hrušínský, Václav Svoboda ani další hvězdy, se za své angažmá v ní rozhodně nemusí stydět a vymlouvat se na splátky hypoték.  

Vykalkulované zápletky

Jenže mnohé z toho již v poslední době neplatí. Ulice se změnila v sérii vykalkulovaných zápletek, jejichž dopad na diváky může být dokonce nebezpečný. V této souvislosti je nutné si uvědomit, jak se část televizního publika s osudy některých seriálových hrdinů sžívá a má tendenci je napodobovat.  S cílem zajistit vymodlenou sledovanost se ve scénáři nových dílů stále více objevují dějové linky, parazitující na různých kontroverzních společenských tématech. Jednou z nich je vztah mezi věřící vdanou (a svému manželovi dosud zcela oddanou) Veronikou Maléřovou a farářem Rybou. Ten je navíc propojen s příběhem vlezle roztomilého ministranta s tmavou pletí  Vítka, který jakoby sponzorovala nějaká  neziskovka. 

Mnoho povyku pro nic!

To, jak je gradována „love story“ mezi  Veronikou a Rybou, je už na pováženou. Ne snad proto, že by se něco podobného stát nemohlo, ba naopak, ale především kvůli tomu, jak je Veronika následně tyranizována vlastní rodinou. A to kvůli jedinému polibku. Hysterická dcera, která se vzhlíží v povrchní kariéře modelky, nešťastně zamilovanou matku staví na pranýř při každé možné příležitosti. A manžel, od počátku koketující s pohlednou servírkou, vyvádí, jako kdyby mu Veronika nasadila parohy s celou ulicí. Ještě horší je neúnosně natahovaná dějová linka kolem  údajné pedofilie Tonyho (která se mimochodem v Ulici neobjevila poprvé). Zatímco se jedná o  velmi vážný společenský problém, především v rodinách, zde je postava učitelky, která pojala podezření, že v jedné z  nich  není vše v pořádku, vykreslena pejorativně.  Pořádnou dávku výsměchu sklízí v několika epizodách také uliční drbny, varující na potkání, že v Ulici řádí pedofil. Namísto toho, aby populární televizní pořad diváky spíše nabádal rizika pedofilie nepodceňovat, v Ulici je tomu právě naopak.    

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace