Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Schwarzenberg, vtipkující cosi o tom, že prezidentský kandidát musí mít plebs-apeal, to je pohrdání voliči… Kdo režíruje pražskou kavárnu? A proč zase vyhraje Miloš Zeman? Expert vysvětluje

07.05.2016
Schwarzenberg, vtipkující cosi o tom, že prezidentský kandidát musí mít plebs-apeal, to je pohrdání voliči… Kdo režíruje pražskou kavárnu? A proč zase vyhraje Miloš Zeman? Expert vysvětluje

Foto: ČT24

Popisek: ilustrační foto

Karel Křivan, mediální a komunikační konzultant, se pro odborný mediální web Mediahub vyjádřil k předvolební strategii Zemanových možných protikandidátů. A moc dobře z toho tak zvaná pražská kavárna rozhodně nevyšla. Proč a co by měla změnit?

.  „Vedle milionů fotbalových a hokejových trenérů vyrostlo v Česku množství stratégů prezidentských volebních kampaní“, píše Křivan. „Sociální sítě i média jsou zaplněny mudrováním, kdo že může porazit Zemana v další volbě. Tento způsob diskusí mi přijde poněkud nešťastným. Úvaha, že volby vyhraje jakýsi „AntiZeman“ je mimo.“ Problém Zemanových odpůrců podle Křivana je, že myšlenkově i strategicky zamrzli v období mezi prvním a druhým kolem minulé prezidentské volby. Tehdy nepochopili zdánlivě banální věc: Cílem volební kampaně je tuto kampaň vyhrát. „Žádné bonusové body za umělecký dojem se nerozdávají. Jde jen o výsledek. Tým Karla Schwarzenberga se soustředil více na umělecký dojem než vítězství, kampaň projel a od té doby jakoby toužili po opakování. Byť s jiným kandidátem. Jenže nic se opakovat nebude.“ Takto se volební kampaň nedělá, upozorňuje expert.

Nesouhlasím se Zemanem, ale jsem rád, že tu je

„Neschopnost pochopit rozdíl mezi hodnocením, komentováním politiky a volební kampaní si nejlépe ukážeme právě na aktuálním hledání „AntiZemana“, ke kterému nedávno zavelel týdeník Respekt. „Prezidentovi odpůrci si nepřipouští jednoduchou skutečnost; on souzní s většinou obyvatel v názoru, který je pro ni momentálně nejdůležitější: Žádní muslimští migranti do země. Všechny pokusy na něj útočit kvůli jiným tématům jsou neúčinné. Jednoduše většinu lidí nezajímají nebo je nepovažují za tak podstatné. Jeden manažer mi nedávno řekl: Nesouhlasím většinou se Zemanem, volil jsem knížete, ale teď jsem nakonec rád, že tam je. Kvůli uprchlíkům,“ pokračuje Křivan.

Opozice pohrdá voliči

Další problémem mediálně-akademické opozice vůči Zemanovi pak je, že pohrdá vlastními spoluobčany, o jejichž hlasy se ale současně chce ucházet. „Schwarzenberg, vtipkující cosi o tom, že kandidát musí mít plebs-apeal je jen třešničkou na dortu nepochopení role kandidáta. Jak jsem napsal, cílem volební kampaně je vyhrát volby. K tomu potřebujete voliče. Jen naprostý trouba jim tedy dává najevo, že on je něco lepšího než oni. Jako takový Tomáš Halík, který se plete, když si myslí, že typický Zemanův příznivec je důchodce s nostalgií po husákovské normalizaci.” Kdo kromě Tomáše Halíka dnes vůbec řeší husákovskou normalizaci? ptá se odborník.

Fraška zvaná pražská kavárna

Stávající hlava státu má tedy dvě výhody: Téma a voliče. Další průšvih hledačů AntiZemana je, že se jím nechali naverbovat do škatulky jménem pražská kavárna. „Prezident zkušeně našel skupinu lidí, která by ho stejně nevolila, a která kromě sebe navzájem neoslovuje moc nikoho dalšího. Ukázal na ni a řekl: To jsou moji a vaši odpůrci. A lidé jako Tomáš Halík nebo týdeník Respekt se poslušně ozvou, kdykoli prezident něco pronese. Tím jen pomáhají šířit jeho slova dál, aniž by mu mohli ublížit. Ve skutečnosti jsou mu připraveni pomoci, kdykoli to potřebuje.“ Prezident má tedy nosné aktuální téma, svoje voliče a neschopné soupeře. Jeho protivníci téma, které by zajímalo většinovou společnost, postrádají - a navíc poslušně hrají na mediální scéně v barvách, jaké jim určil Zeman. „Tito lidé možná najdou do voleb AntiZemana, ale rozhodně ne budoucího prezidenta,“ uzavírá Křivan.

Umělecký dojem nic neřeší

A dodává už jen: „Zeman samozřejmě může volby prohrát. Toho, kdo se mu postaví, musí ale zajímat více názory spoluobčanů než Angely Merkelové, nesmí se bát skutečného konfliktu s tvrdým hráčem a hlavně musí chtít ty volby vyhrát, ne si jen zahrát nebo zanechat umělecký dojem ve stylu Jsem hrdina, postavil jsem se tomu strašlivému Zemanovi.“ Umělecký dojem, jak už víme, volby nevyhrává.

Dva roky jsou dlouhá doba, třeba se AntiZemanovci stihnou poučit. Zatím ale navzdory tomu, jak anti chtějí být, tancují tak, jak Zeman píská. Celá slavná pražská kavárna pak pro většinu národa vypadá jak naaranžovaná hradním stratégem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.    

 

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová