Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hovory z Tádžikistánu a pronájem bytů na Malé Straně, i když žijí třeba v Černošicích. Poslanci nás přijdou sestakra draho. Víte, kolik z nich nečerpá náhrady? Jsou tři. Tři z 200 a my víme, kdo to je

05.05.2016
Hovory z Tádžikistánu a pronájem bytů na Malé Straně, i když žijí třeba v Černošicích. Poslanci nás přijdou sestakra draho. Víte, kolik z nich nečerpá náhrady? Jsou tři. Tři z 200 a my víme, kdo to je

Foto: Facebook

Popisek: Poslankyně Helena Langšádlová

Mf Dnes získala od kanceláře Poslanecké sněmovny tabulku s náhradami poslanců za kanceláře, byty a telefony za rok 2015. A my se nestačíme divit. Ano, poslanci mají nárok na leccos. A leccos také čerpají.

Na co tedy mají poslanci služební nárok? Jednak na peníze na reprezentaci, ty dostávají všichni paušálem. Pak na také paušální příplatek na dopravu a na asistenty. Největší částky ale tvoří příspěvky na kancelář ve volebním obvodě, na telefony a na přechodné ubytování v Praze. A právě byty si pronajímají i poslanci, bydlící těsně za hranicemi Prahy.

Neumí jezdit v mokru, tak jí platíme byt u sněmovny

Třeba taková poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová žije v Černošicích. Běžný občan by odtamtud v klidu dojížděl, koneckonců několikrát do hodiny jezdí i příměstské vlaky. Paní Langšádlová si ale na sněmovní náklady pronajala v roce 2015 byt v centru Prahy za 188 tisíc korun ročně. „Přes zimu jsem měla problém s ježděním. My jsme často končili i pozdě večer. Tak jsem si pořídila malý byt u sněmovny. Měla jsem problém jezdit, když to klouzalo,“ vysvětlovala Langšádlová MfDnes.

Zákon to umožňuje, tak co

Poslankyně Miloslava Vostrá zase bydlí v Braškově, což asi deset minut jízdy od Prahy. Také má sněmovní byt v hlavním městě už nejméně druhé volební období. Její kolega Stanislav Grospič z Mladé Boleslavi také tráví v Praze večery stejně kvůli dlouhým schůzím sněmovny a serveru Aktuálně.cz už kdysi řekl, že „zákon to umožňuje, ale když se to zruší, tak mu to vadit nebude“.

Z pronájmů žijí strany

Z pronajímání kanceláří poslancům zase navíc zpětně bohatnou strany. Část poslanců si totiž za sněmovní peníze pronajímá kancly v budovách, patřících jejich rodným stranám. Tak třeba komunistická strana loni skoro devět milionů korun vydělala jenom na tom, že si poslanci pronajímají kanceláře ve stranických budovách. To už je značný příjem do stranické kasičky, co?

Poslanečtí rekordmani, jak je zpracovala přehledně do tabulky MFDnes

 

 

Všimné sponzorům

Na druhém místě je sociální demokracie se třemi miliony a pak lidovci s milionem korun. Takový lidovecký ministr kultury Daniel Herman platí za poslaneckou kancelář 354 tisíc korun, tedy maximální možnou částku. Náhrady jsou i možností, jak se zavděčit sponzorům strany. Třeba Bronislav Schwarz a Vlastimil Vozka z ANO mají kanceláře u vlivného podnikatele z Mostu Jiřího Zelenky. Právě ten je dostal do sněmovny. Podnikatel jim navíc oběma dělá placeného asistenta. Loni mu za pronájmy poslali dohromady téměř 600 tisíc korun.

Chudák poslanec musí být na příjmu i v Mongolsku

Proplácet si poslanci nechávají i telefony.  „Je to kvůli datovému roamingu. Ještě doplácím ze svého,“ reagoval Matěj Fichtner z ANO. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek si postěžoval, že doplácí, protože musí být na příjmu například i v takovém Tádžikistánu či Mongolsku. Předseda zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09) se ovšem spokojil s roční útratou 37 tisíc korun. Zdá se tedy, že zahraniční cesty až tolik nestojí. Krom roamingu, samozřejmě.

Tři ze dvou nechtějí nic

Aby to nevypadalo, že poslanci jen žijí na útraty zaměstnavatele. Pár jich nechce po sněmovně vůbec nic. Třeba ministr financí Andrej Babiš z ANO od sněmovny nechce na náhradách ani korunu. A spolu s ním celí dva jeho kolegové – připomínáme, že poslanců je 200.

Prebendy hned tak nepadnou

Praxe štědrých náhrad se nejspíš jen tak nezmění. I Martin Plíšek z TOP 09, který se tématem prebend zabývá, tvrdí, že zrušit systém jen kvůli několika jednotlivcům by bylo složité. Podle něj nejde psát zákon na každou situaci a tlakem na marnotratné poslance může být i samo zveřejnění. Takže, páni poslanci, chytnete se za nos? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace