Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Každý milion dobrý? ´Odpad! K uzoufání tuctový příběh, herecké výkony trapné...´ Diváci „dárek“ Bohdalové k narozeninám moc neocenili, odezva je tvrdá

03.05.2016
Každý milion dobrý? ´Odpad! K uzoufání tuctový příběh, herecké výkony trapné...´ Diváci „dárek“ Bohdalové k narozeninám moc neocenili, odezva je tvrdá

Foto: Česká televize

Popisek: foto z filmu Každý milion dobrý

Příběh jak z červené knihovny o chudém děvčátku, co ke štěstí přišlo, tak vypadá životní příběh herečky Jiřiny Bohdalové, která právě oslavila 85. narozeniny. Nebo je to spíš drama o tvrdé, osamělé ženě, která se musela setsakra ohánět? A jak se povedl film, který Jiřina dostala k narozeninám?

Jiřina Bohdalová je totiž nejen miláček celého národa díky Rákosníčkovi, ale také dost drsná podnikatelka. Však má také na kontě miliony a oběma svým vnukům za ně pořídila slušné bydlení. Krom toho, že stále točí a hraje divadlo, kde její herečtí kolegové žertují, že ji budou muset jednou umlátit lopatou, aby z divadelních prken slezla, úspěšně podniká. Už v roce 1999 zakoupila podíl úspěšného pivovaru Svijany – a rozhodně nejen proto, že sama si ráda dá pár piveček, za akcie totiž shrábla  5 milionů. Prostě každá kačka dobrá, na zdroj se nehledí. Jenže – proč na stará kolena takhle škudli a dřít se? Co za tím je?

Děvčátko z chudé rodiny

Jiřina Bohdalová se narodila v nemajetné rodině truhláře a služebné, která se nadšeně věnovala ochotnickému divadlu. Díky matce se také už jako malá dostala do baletní školy i do filmového komparzu a pomáhala živit rodinu. Šikovné děvčátko se tak objevilo v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937) a později už v ozvučeném Madla zpívá Evropě (1940), kde mělo výraznou roličku. Rodina nikdy neměla moc peněz a později bylo ještě hůř. V roce 1954 byl její otec odsouzen na patnáct let za napomáhání k opuštění republiky – a začínající herečka se musela postarat o matku, babičku a mladší sestru.

Stašovou strčila k matce

A tehdy se zařekla, že rodina nebude žít v nouzi a začala pracovat na dvě stě procent. Když se jí o rok později narodila dcera Simona Stašová, svěřila ji do péče své matky a vrátila se do práce. Simona s ní začala žít až v devíti letech… Po revoluci se mohla Jiřinina posedlost zabezpečením rodinu plně rozvinout. A taky do toho pěkně šlápla, byla a je v každé televizi, v každém časopise, v reklamách a na plakátech, prostě všude.

Film k narozeninám  - danajský dar?

K pětaosmdesátým narozeninám jí režisér Zelenka věnoval film – je o milionářce, která se rozhodne své peníze rozdat a setká se s nenávistí vlastní rodiny. V osobním životě se však Bohdalová s takovým člověkem v rodině nesetkala. „Možná i proto, že co mi paměť sahá, jsme byli většinou chudí. Nebylo co dědit,“ usmála se herečka s tím, že rozpory mezi lidmi kvůli majetku jsou všude kolem nás. „Kvůli majetku se trvale vraždí, nenávidí i zostuzuje. Však jsou toho plné romány, knihy a filmy,“ dodala.

Smůla na chlapy?

Zkrachovala jí obě manželství. První manžel Jiřiny Bohdalové, Břetislav Staš, se kterým se později rozvedla, alespoň zůstal s rodinou v přátelském vztahu. Toho si také brala ještě jako učitelka na základce a ne herečka. Horší to už bylo s druhým manželem – Radkem Brzobohatým, kterého si Jiřina vzala v roce 1969 po natáčení slavného filmu Ucho. Byla to z její strany obrovská láska. Dlouho mu nemohla zapomenout to, že ji po dvanáctiletém manželství opustil kvůli slovenské herečce Haně Gregorové.

O dvacet let mladší zajíček ji pustil k vodě?

Krom těchto dvou osudových mužů chodila ještě Jiřina s bubeníkem orchestru Karla Duby, Josefem Posledním. Poté, co se rozešli, zahynul s dalšími hudebníky při havárii autobusu v Mongolsku. Od osmdesátých let není o dalších mužích v jejím životě nic známo. Zůstala sama. Až předloni se začala objevovat na veřejnosti s o dvacet let mladším podnikatelem Lubomírem Fockem. Chvíli se spekulovalo dokonce i o svatbě, teď je ale Jiřina opět sama.

Jedno velké klišé? K uzoufání tuctový příběh?

Zůstala jí kariéra, tu ale rozmělnila hloupými rolemi a angažmá v každé druhé reklamě. A film, který dostala k narozeninám? Diváci ho hodnotí spíš opatrně. Je to prý „předvídatelný příběh bez kapky herecké i scenáristické invence, plný klišé. Tak toto se moc nepovedlo, o ničem a herecké výkony trapné,“ píše se na čsfd.cz. A uživatel Přemek píše zasvěceněji: „Je to škoda, že si Jiřina Bohdalová svým chováním vůči spolupracovníkům zajistila, že s ní je ochoten a schopen pracovat pouze devótní Zdeněk Zelenka, který poslední léta dokazuje, že prostě není schopen natočit kvalitní inscenaci. Navíc napsal i scénář, takže Bohdalka dostala k narozeninám k uzoufání tuctový příběh o prozřivší hrabivé milionářce, která po hraničním zážitku se smrtí přehodnotí své životní priority.“  

A další reakce je stručná: „Odpad! Bohdalová opravdu nedokáže dělat nic jiného než deklarovat zas a znovu samu sebe jako Bohdalovou, tohle opravdu bolí jako sůl do očí.“ Má tohle Jiřina zapotřebí? Opravdu je jako smrt, bere všechno…

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.     

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace