Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utekli jsme za ní do Ameriky a ona se na nás vykašlala kvůli milence, říká sestra slavné tenistky Martiny Navrátilové, která je jí mimochodem hodně podobná... Jak těžké to mají mladší sourozenci slavných?

26.04.2016
Utekli jsme za ní do Ameriky a ona se na nás vykašlala kvůli milence, říká sestra slavné tenistky Martiny Navrátilové, která je jí mimochodem hodně podobná... Jak těžké to mají mladší sourozenci slavných?

Foto: Show Jana Krause, TV Prima

Popisek: sestra Martiny Navrátilové Jana

Sourozenci slavných osobností to nemají lehké, zvlášť když by rádi žili vlastním úspěšným životem. Klíčem asi je nevybrat si stejný obor, ale uspět ve svém. Stejně jako se to povedlo mladším sourozencům nejslavnější světové tenistky a hned dvou veleznámých českých herců, bratrů Dlouhých. Jana Navrátilová a Oliver Dlouhý byli hosty Show Jana Krause.

Jana Navrátilová je o rok a kousek mladší sestra nejlepší tenistky světa všech dob, Martiny Navrátilové. V Německu vystudovala stomatologii, ve Stockholmu později založila a vedla zubařskou kliniku, nyní má svou ordinaci v Praze. Když ale dospívala, život celé rodiny byl přizpůsoben kariéře její starší sestry.

„Když Martina v roce 1975 zůstala v Americe, to jí bylo osmnáct, dařilo se jí velice špatně, volala domů, plakala, stýskalo se jí. A tak se rodiče rozhodli, že se vystěhujeme. Táta si zažádal o vystěhování a po čtyřech a půl letech to skutečně dostali, ale za rok jsme se zase vrátili,“ vypráví Jana. Vrátili se paradoxně kvůli Martině, kvůli tomu, že se na ně tehdy vykašlala a z Texasu, kde všichni bydleli, se odstěhovala do dva tisíce kilometrů vzdálené Virginie za svou přítelkyní. Jana tak přišla o možnost studovat na prestižní soukromé střední škole.

Sestra je ostudou národa

Po návratu do Prahy se dostala na medicínu, ovšem v průběhu studia jí bylo velmi důrazně řečeno, že kvůli své sestře nedostuduje. „Děkan si mě pozval na kobereček a řekl mi, že jako komunista nesouhlasí s tím, abych dostudovala a že moje sestra je ostudou celého národa.“ Jana na nic nečekala a rozhodla se utéct do Německa, kde si přivydělávala jako trenérka tenisu, hrála totiž skoro tak dobře jako její sestra – jen v dětství jako „ta druhá“ nedostala příležitost. Německo zvolila proto, aby byla poblíž stárnoucím rodičům a mohla se o ně postarat.

Německý splněný sen

V Německu si také vybojovala svůj sen o diplomu doktorky medicíny. „Pak jsem se přestěhovala do Švédska, i když jsem o něm nevěděla vůbec nic. Naučila jsem se trochu švédsky a pracovala jsem v jedné zubní ordinaci, kde jsem se starala o akutní pacienty. Pak jsem si vzala půjčku od banky a založila jsem si svou vlastní praxi,“ říká Jana. Později se rozhodla pro návrat do Česka, v současnosti vede vlastní ordinaci v Praze.

Tragická smrt otce

S Martinou mají a vždy měly dobré vztahy, často se navštěvují. Jsou si totiž v lecčem podobné, obě jsou paličaté a umí si jít za svým. Ať už je to medicína nebo tenis. Nejspíš je už v dětství stmelila tragická smrt otce, který spáchal sebevraždu, když byly ještě děti. Novotný, jehož jméno nosí, byl totiž nevlastním otcem.

Oliver Dlouhý

Oliver Dlouhý, mladší bratr Vladimíra a Michala Dlouhých

Benjamínek Oliver válí

Velmi úspěšný je i o třicet let mladší bratr zesnulého herce Vladimíra Dlouhého (a mladší bratr Michala Dlouhého, samozřejmě). Jmenuje se Oliver a jeho jméno plní přední strany ekonomických rubrik po celém světě. Je totiž zakladatelem světově úspěšného vyhledávače letenek, podle amerického časopisu Forbes je jeho společnost hodnocena jako jeden z desrti nejrychleji se rozvíjejících start-upů na světě.

Batůžkář, co to dotáhl daleko

„Přišel jsem s takovým unikátním nápadem, že podobně jako jsou spojeny lety takových různých aerolinek, které spolupracují, tak já spojím lety aerolinek, které nespolupracují,“ vysvětluje podnikatel zjednodušeně princip své společnosti. Napadlo ho to, když se jako student potřeboval dostat co nejlevněji do Portugalska: „Chtěli jsme letět nízkonákladově, ale nic takového tam nelítalo, takže jsme přemýšleli, co s tím. Nízkonákladově letěl spoj z Prahy do Milána. Tak jsme si řekli, že se zkusíme napojit v Miláně. A nakonec se to povedlo najít, byl tam i dobrý čas na přestup a nakonec nás cesta vyšla asi na dva tisíce namísto deseti.“ Hledání a kombinování spojů bylo ale docela zdlouhavé, trvalo to několik dnů, a tak začal Oliver přemýšlet, jak by se dal takový způsob hledání zautomatizovat.

Přežít svůj vlastní růst

Když jeho společnost v roce 2014 začínala, tvořily ji tři lidé, v roce 2015 již třicet lidí a v letošním roce má 500 zaměstnanců. „Paradoxně čím více lidí, tím je občas těžší to všechno zkoordinovat. Naší největší výzvou je teď tedy to, abychom přežili svůj vlastní růst,“ říká s úsměvem Oliver Dlouhý, jehož firma měla vloni obrat zhruba 2,2 miliardy korun, a pokračuje: „Aktuálně máme zhruba 3 tisíce objednávek za den, které když nakombinují různé lety, tak je to asi 15 tisíc prodaných letenek za den.“

Staral se o těžce nemocného otce

Přes všechno podnikání nezapomíná Oliver ani na rodinu, dlouhou dobu žil v Jindřichově Hradci, kde se staral o maminku. Je nevlastním bratrem Vladimíra a Michala, jejich společný otec se sice s matkou slavných herců rozvedl a založil novou rodinu, ale stále byli v kontaktu. „Když se jejich otci narodil v roce 1988 třetí syn Oliver, Vladimír narození o třicet let mladšího bratra oslavoval v Divadle Na Zábradlí,“ ujišťovala magazín Blesk blízká známá rodiny. Všichni tři bratři podle ní drželi při sobě, navzájem se podporovali a sledovali svoje osudy. Tehdy dvaadvacetiletý Oliver byl tím, kdo se staral o otce, který se po Vladimírově předčasné smrti zhroutil. A že je být na co pyšný. Michal pokračuje v bratrových stopách a je jedním z nejlepších českých herců a benjamínek Oliver je světově uznávaným podnikatelem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.  

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace