Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Platí minimum, zatímco sami si kupují vily, říká vyšachovaný dabér. Zjistili jsme šokující praktiky za mikrofonem. Mentalista, Cruise a DiCaprio mají jiné hlasy a ztrácejí rapidně diváky

27.04.2016
Platí minimum, zatímco sami si kupují vily, říká vyšachovaný dabér. Zjistili jsme šokující praktiky za mikrofonem. Mentalista, Cruise a DiCaprio mají jiné hlasy a ztrácejí rapidně diváky

Foto: Youtube, repro

Popisek: Leonardo DiCaprio přišel o svůj český hlas

V souvislosti s krizí českého dabingu „černé ovce“, tedy ti, kdo se ozvali proti nedůstojným podmínkám ve studiích, přicházejí o své, dlouhá léta dabované herce. A děje se to i dnes, kdy je dabingová stávka už minulostí. Proč krizi prohlubovat tím, že přeobsadím populární hlasy? Za vším jsou samozřejmě peníze. Diváci se bouří, nyní mají možnost podepsat i petici. Pomůže to ale?

Dabér Michal Jagelka, dvorní hlas Leonarda DiCapria, byl nahrazen po dlouhých letech Markem Holým. Jde o naprosto šokující náhradu, Jagelka daboval DiCapria třeba ve Velkém Gatsbym. Revenanta už ale nemluví. Proč proboha? Vždyť dlouhá léta dabování naučí dabéra mnohé návyky a herectví daného herce a to je celé věci jen ku prospěchu.

Potrhaný scénář a dvě stě replik za hodinu

„Dabuju pětadvacet let, i po boku Petra Haničince či Věry Galatíkové. Jenže nyní ovládlo dabing pár lidí, kteří zadavatelům slibují nižší ceny, zatímco sami si kupují vily. A kvalita šla dolů tak, že už není kam ustupovat,“ říká trpce Jagelka v rozhovoru pro iDnes.cz. Začíná to podle něj drobnostmi: „Dříve bylo pro patnáct herců patnáct scénářů, teď je jeden pro všechny, každý si v něm udělá své poznámky, pak už není k přečtení. A končí to tím, že máte hlavní roli nadabovat za hodinu, za devět korun, někdy míň. Stejně jednají s překladateli, režiséry, úpravci dialogů. Ještě před deseti lety přišel herec do studia, pozdravili ho, u kávy probral s režisérem roli, k níž měl text i předem, odvedl dílo na úrovni, měl adekvátní honorář. Dnes vám na pozdrav neodpoví, režisér často chybí, dostanete potrhaný scénář, zjistíte, že máte dvě stě replik, a natočit je máte za hodinu,“ popisuje herec tristní situaci.

Snad najmou lidi z ulice

„Nesmíte se zastavit. A běda, jestli navrhnete - Tady bych to raději zopakoval, on to DiCaprio říká trochu jinak. Hned na vás ječí - Co prudíš, nezdržuj! Takže si připadáte jako idiot, za tři měsíce zjistíte, že vám ještě nepřišel honorář, a když zavoláte, okřiknou vás - Snad počkáš, ne? Všichni čekají. A jak to bude pokračovat dál? Snad najmou lidi z ulice nebo nás nahradí titulky. Ať za mě DiCapria klidně mluví tramvaják,“ s ironií komentuje neúnosný stav. A není jediný, kdo – patrně pro přílišnou preciznost – z dabingu vyletěl.

Náhrada ve třetím díle?

Dabér Gustav Bubník daboval více než patnáct let herce Toma Cruise, ale pak byl nahrazen Pavlem Vondrou a to navíc šokujícím způsobem – třetím pokračováním trojdílné Mission Impossible. Na ten šok, když TV Nova uvedla v několika dnech za sebou celou trilogii, asi hned tak nezapomeneme. Bohužel, byť jinak dobrý, ale hlasově a hereckým výkonem naprosto nevhodný Pavel Vondra v dabování Toma Cruise pokračuje dodnes.

Kdo bude dabovat Bruce Willise, až vyhodí i Pyška?

Dabér Jan Vondráček byl přeobrazen v seriálu Mentalista a s ním i celý tým, který pracoval od začátku tohoto seriálu. Mnoho diváků na základě této změny konstatovalo, že přestali seriál sledovat. Navíc hrozí konec českého Bruce Willise. Jeho dvorní dabér, Alexej Pyško, byl několikrát nahrazen Pavlem Soukupem, většinou jen proto, že produkce ani zadavatel nepřistoupili na požadovaný honorář, který však nikdy nepřekročil běžnou částku za dlouhá léta dabování daného herce, a to převážně v hlavní roli. A takto bychom mohli pokračovat, těch příkladů je velká spousta. Myslíte, že by si za života Františka Filipovského někdo dovolil přeobsadit „jeho“ Louise de Funése? Asi těžko.

Umění má utrum, jde o kvantitu, ne kvalitu

Člověk by řekl, že na kvalitě dabingu musí nejvíce záležet zadavateli, v jehož zájmu by měla být co největší kvalita odvedené práce a obsazení s tím nezbytně souvisí. I ta kolegialita je ale v dabingu na mizivé úrovni a jde jen o kšeft, který ale neprospívá konečnému konzumentovi, což je divák. Nejde ani o to, že by dotyčný dabér práci odmítnul. Většinou nebyl ani osloven. Zrovna tak už neběží o stávku a spory s agenturami. Dnes už totiž nejde o dabing jako uměleckou disciplínu, ale o to, kdo levněji a rychleji. Možná je na čase opravdu oslovit ty tramvajáky, ne?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.  

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace