Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem hráč, říká Marek Vašut nejen o moderování Milionáře. Je spolužákem Harveyho Keitela a Al Pacina, hrál s Tomem Cruisem, herectví je pro něj ale jen řemeslo. A proč se pokusil o sebevraždu?

23.04.2016
Jsem hráč, říká Marek Vašut nejen o moderování Milionáře. Je spolužákem Harveyho Keitela a Al Pacina, hrál s Tomem Cruisem, herectví je pro něj ale jen řemeslo. A proč se pokusil o sebevraždu?

Foto: TV Nova

Popisek: Marek Vašut

Během své kariéry míval období, kdy jako by se na čas z české umělecké scény vytratil, ať už to bylo kvůli účinkování v zahraničních produkcích, nebo kvůli nemoci. Teď se ale zdá, že je Marek Vašut zpět v plné parádě – jako moderátor soutěže Chcete být milionářem?

Převzal pomyslné žezlo po Vladimíru Čechovi a je mu více než důstojným nástupcem. Je charismatický, ironický, vtipný a inteligentní. Co chtít víc. Jak by v soutěži uspěl on sám? „Ztroskotal bych na tom, na čem ve škole. Pohořel bych v matematice, chemii, fyzice, pokud by tam nebyla nějaká všeobecná otázka. Já na herectví nešel náhodou. Bavila mě čeština, historie, jazyky, zápasil jsem s matematikou,“ říká v rozhovoru pro MfDnes. Podle něj je potřeba si na začátku soutěže uvědomit, jak moc potřebujete prachy a podle toho pak hrát.

Hrál s Oldřichem Novým

On sám by prý riskoval, je povahou hráč. Mimochodem, na post moderátora se dostal přes casting, ani hvězdy totiž nemají nic jisté. Na castingy je ale zvyklý, první absolvoval před padesáti lety. Byl na dětský film Káťa a krokodýl a zahrál si v něm po boku Oldřicha Nového. Moderování je ale podle něj těžší než herectví: „Nemůžete se skrýt za roli, neexistuje přesný scénář, musíte improvizovat“, srovnává své dvě profese Vašut.

Nejsem umělec, brání se Vašut

O herectví mluví s lehkým despektem. Není prý umělec, to ani náhodou. „Jsem řemeslník, jako byli třeba středověcí malíři. Režisér něco potřebuje a já to splním. Herectví není poslání, pokud to někdo říká, jeho věc. Já jsem řemeslník.“ Sympatický pragmatismus, že? „Vždyť je to svým způsobem nedůstojné povolání - alespoň pro dospělého muže. Asi se nabízí, proč jsem si ho zvolil. Ano, víc by mě zajímala filozofická fakulta, ale opravdu jsem neměl chuť zabývat se studiem marxistického náboženství. A i kdybych tam šel, stejně bych nejspíš skončil v nějakém amatérském divadle,“ přiznává Vašut. Nikdy, ani v době svého angažmá v Národním divadle, nevstoupil do strany a odmítal ideologické role, jako tu v Chlapcích a chlapech. Cíleně si prý budoval image zlého hocha, a tak se mu role svazáků vyhýbaly.

Studia za mořem

A hned po revoluci vyrazil studovat do New Yorku, do Mekky světového divadla, do Institutu Lee Strasberga, kde kdysi studovala třeba Marilyn Monroe, později třeba Dustin Hoffman. Ani z téhle školy ale nebyl dvakrát paf. „Byl to paradox,“ vzpomíná. „Odjel jsem z de facto ještě socialistického Československa, abych si ten pravý socialistický realismus vychutnal v Americe.“

Dvě hodiny chytat imaginární déšť? Ani náhodou

„My jsme se sice na DAMU počátkem osmdesátých let Stanislavského učili, ale v podstatě jsme to ignorovali. A u Strasberga jsem najednou musel sedět dvě hodiny a chytat imaginární déšť. To mě dost otravovalo. Herectví nás učila ruská baletka, velmi kultivovaná dáma, ale vůbec tomu nerozuměla. Měla ohromně ladné pohyby a nádherně seděla, ale učila, co si přečetla z knihy. Navíc škola nemilosrdně míchala lidi s hereckou zkušeností s absolutními začátečníky. Byl jsem jeden z mála, který měl za sebou šest let práce na profesionální scéně a filmy. Takže jsem radši chodil za školu, protože New York je mnohem zajímavější. Jedno obrovské multikulturní divadlo,“ vzpomíná Vašut na své zahraniční zkušenosti.

Český herec nikoho nezajímá

Škola mu ale dala jednu důležitou věc – skvělou znalost angličtiny, díky které teď hraje snad ve všech zahraničních produkcích, které se u nás točí. Opět pragmaticky ale ví, že hollywoodská hvězda z něj nebude. „Český herec nikoho nezajímá, jsme prostě malí. Velkou roli v hollywoodském filmu dostane třeba Gérard Depardieu, který je hvězdou ve Francii a může v Zelené kartě uplatnit svůj francouzský přízvuk. Karel Roden dostal nedávno příležitost v roli vraha, kterého výborně zahrál po boku de Nira. Bylo to úžasné, ale obávám se, že šlo o specifickou příležitost. O šanci, která se podle mě dlouho nebude opakovat. Scénář jasně stanovil, že jde o Čecha ještě s milým příjmením Slovak a původně představitele dokonce hledali i na ulici mezi neherci. Něco o tom vím, skončil jsem u nás v konkursu druhý za Karlem...“

Vlk samotář

Své soukromí si žárlivě hlídá, i když asi ani není co, je prý vlk samotář. Do vztahů a zakládání rodin se navzdory překročené padesátce nehrne. „Asi jsem moc brzo četl Chandlera a odjakživa jsem se indentifikoval s postavou osamělého střelce. Ale co není, může být. Nikdy neříkej nikdy“, krčí rameny.

Pokus o sebevraždu a záludná nemoc

O čem ale na veřejnosti mluví, je jeho nemoc. Před pár lety mu byla diagnostikována endogenní deprese, tehdy se dokonce pokusil o sebevraždu. Dnes prý má nemoc pod kontrolou. „Je to jako cukrovka, taky musíte brát inzulín. Já beru léky a učím se s nemocí žít.“ Dokonce spolu s Olgou Sommerovou natočil o své diagnóze krátký film, je prvním českým hercem od dob Miloše Kopeckého, který o životě s depresí mluví. Odmítá ale to, že by zkušenost s depresí nějak pomáhala v herectví. „Z toho, co vznikne v depresi, nikdy nebude mainstream. Nevěřím, že umění má vznikat v bolestech,“ dodává. Osvěžující názory, po všech těch hvězdičkách, co se prožívají a mluví o životním poslání a prožitku skrze utrpení, že?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.      

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace