Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lenka Dusilová prý předvedla, že čínské peníze jí nesmrdí. Je jen pokrytec, který si našel záminku obvinit Zemana z toho, co sama dělá? To tedy posrala, ozývá se na netu. Chtěli jsme samotnou zpěvačku, ale…

21.04.2016
Lenka Dusilová prý předvedla, že čínské peníze jí nesmrdí. Je jen pokrytec, který si našel záminku obvinit Zemana z toho, co sama dělá? To tedy posrala, ozývá se na netu. Chtěli jsme samotnou zpěvačku, ale…

Foto: Show Jana Krause

Popisek: Lenka Dusilová

„Proslavila“ se svým projevem na předávání Andělů, kde kritizovala prezidenta Zemana za jeho pročínskou politiku. Na tom by ještě nebylo nic tak divného – kdyby sama zpěvačka nejezdila do Číny vystupovat a dokonce tam nepropagovala čínské mobilní telefony! Její agent dělá mrtvého brouka a na facebookové stránky radši věší texty o smrti. Výborné, nutno přiznat.

Lenka Dusilová, šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Je to impulzivní dáma, hezky česky to má ode zdi ke zdi. Jedině tak si asi lze vysvětlit to, že nedávno na předávání Andělů horlila proti politice Miloše Zemana. „Nesouhlasíme s tím, že prezident podlézá režimům, které popírají svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí i vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor,“ řekla Lenka Dusilová během svého vystoupení na slavnostním ceremoniálu. Hm. Počítá se jako podlézání propagace čínských výrobků, o kterém jako první referoval deník Expres.cz? 

Palec hore za alternativní divadlo

Zpěvačka byla v Číně v loňském roce hned několikrát. S divadelním spolkem Spitfire Company v červenci odehrála taneční představení One Step Before the Fall, kde svým zpěvem doprovází tanečnici. Jde o inscenaci inspirovanou boxerem Muhamadem Alim, která sklízí celosvětový úspěch. Kromě plánovaných představení v Tianjinu odehrála Dusilová ještě přidaná představení v Pekingu, čínští diváci byli nadšení. Takže taková pěkná kulturní mise, šíření hodnot v nesvobodné zemi – no proč ne. Ten samý soubor koneckonců v Číně odehrál i své představení Antiwords na základě Havlovy Audience. V podstatě tedy palec nahoru. 

Číňané Prahu milují, tak proč na tom nevydělat?

Jenže Dusilová se do Číny vrátila a tentokrát nepropagovala nezávislou divadelní scénu. Kromě zlata v hrdle a prořízlé pusy má totiž i obchodního ducha. A proto spojila divadelní zájezd do Číny (kam mimochodem vzala i svého ročního synka) se slušným kšeftem. V Pekingu totiž propagovala hit čínské technologie, mobilní telefon Nubia My Prague, designem inspirovaný právě Prahou. Tu si totiž Číňané, stejně jako Korejci a Japonci, velice oblíbili jako romantickou turistickou destinaci. Dusilová propagovala telefon spolu s českým velvyslancem Liborem Sečkou a velvyslancem pro kulturu Martinem Hoškem. Evidentně si řekla, že když už jednou v Číně je, trošku si přivydělá a doma si toho nikdo ani nevšimne. No, chyba lávky. 

Čínská sláva, polní tráva

Čínská média o ní psala jako o slavné české zpěvačce. To je trochu jinak, rozhodně ale ne tak, jak mnohé noviny psaly, a totiž „že se Dusilová poněkud nechala unést tím, že v Číně ji berou jako hvězdu, zatímco v Čechách je známá jen mezi poměrně úzkou skupinou. Masověji populární u nás byla jen v době kapely Sluníčko a spolupráce s Lucií a Davidem Kollerem, se kterým i chodila. Jenže to už je pěkných pár let a do letošního extempore na Andělech po Dusilové ani pes neštěkl…“ Lenka Dusilová je velmi ceněná zpěvačka a muzikantka v hudební oblasti, zvané alternativa, která se z podstaty věci k velké veřejné popularitě ani nehlásí. Jenže… Nebýt proslovu na Andělech, pravda, trochu ukuňkaného, nikoli zrovna plamenného, možná by i její čínská mise zůstala utajena. Lenka si holt pěkně naběhla. Teď může na svém facebookovém profilu sdílet tibetské vlajky jak dlouho chce, stejně její rebelie vzbuzuje poněkud hořkou pachuť.

Lenko, jste ubožačka

Čeští fanoušci už dávají od Dusilové ruce pryč. „Lenko jste dost ubohý člověk,“ píše zklamaná posluchačka. A další jsou ještě ostřejší. „Paní Dusilová má svůj názor, tak ho teda respektujme,ale zajímavé je,že jak jde o prachy, ta tam je kritika Východu alias Číny a Ruska. Že paní POKRYTECKÁ? Zeman je viník, Dusilová?????“ A ještě jeden hlas: „Takoví lidé vytvářejí podhoubí závisti, nenávisti, a mstivosti. To jsou všechno vlastnosti s kterými lidstvo produkuje války. Koller placený Kellnerem, který má největší kšefty v Rusku a o Dusilové je zbytečně ztrácet čas. Tak tomu se říká „elita národa“. Ti si přes svou hloupost nevidí ani na špičku nosu.“ 

Agentura mlčí, mluví režisér

Podobné názory ale ze zpěvaččiny fanouškovské stránky bleskově mizí. A co na to Lenka? Její agentura nám pouze přeposlala vyjádření šéfa divadelního spolku Spitfire Company Petra Boháče:

Objevilo se mnoho lží a nenávistných reakcí na vystoupení Lenky Dusilové na udělení cen Anděl. Vyvrcholilo to včerejší bulvárně-mediální masáží o hraní Lenky Dusilové v Číně. Cítím se jako jeden z mála povolaných a odpovědných něco o tom říci.

1. Lenka Dusilová je součást tanečního projektu One Step Before the Fall od Spitfire Company. Tento projekt získal několik velice prestižních zahraničních ocenění a objevil se v mnoha zahraničních divadlech v Norsku, Polsku, Německu, Francii, Švédsku, Slovensku, ČR, Itálii, Dánsku a také mimo jiné i v Číně. Za produkcí tří hraní v Národním divadle Tianjin a v nezavíslém a de facto v jednom z mála alepoň trochu svobodném divadlem Penghao v Pekingu jsem odpovědný já a má kamarádka, anglická promoterka Joanna. Paradoxem je, že veškeré finance zajišťovala anglická strana a Ministerstvo Kultury ČR. Čínská strana zajistila pouze divadelní sály.

2. Tento projekt byl také součástí jiného představení, a to Antiwords na motivy Václava Havla. Tak se stalo, že jsme byli první divadlo, které odehrálo Havlovu hru na čínském jevišti, a to rovnou v Národním divadle Tianjin.

3. Součástí touringu byla prezentace na České ambasádě v Pekingu. Jednalo se o event pořádaný Českou ambasádou.

Takže nemůže být řeč o tom, že Lenka Dusilová jela do Číny prezentovat cokoliv kromě svého svobodného hraní, kromě samotného divadelního představení One Step Before the Fall, jež má mimochodem téma Parkinsonovy nemoci. Vše ostatní jsou jen účelové lži lidí, kteří o tom nemají, nechtějí mít žádné informace. Pakliže chce někdo komentovat Spitfire vystoupení v Číně, měl by spíše psát o mimořadném úspěchu českého nezávislého umění, které je zváno na prestižní světová jeviště. Podepsán Petr Boháč, umělecký šéf Spitfire Company

Jak to tedy je? Jde o účelovou kampaň proti Dusilové, jak se nám snaží naznačit divadelníci, anebo tu něco smrdí? Třeba ten „event, pořádaný Českou ambasádou“, kde byl patrně představen onen mobil? Jedno je jisté. Lenka Dusilová by měla vystoupit sama a říci, jak to bylo. Jinak zůstávají pochybnosti…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová