Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je jaro, propagátoři diet mají žně; a klienty jim často nahánějí celebrity. Jsou to ale vyhozené peníze, pokud ne přímo podvod, jak zjistila i herečka Eva Holubová. Co o tom prozradila?

20.04.2016
Je jaro, propagátoři diet mají žně; a klienty jim často nahánějí celebrity. Jsou to ale vyhozené peníze, pokud ne přímo podvod, jak zjistila i herečka Eva Holubová. Co o tom prozradila?

Foto: Facebook

Popisek: Eva Holubová

Rady výživových poradců, kteří lidem doporučují, co mají jíst, aby zhubli a byli zdravější, si již tak protiřečí, že se nelze divit, že jsou mnohým k smíchu. Nakonec se ukazuje, že nejmoudřejší byli naši předci a jejich rady jsou k nezaplacení. Ale stále se najde dost obětí, které se domnívají, že si mohou koupit zázrak, tím spíše, když jim ho doporučí nějaká celebrita.

Jak si rady odborníků na hubnutí protiřečí,  jsme se tento týden mohli přesvědčit na dvou příkladech  z jediného dne. V magazínu České televize Sama doma radila divákům, jak potlačit chuť na sladké, známá specialistka na zdravou výživu Václava Kunová.  Ta tvrdila, že jednou z příčin nezvladatelné chuti na sladkosti mohou být dlouhé pauzy v jídle, které způsobují hypoglykémii.  Krevní cukr pak rychle klesá dolů, což podle ní dokazují i výzkumy a zkušenosti, které má ona sama: „Kdyby člověk jedl pravidelně a měl stravu lépe vyváženou, tak by touha po sladkém vůbec nenastala.“ Doporučila přitom konzumaci potravin s nízkým glykemickým indexem a s bílkovinami každých čtyři až pět hodin. 

Je to klišé?

Jenže další z renomovaných českých odborníků na výživu Petr Fořt se tentýž den nechal slyšet (tentokrát v rozhovoru pro známý dámský týdeník), že doporučení dietologů, abychom jedli častěji menší porce je klišé. On sám naopak doporučuje  mezi jídly osmihodinovou pauzu, jídlo se tak prý lépe využije a stráví.  Podle něj se nemáme řídit dietami, ale tím, jak nám zobák narostl. Někomu prý chutná buchta, jinému biftek. Tvrdí také, že neexistuje jednotná definice zdravé výživy. Pro mnohé doslova šokující je jeho názor, že vysoká hladina cholesterolu škodí méně než nízká.  Fořt sice diety kritizuje, sám však  prosazuje různé módní trendy,  například omezování pšenice nebo populární dietu podle krevních skupin. Není od věci připomenout, že tyto výživové hity k nám přišly ze západu prostřednictvím různých knižních bestsellerů již před několika lety. 

Levnější je kniha

Doktor Fořt je rovněž propagátorem stravování podle metabolických typů, rovněž známému ze zahraničí. Jeho „unikátní metodou“, kterou prý vyvinul s týmem špičkových odborníků, se zaštiťují různé komerční webové stránky, které nabízí „jedinečnou dietu na hubnutí“ a garantují dlouhodobé výsledky bez  jo-jo efektu. Podobných „unikátních metod“, údajně podložených vědeckými výzkumy,  je ale na našem trhu více a kdo se jimi chce řídit, musí investovat tisíce.  Zrádné přitom je, že někteří výživoví poradci lákají zákazníky na úvodní konzultaci v ceně pouhých dvou korun, cena pak ale strmě narůstá přímo úměrně počtu konzultací a nákupu různých potravinových doplňků. Dojem odbornosti zvyšuje i možnost analýzy krve, ovšem za zvláštní příplatek. 

Program dobrý tak akorát pro čuníky?

Mnohem levnější ovšem je koupit si odbornou knihu s tématikou metabolických typů, vyzkoušet konkrétní doporučení a poté se jimi případně řídit. Ze zkušeností zákazníků mnoha poradců, prodávajících„ revoluční“ metody hubnutí, totiž vyplývá, že dostávají navzájem si protiřečící rady,  v poradně je  změří nebo zváží a  předají jim jídelníček na míru, plný podivných rad. Jedné zákazníci například při „analýze“ tvrdili, že přibírá z alkoholu a uzenin a že nesnídá, nic z toho ale nebyla pravda. Na webu si poté postěžovala:  „Tento program je dobrý tak akorát pro ty, co jedí jako čuníci a nemají páru o zdravé výživě.“  Další zklamaná zákaznice popsala své zkušenosti následovně: „Byla jsem tam, řekli mi, že jsem smíšený typ a že vlastně můžu jíst všechno, ale s mírou, nezhubla jsem ani deko. Pro mě vyhozené peníze. Rozhodně nedoporučuji.“ Další, jimž se podařilo zhubnout alespoň kilo, na rozdíl od plánovaných deseti, tvrdí, že to bylo za cenu hrozné únavy a ztráty energie. 

Jak dopadla Holubová?

Různé „revoluční“ dietní programy na hubnutí otevřeně nebo skrytě podporují i různé celebrity. Ale nakonec dopadnou jako většina obyčejných smrtelníků. Například herečka Eva Holubová si loni na svém Facebooku jeden takový program pochvalovala. Zhubla díky němu prý devět kilo, dostavil se u ní příval energie a  přestala být rozežraná.  Neváhala ani zprostředkovat osobní kontakt na svoji poradkyni, kterou vzápětí ve své talk show představil i Jan Kraus. Jenže nyní se v médiích Holubová nechala slyšet, že zase přibrala na původní váhu a že zaručené diety nezabírají: „Dieta podle mého názoru nemá cenu,“ řekla Idnes.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace