Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dítě si u nás může koupit každý. Je mezera v zákoně záchranou pro nechtěné děti, nebo šancí pro pedofily? Muž, který si koupil šestiletého syna za 100 tisíc, odstartoval kauzu. Pátrali jsme…

20.04.2016
Dítě si u nás může koupit každý. Je mezera v zákoně záchranou pro nechtěné děti, nebo šancí pro pedofily? Muž, který si koupil šestiletého syna za 100 tisíc, odstartoval kauzu. Pátrali jsme…

Foto: Wikipedie

Popisek: Ilustrační foto

Případ muže, který se nechal za úplatu vepsat do rodného listu šestiletého chlapce a stal se tak jeho otcem, vzbuzuje protichůdné emoce. Je to hrdinský čin, nebo nebezpečný precedens? A jak to u nás vlastně chodí s adopcemi, má single muž jinou šanci, jak získat byť nechtěné dítě?

Podle rozsudku brněnského soudu si muž koupil za 100 tisíc korun téměř šestiletého chlapce od jeho matky, feťačky a zlodějky, která s hochem žila v azylovém domě. Za tuto sumu nechala matka údajně vepsat muže do rodného listu jako otce. Matka byla odsouzena, za prodej dítěte a předchozí krádeže i drogové delikty ve vězení stráví 42 měsíců, fiktivní otec potrestán nebyl, „syn“ mu zůstal. Muž odmítá, že by si dítě koupil. Vidí to tak, že se hocha ujal a dal mu šanci na lepší život.

Dlouhá a hrůzná anabáze

Podle něj je adopce u nás, jste-li single a muž, nemožná. „Ve východní Evropě a speciálně v Česku je možná jen tak, že využijete nějakou soukromou adopční kancelář v zemích, které nepodepsaly Haagskou úmluvu o ochraně dětí," říká na serveru Novinky.cz. „Pro budoucí dítě si do té země zajedete, tam vám ho svěří soud a je to. Podle českých zákonů je pro člověka, jenž žije sám, jako já, téměř nemožné dítě adoptovat. Pro nesezdaný pár také. Pro sezdaný pár je to složitá, dlouhá a hrůzná anabáze." Na otázku, zda tuto cestu zkoušel, muž ale neodpovídá. Zato ale umí krásně dojmout. „Jakémukoli bezprizornímu dítěti je dobré dát šanci a zázemí, aby vědělo, že někam patří. Dát mu důvěru. Z dítěte, které nechce samo být dobré jako člověk, vyroste nešťastník, zloděj, nebude si ničeho vážit."

Osvojit si dítě může i samotný muž, ale...

Dle naší legislativy může vedle manželů nebo jednoho z nich osvojit dítě i jiná osoba. V tom případě soud též rozhodne o tom, že se z matriky vypouští zápis o druhém rodiči. Podat žádost o zprostředkování náhradní rodinné péče má možnost tedy i samotná žena nebo muž. Tito žadatelé však musí být připraveni, že velmi pravděpodobně budou na svěření dítěte čekat o něco déle než některé manželské páry. Za ideální je stále považována úplná rodina, ve které je zastoupena role matky i otce. Při jejich posuzování je mimo jiné přihlíženo také k tomu, jaký je jejich okruh blízkých, zda mají vedle sebe někoho, na koho se v případě potřeby mohou obrátit o radu a pomoc. Automaticky nejsou vyřazeni ani adepti, kteří mají zdravotní potíže, nebo dokonce invalidní důchod – vše se posuzuje individuálně.

Pětadvacet zemí uznává adopci homosexuálními páry

Jedním ze zákonem stanovených mantinelů adopce je, aby mezi vámi a dítětem byl přiměřený věkový rozdíl. Konkrétní hranice zákon neurčuje, v praxi se ale obvykle považuje za vhodné, když vás od dítěte dělí víc než dvacet a míň než čtyřicet let. Soudy také neumožňují adopce v přímém pokolení a v sourozeneckém vztahu. Dítě tedy nemůžou adoptovat jeho prarodiče nebo dospělý bratr, je ale možné, aby si ho osvojil strýc s tetou. Hodně diskutovaná je připravovaná novela zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila adopci dětí homosexuálními páry. Tato možnost už existuje v pětadvaceti státech světa, například ve Francii, Velké Británii, v Dánsku či na Islandě, také v několika státech USA.

Angelina a její multikulti sirotci

A jak je to s adopcemi ze zahraničí? V cizině jsou populární, všichni asi zaregistrovali adoptované multikulti děti Angeliny Jolie. V České republice to oficiální cestou moc jednoduché není. Stát osvojování dětí z ciziny dvakrát nepodporuje. A jak to funguje? Budoucí adopční rodiče sdělí úřadu údaje o dítěti, které by si chtěli osvojit, tedy pohlaví, věk, rasu, zdravotní stav a zemi původu. Stát obecně nedoporučuje adopce z rozvojových zemí. Tyto země totiž nespadají pod Haagskou úmluvu a komunikace s místními úřady je složitá. Rodiče, kteří touží po dítěti například z Afriky, tak většinou musí tamní úřady oslovit sami. Adopce pak probíhá „načerno“.

V českých domovech zůstávají tisíce dětí

Adopce dětí ze zahraničí je poněkud kontroverzním tématem, řada odpůrců namítá, že v českých kojeneckých ústavech a dětských domovech jsou tisíce dětí, které by měly dostat přednost. Problém je ale v tom, že většina neumístěných dětí trpí handicapem nebo jsou romského původu a o ty nemají žadatelé o adopci obvykle zájem. Muž z našeho příběhu by tedy šanci možná měl, ale těžko by dostal zdravé bílé šestileté dítě.

Neposlal ho do školy

Na případ „prodeje“ šestiletého chlapce se přitom přišlo jen náhodou. Jeho nový otec totiž dítě neposlal do školy, a proto se o případ začali zajímat sociální pracovníci. Celá kauza tajemného dobrodince, kterého oslavuje český internet, tak má jeden háček. Velký. Ano, byrokracie kolem adopcí je patrně zbytečně složitá a zbytečně přísná. Ale nějaká byrokracie zde nutná prostě je. Nelze dítě přece svěřit každému, kdo se nechá zapsat do rodného listu. Kdo je ten člověk, kterého matka nechala zapsat do matriky coby otce v pěti letech dítěte, v necelých šesti si ho vzal k sobě a v osmi chlapec ještě nechodí do školy?

Nedozírné možnosti – pro pedofily

Možná má pán v mnohém pravdu a dítěti svým činem zachránil budoucnost, ale oslavovat ho a plácat po ramenou? Pokud bychom schválili a svým způsobem legalizovali prodej a nákup dětí, otevíráme tím nedozírné možnosti pedofilům a obchodníkům s dětmi. Nějaká forma prověřování budoucích adoptivních rodičů je prostě nutná, za tyto děti má stát nést zodpovědnost. Ne každému totiž musí jít o to, být dobrým otcem. A tak fakt, že se „otcem“ může stát tímto způsobem v podstatě kdokoli, je poněkud znepokojující.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.

 


 

Vložil: Lucie Kolouchová

Tagy
adopce,