Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Dvouapůlhodinová reklama na lékárny Dr. Max a Mazdu´… Přišel o dítě, bojuje s vážnou nemocí a jeho rodina ani neví, jak je slavný. To je Pavel Kříž, básník, který už ztratil iluze. Proč?

19.04.2016
´Dvouapůlhodinová reklama na lékárny Dr. Max a Mazdu´… Přišel o dítě, bojuje s vážnou nemocí a jeho rodina ani neví, jak je slavný. To je Pavel Kříž, básník, který už ztratil iluze. Proč?

Foto: Bioscop

Popisek: Pavel Kříž v nových Básnících

18. dubna oslavil 55. narozeniny. Rok před sametovou revolucí emigroval do Kanady a převrátil svůj život vzhůru nohama. Teď je zpátky, točí a jeho kanadská manželka sedí doma. Jaké to je, žít mezi dvěma světy a jak dopadli poslední Básníci? A co si myslí slavný herec o islámu? O Pavlu Křížovi víme vše.

Proslavil se rolí medika Štěpána Šafránka ve filmu Jak svět přichází o básníky. Po něm následovala další čtyři pokračování. V zatím posledním, pátém díle, nazvaném Jak básníci neztrácejí naději, hraje lékaře ve středním věku. Málem ale herectví nechal úplně. Pouhý rok před sametovou revolucí Kříž emigroval přes Velkou Británii do Kanady. Ale málokdo tuší, že za nedovolené opuštění republiky byl v nepřítomnosti odsouzen na pět let nepodmíněně. Režiséru Dušanu Kleinovi, který ho pro film objevil, tehdy napsal pohlednici. „Pane režisére," stálo na ní, „já vím, že je to průšvih, ale taky věřím, že Vy se na mne nezlobíte, protože mě trošku znáte a pochopíte, že chci žít normálně. P.S. Moc jsem odpočíval, teď musím moc pracovat." Zdá se, že teď se tedy opět vrátil k odpočívání.

V Kanadě pracoval v domově pro důchodce

Co herec v Kanadě dělal? Šest hodin denně studoval angličtinu a sháněl si práci. Neopustil ale ani divadlo. Stal se členem českého divadelního spolku, který vedli místní emigranti. Kříž si zde zahrál i hlavní roli ve světové premiéře Havlovy Žebrácké opery, kde hrál Macheatha. Později dokonce několik divadelních her režíroval, divadlo bral ale jen jako koníček a plně se věnoval studiu psychoterapie. Později pracoval v domovech pro důchodce. A našel si ženu, ilustrátorku Bonnie Glover, se kterou je dodnes. Původně cestovali mezi Kanadou a Čechami, co se Kříž vrátil k herectví, žijí v Praze. Bonnie tu ale příliš spokojená není, nemá tu přátele a ani práci.

Krutá daň za život na cestách

Po revoluci se začaly opět ozývat čeští filmaři a herec strávil hodiny na cestách mezi Kanadou a Čechami. Za neustálé cestování sem a tam zaplatili manželé i cenu nejvyšší. Dnes totiž mohli mít dvacetiletou dceru. Během letu z Kanady při mezipřistání ve Frankfurtu ale Bonnie potratila. „Je to osud, těžko s tím něco naděláme,“ řekl k tomu kdysi herec. Nic víc k tragédii ale nikdy neřekl, velmi těžce se se ztrátou vyrovnával, možná i proto se tolik angažuje v charitě a točil i pořad Přání pro tebe, kde těžce nemocným dětem plní přání – a je vidět, jak moc se ho jejich příběhy osobně dotýkají. Bonnie navíc do jiného stavu už nikdy nepřišla.

Zůstal kvůli Andělským očím

„Tu ztrátu dítěte vzal ale Pavel statečně, i když vím, že se strašně oba těšili. Všechny nás to mrzelo," říká Dušan Klein, který se stal během těch let Křížovým velkým kamarádem, pro iDnes.cz. „Pavel byl rozhodnut v Kanadě zůstat. Když jsem se ale pustil do čtvrtého pokračování Básníků, bylo mi navýsost jasné, že bez Pavla to nebude ono," vysvětluje režisér Klein, který tak nadobro vrátil herce z emigrace do Čech. Kříž nejdřív váhal. Nakonec roli ve filmu Konec básníků v Čechách vzal. Jen s výhradou, že se zase vrátí do kanadské Britské Kolumbie, kde se ženou a její matkou žil. V roce 1995 přišla ale další filmová nabídka: Andělské oči. „Tehdy, myslím, že se s Bonnie definitivně rozhodli pro domov v Čechách," soudí Klein.

Nechtěl bydlet s tchýní

Že by se Křížovi už zajídal život s tchýní? Měl už s ním totiž své zkušenosti, ztroskotala na něm už jeho první velká láska s herečkou Veronikou Gajerovou. „Moje první velká láska byl Pavel Kříž, s ním jsem ještě ve škole odešla žít na podnájem, ale maminka tam za námi přišla a řekla: Děti, tady takhle nemůžete žít, pojďte bydlet k nám domů. A tak se Pavel ocitnul u nás,“ vzpomíná Veronika pro OnaDnes. „On chtěl žít v Kanadě, já emigrovat nechtěla. Chtěla jsem tu zůstat kvůli rodině a taky abych mohla hrát české divadlo. Byli jsme mladí, ten vztah se nakonec po těch letech přežil, každý jsme měli jinou představu o životě,“ líčí rozpad studentské lásky Gajerová.

Je Žid, stejně jako Dušan Klein

Kříž se v Kanadě vrátil i ke svým náboženským kořenům – je totiž Žid. I tím je blízký svému osudovému režiséru, Dušanu Kleinovi. Jeho žena je ale křesťanka. „Vždy v prosinci oslavuji Chanuku i Vánoce. Rozsvítíme si chanukovou menoru a nadělujeme si dárečky. Předtím si ale ozdobíme i stromeček. Nemáme s tím žádný problém a svátky vždy prožíváme v klidu a v pohodě," prozradil Kříž. „Vánoce ani Chanuka se v Britské Kolumbii, kde bydlíme, oficiálně neslaví. Žijí tam lidé nejrůznějších vyznání. Svoje svátky si proto každý připomíná doma v soukromí," dodal Kříž.

Strach z islámu je oprávněný, říká Kříž

Protože prožil část života v zahraničí, má zkušenosti i s islámem. A Čechy před ním varuje. „Islám je opravdu velmi problematická ideologie. Podílel jsem se před pár lety na přípravě scénáře o islámu. Nakonec z toho sešlo, protože se všichni začali bát. To je zvláštní náboženství, když vzbuzuje strach, napadlo mě,“ zavzpomínal Kříž pro Magazín MfDnes s tím, že kvůli tomu přečetl a nastudoval celý Korán a moc příjemný pocit to v něm nezanechalo. Problematika uprchlíků ale není to jediné, co herce trápí. „Celá západní společnost včetně Kanady a USA je nemocná politickou korektností. To je obluda, která pomalu ale jistě bere lidem svobodu. A to je špatně,“ dodal herec.

Za odulým obličejem stojí cukrovka

Herec dlouhodobě bojuje se zdravotními problémy, které se odrážejí i na jeho vzhledu – odulá tvář, rychlé nárůsty váhy – Pavel je totiž těžký diabetik. „Cukrovku jsem zdědil po tátovi. Rozhodně to není nic příjemného, musím do těla uměle dodávat inzulín, důležité je i pravidelné jídlo,“ komentuje své zdravotní lapálie smířeně Kříž. Víc se o své nemoci ale bavit nechce. Zřejmě právě proto, jak moc ho cukrovka ničí.

Jak Básníci přišli o iluze

Údajně si pečlivě vybírá nabídky od režisérů i producentů. V současné době hraje především v zahraničních filmech, ale i v „nekonečném" televizním seriálu Ulice, který režíruje Dušan Klein. „Když už hraji, pak vždycky v hodnotných titulech. Divácké trháky mě nezajímají," zdůraznil herec. Že by v Ulici hrál jen kvůli její umělecké kvalitě? Anebo ho jeho postava hluboce herecky naplňuje stejně jako otročina každodenního natáčení? Anebo je Kříž prostě jen na prachy?

Reklama na lékárnu a auťáky, to jsou noví Básníci

„Dvouapůlhodinová reklama na lékárny Dr. Max, Mazdu a jedno protonové centrum. Docela jsem se bál, aby to nebyly další Babovřesky, ale tak zlé to naštěstí nebylo. Jenže, to je asi jedna z mála pochval, jinak je to totiž nuda. V porovnání s prvními „básníky“ je to utahaná a nezábavná záležitost. Motto filmu by mohlo být Je nám padesát, ale ještě na to máme,“ píše se v diskuzi na csfd.cz. Ohlasy na nový díl Básníků zrovna příznivé nejsou. Štěpán Šafránek se už zkrátka přežil a Pavel Kříž už prostě není půvabným chlapcem s velkýma očima, ale unaveným, neslaným a nemastným pánem, který sice po revoluci nastoupil do Národního divadla, ale po pár letech odešel a dnes „exceluje“ v soap opeře. Básník už o iluze přišel dávno a definitivně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na CreateLink('krajskelisty.cz','redakce');/t_blank">

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace