Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český stát prý bohatne, jak nám všichni ekonomové stále tvrdí. Jenže občané pořád smrdí korunou. Kam se ty peníze ztrácí? Paradox o Jánošíkovi naruby vysvětlil expert

15.04.2016
Český stát prý bohatne, jak nám všichni ekonomové stále tvrdí. Jenže občané pořád smrdí korunou. Kam se ty peníze ztrácí? Paradox o Jánošíkovi naruby vysvětlil expert

Foto: youtube

Popisek: chudoba prý cti netratí

Předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek ve svém blogu na Svobodném fóru.cz pojmenovává věci pravými jmény. Stát podle něj investuje zas jen do státních zakázek, nedělá nic proto, aby bylo lépe nám. Prostě – chudým se u nás bere a bohatým dává.

Podle akčního plánu vlády je jedním z jejich hlavních přibližování úrovně ekonomiky a životní úrovně občanů zemím na západ od nás, Rakousku, Německu, Francii apod. Vláda ve svém dokumentu konstatuje, že tato tendence se zastavila již v roce 2008, a tímto tempem prý nedoženeme ani Rakousko, a to ani do roku 2100. Jsme na tom opravdu tak špatně? Taky máte dojem, že se naší ekonomice nedaří, že je slabá? Má někdo v ČR pocit, že české firmy nejedou? Nebo je to jinak?

Český stát bohatne, ale...

Poslechněme si, jak Bábek argumentuje. Slyšeli jste někdy něco takového z nejvyšších míst? Ještě to tak. „Česká republika vybírá nejvíce peněz na daních ve své historii. Nezaměstnanost máme jednu z nejnižších v Evropě. Rozpočet ČR je v posledních čtvrtletích přebytkový, hospodářství roste, ekonomice se daří. Stát má dost peněz, aby utrácel, stát přibírá tisíce zaměstnanců, státním úředníkům rostou platy, stát otevírá nové úřady a instituce. Má na to, protože firmy a jejich zaměstnanci tvrdě pracují a platí daně. Český stát tedy bohatne,“ říká Bábek a pokračuje.

Platy nerostou, naši důchodci se za teplem rozhodně nestěhují

„Bohatnou i občané? Nezdá se. Platy lidí v soukromé sféře nijak zvlášť nerostou. Občané neutrácejí výrazně více, občané neinvestují do svého zdraví, do budoucnosti svých dětí, ani si nešetří nijak horentní sumy na stáří. Čeští důchodci neodjíždějí houfně trávit důchod do teplého Španělska nebo Portugalska, jak to dělají Němci či Britové.“

Trpí zdravotnictví a školství

A to nemluvíme o základních potřebách. „Ani základní a nejdůležitější služby, které má poskytovat stát svým občanům, se nijak nelepší. Nelepší se stav českého zdravotnictví. Nelepší se stav bezpečnosti státu. Na obranu dáváme asi polovinu toho, co bychom měli a k čemu jsme se dokonce zavázali. Armáda je malá, její prestiž je lepší v cizině než doma. Úroveň vzdělání klesá. Na vědu jde, ve srovnání se zeměmi, s nimiž bychom se rádi poměřovali, zoufale málo peněz. Jednoduše shrnuto, stát nemá peníze na zdravotnictví, školství, vědu a bezpečnost. A to pomíjím tak „zbytečnou“ oblast, jakou je kultura,“ ušklíbne se Bábek.

Obrovské sumy protékají státní kasou, ale kam?

Jak je to možné? Kam všechny ty peníze jdou? „Je to prosté a zjevné – na státní zakázky. Obrovské sumy protečou státní pokladnou a přitečou do velkých firem, které se státem úzce spolupracují. Není tedy divu, že nikdy neuslyšíte, že by si velké firmy stěžovaly na výši daní a na povinnosti vůči státu. Proč by to dělaly? Čím větší daně se v ČR platí, tím více peněz k nim doteče. Velkou část rozpočtu samozřejmě odčerpá sám státní aparát. Stále přibývá úřadů a úředníků, stále se zvyšují rozpočty ministerstev i jiných státních institucí.“

Je možné to změnit? Jistě, je to možné. A vlastně to ani není těžké. „Stát musí nechávat zaměstnancům větší díl jejich příjmů. Dnes jim stát bere více než 60 % ceny jejich práce. Je třeba zrušit zbytečná ministerstva, například ministerstvo pro lidská práva nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Je třeba zrušit i další nadbytečné státní instituce,“ končí předseda Asociace podnikatelů a manažerů Bábek.

Recept je jednoduchý

Zmenšením státního aparátu a hospodárným zacházením s veřejnými penězi se tedy ušetří obrovské prostředky, které se okamžitě mohou nalít do zdravotnictví, školství, vědy… Milá vládo, tady máš jednoduchý návod. Méně peněz hladovým velkopodnikatelům, lépe hospodařit, zmenšit stát a nechat více peněz lidem. Pak doženeme aspoň to Rakousko.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace