Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva prominentní novináři po sobě ´stříleli´ na pisoárech; kdo vyhrál? A proč poslala redakce Reflexu své lidi s tématem ´uprchlíci´ na tak nevábné místo?

15.04.2016
Dva prominentní novináři po sobě ´stříleli´ na pisoárech; kdo vyhrál? A proč poslala redakce Reflexu své lidi s tématem ´uprchlíci´ na tak nevábné místo?

Foto: youtube

Popisek: Jan Jandourek s Jiřím X Doležalem

Jděte už s těmi uprchlíky někam! A tak pánové šli na toaletu a pořádně se tam porafali. Z čeho je Jiřímu X Doležalovi na blití a kdo je sluníčkář? Novinář Reflexu Jiří X. Doležal šokoval vždycky. Ať už propagací marihuany, oceněním Mediální mrdka, chovem želv nebo sběrem trilobitů. A teď se enfant terrible české žurnalistiky pustil do uprchlíků. Na druhé straně pisoárové barikády stojí teolog a sociolog Jan Jandourek, který v roce 2015 publikoval informaci, že JXD je autorem dnes široce užívané a zlidovělé nadávky „sluníčkář„. Doležal ovšem sluníčkář rozhodně není a svého soka nešetří. Uprchlíci jsou podle něj totiž svoloč.

Jandourek tvrdí, že uprchlíci jsou něco jako globální oteplování. „Měli bychom řešit následky než příčiny. Ti lidé tu už jsou, musíme s tím materiálem pracovat,“ načíná debatu a rovnou si tak nabíhá. Doležal se usmívá pod fousy. „Já bych jim neříkal materiál, ale utečenci, ale budiž. I tak si myslím, že uprchlíci měli zůstat v první bezpečné zemi. A pokud jsou tady, měli bychom je do té první bezpečné země přesunout.“

Němci mají s odsuny bohaté zkušenosti

Jak to ale udělat? Sociolog podotýká, že jak Němci, tak Češi mají z válečných a poválečných dob sice dost zkušeností s přesuny většího počtu lidí, ale těžko lze takový přesun milionů uprchlíků provést humánním způsobem. A navíc, té bezpečné zemi, tedy Turecku, se to asi nebude líbit. Doležal ale zůstává suverénem. Tahle debata je totiž rozhodně jeho. „Koupit souhlas Turecka by šlo, sám jsem na něj ochoten přispět i finančně,“ říká s tím, že není řešením přesouvat problém Blízkého Východu do Evropy. Řešením by podle něj byl maximální tlak na návrat do Turecka a také snaha pomoci uprchlíkům vytvořit armádu, která by osvobodila Sýrii a Irák.

Vytvořit něco jako Izrael

„S armádami bude trochu problém, už jich v Sýrii je několik, další by způsobila jen další vlny uprchlíků,“ varuje Jandourek. Má se tedy území nechat Islámskému státu? „Kdybych byl idealista, vezmu v Sýrii kus země, oplotím ho jako kdysi Izrael a tam ti lidé budou,“ pokračuje. Tím ale Doležalovi jen nahrál na smeč: „Proč je tedy neposlat bojovat, vždyť naši emigranti taky bojovali proti Hitlerovi?“ Takové řešení je podle Jandourka čirým idealismem, těžko prý bránit vesnici proti ruským bombardérům.

Už se perou?

A tady to vypadá, že se na sebe pánové mezi mušlemi asi opravdu vrhnou. „Honzo, počkej, počkej. Větší problém je to, co dělá Islámský stát, než co dělají ruské bombardéry. Obviňovat Rusko z vraždění na Blízkém Východě je čirá sluníčkářská propaganda, ze které je mi opravdu nevolno,“ křičí Doležal na svého soka.

Záchodová krize zažehnána, teď ještě ta světová

Co tedy lze podle Jandourka dělat? Ideální by bylo, kdyby co nejméně lidí přicházelo z Turecka, kdyby se podařilo stabilizovat situaci v Sýrii a protřídit migranty a rozhodnout, kdo se vrátí a kdo ne. Logická otázka zazněla vzápětí: Proč je tu nechávat, kdyby byl v Sýrii klid? A tady se konečně Jandourek s Doležalem shodne: „Pak je samozřejmě pošleme domů.“ Uff. Nebezpečí zažehnáno, nikdo nikomu hlavu do záchodové mísy strkat nebude. Pánové si plácli, jen to řešení je v nedohlednu a sebeostřejší debaty na toaletách ho asi nepřiblíží.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace