Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nova ji zavázala mlčenlivostí, přesto leccos prozradila. Co nemohla říct, naznačila… Moderátorka Emma Smetana opustila prestižní post v televizi; kdo má podle ní problém?

16.04.2016
Nova ji zavázala mlčenlivostí, přesto leccos prozradila. Co nemohla říct, naznačila… Moderátorka Emma Smetana opustila prestižní post v televizi; kdo má podle ní problém?

Foto: Facebook

Popisek: Emma Smetana

Je Emma Smetana protekční rozmazlený fracek, anebo prostě nechce bečet se stádem? Bývalá moderátorka TV Nova je sice vázána mlčenlivostí, český píseček jí je i tak malý, pouští se do zpěvu, pro jistotu v angličtině. A prý jí to jde.

 Emma Smetana, kterou nedávno noviny propíraly pro údajnou hysterickou reakci na vyhazov z Novy, se otřepala – sice se k ničemu nemůže zatím vyjadřovat, ale Daniele Drtinové z DVTV přece jen leccos prozradila. „Na konkrétní otázky odpovídat nemůžu, váže mě mlčenlivost,“ říká mladá kráska. „Ale je to úleva, že už nikdo nemůže omezovat mou osobní svobodu. Přečetla jsem si, že jsem ztropila scénu a vyváděla mě ochranka, ale to nebyla pravda. Bylo to poklidné. Divila jsem se, že to nepřišlo dřív. Čekala jsem to. Jsem impulzivní bytost, ale snažím se jednat s rozvahou, scény, pokud jde o práci, rozhodně nedělám. Momentálně řeším celou věc s právníky.“

Čeští novináři jsou připosraní

A koho by mohlo její sdělení zajímat? „Závažné bude pro toho, komu záleží na etických principech,“ říká Emma tajemně. Čeští televizní novináři (a nejen oni) jsou podle ní submisivnější, než by měli být. „Lidé s vlastním názorem u nás mají problém. A také ti, kdo mají nějakou zahraniční zkušenost. To, co se dalo vnímat jako neposlušnost nebo drzost, bylo tím, že jsem zvyklá na jinou zem a jiné mravy, neprošla jsem si ani českým školstvím.“ A neučila se držet ústa a krok, že. Emma Smetana mluví o nové vlně normalizace. Podle ní se „lidé vzdávají svých osobních svobod, práva na názor výměnou za plat, materiální výhody. Hypotéky, půjčky, starosti je vedou k tomu, že ztrácejí odvahu. U TV moderátorů hraje roli i narcismus, což ale nemusí znamenat, že narcismus musí převýšit morální hodnoty.“

Má vedlejšáky a talent, to se nehodí

Důležité je také to, že Smetana má ještě „vedlejšáky“. Hraje v divadle, věnuje se charitě, zpívá s kapelou. A to není u českých TV osobností pravidlem. Je tedy dobré klást si otázky, zda takový moderátor něco umí, zda má další kvality a uplatnil se i jinde nebo zda se zuby nehty drží v bedně, protože jinde by se nechytli. A Emma je na televizi nezávislá. I to mnohé štvalo, vyčítali jí, že si často přehazuje služby a vyžaduje zvláštní zacházení. To ale Smetana popírá.

Emma Smetana ještě na Nově

Debutová deska je retro popík

Porozchodovou krizí ale rozhodně netrpí. V úterý 12. dubna pokřtila první desku s názvem What I´ve Done. Je popová, ale neodpovídá běžné mainstreamové tvorbě v Čechách – a proto se o ní mluví jako o alternativě. Podle Smetany ale jde o pop, vzory jí prý byli The Beatles, Stevie Wonder anebo Aretha Franklin. „No jo, jsem zaseklá v tom, čemu se říká retro,“ směje se Emma.

Čecháčkovská zaprděnost

Nutno přiznat, že to neměla jednoduché už od začátku. Nepřechýlené příjmení, flek na Nově a dobře situovaní rodiče jsou věci, se kterými v našich nepřejících končinách nesmíte příliš provokovat. Lehce pak budete za protekčního fracka. A to si ještě v rozhovorech dovolí mluvit o postsocialistické zapšklosti. Jenže není právě obecná nenávist, kterou svou jinakostí budí, právě zářným případem čecháčkovské zaprděnosti?

Francouzský šarm a šmrnc

A jak hodnotí Emmino album Rockzone? „Dobrých popových desek je na aktuální české scéně minimum (respektive by se chtělo zeptat, zda tu něco jako aktuální popová scéna vůbec existuje). ´What I've Done´ ale vyniká asi právě tím, že vůbec netrpí na některé z typických českých nešvarů. Není podbízivé, urputně se nesnaží kopírovat světové vzory a není na něm nic plytkého. Pop využívá pouze jako pevný základ, na něhož bezprostředně navléká další vlivy. Francouzský šarm a šmrnc, šedesátková nostalgie, křehké balady i elektro se míhají v písničkových strukturách a díky jejich proměnlivosti album neztrácí spád a jeho poslech baví.“

Jedno z nejlepších alb, co poslední dobou vyšly

Takže? Že by mainstreamový posluchač nevydýchal, že holka zpívá anglicky, notabene když k tomu vyrostla v Paříži a je to emigrantské dítě? O jejím moderátorském umění si můžete myslet, co chcete, s albem jí tatík, hudební producent a promotér taky asi trošku pomohl, výsledkem je ale slovy Rockzone „jedna z nejzářivějších věcí, která u nás letos doposud vyšla.“

A teď lajkujte nebo hejtujte, ano, deska je popík, ale slušný popík a slečna Smetana je možná drzá jako opice, ale aspoň se nebojí říkat, co si myslí. A počkejte, co nám ještě poví, až její právníci rozlousknou předepsanou mlčenlivost o práci v TV Nova.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

  

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace