Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potraty jsou horší než terorismus, prohlašuje kardinál Duka a šmahem odsuzuje i antikoncepci. Český primas je zase jednou papežštější než sám papež. Přitom na vině je chudoba

13.04.2016
Potraty jsou horší než terorismus, prohlašuje kardinál Duka a šmahem odsuzuje i antikoncepci. Český primas je zase jednou papežštější než sám papež. Přitom na vině je chudoba

Foto: Facebook

Popisek: kardinál Dominik Duka

Kardinál Duka se zúčastnil Pochodu za život 2016, kde se prošel pod transparentem proti potratům. „Jestliže zabíjíme nenarozené děti, troufnu si říci, že to je větší teror a hroznější neštěstí, než atentáty poslední doby. S děsem hovoříme o stovkách mrtvých při takových útocích a na tisíce mrtvých dětí zapomínáme,“ napsal poté na blogu na serveru Aktuálně.cz Duka.

Dominik Duka má podle svých slov pochopení pro ženy ve složitých životních situacích. Na podstoupení umělého přerušení těhotenství ale podle něj ženy rozhodně právo nemají. „Život, který vznikne, děťátko, které matka nosí pod srdcem, je sice z jejího těla, ale už to přece není ona,“ zhodnotil svůj postoj k zastáncům svobodného rozhodování žen ohledně jejich těhotenství. 

Do dvanácti týdnů

V České republice je v současné umělé přerušení těhotenství legální, ženy za tento zákrok hradí od roku 1993 poplatek. Zákon umožňuje potrat v případě, že stáří plodu nepřesahuje 12 týdnů. Pokud je však ohroženo zdraví ženy nebo pokud plod trpí genetickou vadou, je možné těhotenství přerušit nejpozději do 24 týdnů. To je možné i v případě otěhotnění během znásilnění.

Český kardinál je papežštější než papež

Počet interrupcí rok od roku klesá, ve srovnání s přelomem 80. a 90. let minulého století lze tento pokles označit za výrazný. Oproti více než sto tisícům potratů v roce 1990 jich nyní jsou řádově dvě desítky tisíc. Počet se snížil díky dostupnější antikoncepci a lepší osvětě. Kardinál Duka se nicméně vymezil i proti chráněnému sexu. Označil ho za sobectví a neochotu přijmout děti. A jak se k problému staví jeho nadřízený, papež František? „Nesmíme si plést zlo, které spočívá v zabránění těhotenství, s potratem. Potrat není teologický problém. Je to lidský, lékařský problém. Zabíjí se člověk pro záchranu jiného. To je zlo samo o sobě. Není to náboženské zlo, ale lidské zlo," argumentoval devětasedmdesátiletý František. „Naopak, zabránit těhotenství není absolutní zlo,“ prohlásil papež nedávno v souvislosti s virem zika. Asi nikoho nepřekvapí, že český kardinál je evidentně papežštější než papež.

Polsko jedná o zákazu potratů. I v případě znásilnění

O potratech se mimochodem právě jedná u sousedů v Polsku, kde se připravuje návrh zákona o úplném zákazu potratů. Nově by zákrok měl být možný jen tehdy, pokud by byl nezbytný pro zachování života ženy. Zákaz by platil i v případě znásilnění. Trest za provedení interrupce by se měl zvýšit ze dvou na pět let vězení. Už v současné době přitom Polsko povoluje jen minimum potratů a Polky tak často vyhledávají lékařské služby v zahraničí. Vážně by česká církev stála o interrupční turistiku a potraty načerno, mimo nemocnice?

Je za tím sociální situace žen?

Proč chodí české ženy na interrupce? Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky 47% interrupcí podstoupí ženy nezaměstnané, dalších 20,5% „provozní pracovnice ve službách", což jsou mzdy kolem 10 tisíc, a dalších 9,5% dělnice. Celkem tedy 77% žen, které podstoupí interrupci, patrně má existenční problémy a těhotenství (asi ne první) si prostě nemohou dovolit. Mimochodem, nejvyšší podíl potratů je v severních Čechách. Že by to byla náhoda, že zároveň tam je i nejvyšší nezaměstnanost a nejnižší mzdový medián? Co na to kardinál Duka? Že by promluvil o blahoslavených chudých?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace