Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na bowling, na hokej, do posilovny, na slavnostní večeři… Tohle neukazujte českým rodinám; na Okrouhlíku si uprchlíci totiž žili jako prasata v žitě. Máme foto

13.04.2016
Na bowling, na hokej, do posilovny, na slavnostní večeři… Tohle neukazujte českým rodinám; na Okrouhlíku si uprchlíci totiž žili jako prasata v žitě. Máme foto

Foto: NF Generace 21

Popisek: Uprchlíci na bowlingu

Nadační fond Generace 21 se brání nařčení, že u nás křesťanští uprchlíci z Iráku snad strádali. A tak na svých stránkách vyvěsil fotky, ukazující, jak u nás uprchlíci trávili volný čas. A věřte, že průměrná česká rodina by si takové zacházení dala líbit. Generace 21 tvrdí, že uprchlíky navedl její bývalý spolupracovník Salman Hasan.

Situace kolem uprchlíků je nejasná. Podle ministra vnitra Milana Chovance Berlín stále nevyjasnil právní postavení 25 uprchlíků, kteří před dvěma týdny opustili republiku. Řidiči, kteří je na Západ odvezli, už ale byli obviněni z převaděčství. Co bude s uprchlíky, se ale stále neví. „Jsem zděšený z té praxe a papírové války s Německem,“ prohlásil Chovanec pro TV Prima. Podle ministra si německá policie se spolkovým úřadem pro migraci „ty lidi předávají jako horký brambor“.

Případ, který nemá precedens

Původně se objevily zprávy, že Iráčané požádali v Německu o azyl - následně to bylo dementováno. Německo sice oficiálně požádalo, aby ČR přijala Iráčany zpět, jenže české úřady zatím čekají, až německá strana vyhotoví potřebné dokumenty, které vyjasní právní postavení skupiny. Chovanec to vysvětlil tím, že případ je bez precedentu. „To je novinka, aby někdo získal mezinárodní ochranu a sám se jí vzdal,“ podotkl.

Vrátíme je do Iráku?

V případě, že Německo Iráčany vrátí a ti zde požádají o azyl, proběhne standardní azylové řízení. Chovanec řekl, že podle pravidel je možný i nedobrovolný návrat skupiny do Iráku, do bezpečné oblasti. Ministr poukázal na to, že tento případ nám ukázal, že evropský systém kvót na přerozdělování uprchlíků je nesmyslný. „Nejsme schopni ani udržet lidi, kteří sem dobrovolně přijeli,“ řekl ministr a doplnil: „Systém kvót je mrtvý a z mého pohledu vždycky mrtvý byl.“

Na co si proboha stěžovali?

V posledních dnech se navíc začaly v médiích objevovat spekulace o stížnostech skupiny iráckých uprchlíků z Okrouhlíku na péči, která se jim dostávala, a důvodech, proč nechtěli, aby o ně dále pečoval Nadační fond Generace 21. Že by to byl důvod, proč odešli?

Vysmátí uprchlíci pózují na fotkách – a pak zmizí

„Nechceme vést hádku přes média, která je ponižující pro obě strany, ani nechceme těmto již tak nešťastným lidem dále ubližovat. Na druhou stranu však také cítíme odpovědnost ke všem, kdo se v Jihlavě o tuto skupinu starali. Samozřejmě nejsme dokonalí, nicméně tito lidé uprchlíky přijali s otevřeným srdcem a věnovali jim spoustu svého osobního volna, peněz a především lásky. Snažili se jim dát vše tak, aby se cítili jako doma a přechod do nové země zvládli co nejlépe, a nyní se na jejich hlavy snáší kritika,“ povzdechl si zástupce Generace 21 a rozhodl se zveřejnit fotky ze života okrouhlických uprchlíků. Ti na nich skotačí v herně, cpou se bohatou večeří, obdivují krásy staré Prahy, sledují hokejové utkání či cvičí v posilovně. To vše zadarmo.

Tajemná návštěva z Německa

Něco špatně rozhodně je a patrně to souvisí s Nadačním fondem Generace 21. Samotná péče o uprchlíky to evidentně není. Pochybný je systém výběru, navíc se ukazuje, že vybraní lidé měli mnohem víc kontaktů na Západě, než Generace 21 tušila. K odjezdu je patrně zviklala právě návštěva příbuzných z Německa.„V autě se tady jednoho dne objevili tři lidé, očividně se znali. Údajně byl mezi nimi bratr Georga Batto, ředitele školy a hlavy početné rodiny. Jedna žena ze skupiny měla zase v Německu manžela,“ řekl MF DNES Radim Fiedler, který se o rodiny v Okrouhlíku staral.

Může za to konvičkovec Salman Hasan?

Klíčovou postavou v celém příběhu má údajně být Salman Hasan, který nadaci pomáhal vybírat konkrétní lidi, kteří do Česka později přijeli. „Spolupráce s panem Hasanem se kvalitativně zhoršila poté, co jsme nezařadili jeho bratra na seznam z toho důvodu, že nesplnil podmínky přesídlení,“ sdělil ČT právník Nadačního fondu Generace 21 Jan Dezort.„Jsme přesvědčeni o tom, že pan Hasan v tomto sehrál negativní roli a vyloženě je ponoukal k tomu, aby odjeli do Německa,“ promluvil o případu ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Sám Hasan uvedl, že spolupráci přerušil z důvodu politické angažovanosti šéfa fondu Jana Talafanta, který je zároveň členem Strany zelených.

Koho podplatila Generace 21?!

Hasan, bývalý muslim, který konvertoval ke křesťanství, je spojován s Blokem proti islámu a Martinem Konvičkou, spolu s ním vystupoval na různých akcích. Podle Hasana je problém přímo v NF Generace 21. „Pracovali jsme s křesťanskými uprchlíky v Iráku, a když fond Generace 21 nabídl ´pomoc‘, tak jsme přijali nevědouce, jakou agendu mají. Pouze jsme mysleli na blaho křesťanských uprchlíků a jak jim pomoci. Bez našeho vědomí fond Generace 21 prostřednictvím osoby Jana Talafanta deklaroval úmysl podplatit osobu deseti tisíci dolary, aby ´proboxovala‘ projekt (Without our knowledge Fond Generation 21, through the person of Jan Talafant, declared the intention of bribing a person with TEN thousand US dollars in order to ‘box the project’ through). Existují svědci a zapsaná prohlášení. Zločin byl spáchán, ale nikdo o tom nemluví, protože lidé jsou zaměstnáni diskusí o mém údajném vztahu s panem Konvičkou,“ uvedl na svou obranu Salman Hasan. Čert ví, jak to celé bylo a kdo nebo co stojí za odjezdem uprchlíků. Jasné ale je, že s NF Generace 21 je něco v nepořádku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lucie Kolouchová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace