Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doma měl vilu s bazénem, tady holt ´obílený kravín´. ´Chudáci´ iráčtí křesťané nás nekřesťansky vypekli a zdrhli za lepším bydlem. Jsou to uprchlíci, nebo normální vychcánkové?

06.04.2016
Doma měl vilu s bazénem, tady holt ´obílený kravín´. ´Chudáci´ iráčtí křesťané nás nekřesťansky vypekli a zdrhli za lepším bydlem. Jsou to uprchlíci, nebo normální vychcánkové?

Foto: Facebook

Popisek: Iráčtí křesťané právě dorazili.

Nejhorší časy ve své tisícileté historii zažívají iráčtí křesťané. Ještě před deseti lety jich v zemi žilo 1,5 milionu, od americké invaze ale jejich počet klesl na pětinu, možná jen desetinu původního stavu. Po útocích a perzekucích ze strany sílících islámských extremistů přišla zřejmě definitivní rána – postup Islámského státu. Zdálo by se proto jen logické iráckým křesťanům pomoci, koneckonců, jsme také původem křesťanská civilizace. V podstatě. A tak díky Nadačnímu fondu Generace 21 a hodným lidem přiletělo do Čech 89 uprchlíků. A přesně tady pohádka o potřebných chudácích a hodných zachráncích končí.

Minulý týden 25 z nich, místo aby se přestěhovalo do nabízených bytů v Jihlavě, sbalilo pasy a kufry a najatým autobusem odfrčelo směr německé hranice. Kdo by si myslel, že nám je Němci vrátí a uprchlíci tak skončí v detenčním táboře, šeredně se pletl. Všichni „naši“ uprchlíci v Německu žádají o azyl a do Čech se vrátil jen prázdný autobus. Ačkoliv tím, že je přijalo a nevrátilo k nám, porušilo Německo všechny dohody.

Těžko teď být sluníčkářem

Proč se u nás uprchlíkům nelíbilo? A jsou to vůbec uprchlíci, anebo spíše ekonomičtí migranti, když pohrdli pro ně asi příliš chudým Českem a raději míří do vysněného bohatého Německa? Katolická charita je jim, zdá se, málo. Ve světle posledních událostí to vypadá velmi jednoduše a dost politicky nekorektně. Iráčané Česko jen zneužili na cestě do Německa. Sílícím xenofobním a protiuprchlickým náladám udělala tahle pětadvacítka, tedy skoro třetina všech iráckých křesťanů, které jsme přijali, medvědí službu. Těžko teď být sluníčkářem…

Čtěte také:

 

Poplach v jihlavské uličce: V přemalovaném kravíně žít nebudu! Kauza „nevděčného“ uprchlíka se nabaluje jak sněhová koule. Kde je pravda a kdo vyřeší „ztraceno v překladu“?

Šlo opravdu o potřebné?

 Otázka tedy zní: Kdo a jak tyto lidi vybíral? To opravdu na místě nebyli potřebnější? „Ti lidé byli prověřeni i našimi tajnými službami, aby se vyloučilo bezpečnostní riziko. Nicméně přiznávám, že v některých dalších věcech, při jednáních v místě, jsme byli závislí na našem iráckém spolupracovníkovi Salmánu Husajnovi,“ objasnil ParlamentnímListům.cz člen Nadačního fondu Generace 21 Dan Drápal to, proč při jednáních o přesunech křesťanských Iráčanů do České republiky Nadačnímu fondu pravděpodobně o konkrétních lidech chyběly úplné informace.

Hlavně, že splňovali kritéria, říká Nadační fond

Pravdou podle něj je, že „ta první parta, která přišla z uprchlického tábora v Libanonu do Okrouhlíku, skutečně zřejmě nebyla tou nejpotřebnější, nicméně ti lidé splňovali kritéria,“ reagoval Drápal na poznámku o tom, že zmínění křesťané mají skoro všichni minimálně středoškolské vzdělání. Někteří lidé z té skupiny údajně ve svých zemích přišli o velký majetek. „Ředitel školy, který byl hodně slyšet, měl doma dvoupatrový dům s bazénem a myslím, že se všemi ztrátami se vnitřně nevyrovnal,“ vysvětloval Drápal důvody pro chování uprchlíků.

Pronásledování chudáci? Vážně?

Jak se toto poměrně poctivé přiznání slučuje s tím, co stále ještě tvrdí Generace 21 na svých webových stránkách? Tedy, že „hlavním kritériem výběru těchto 152 osob byl fakt, že tyto lidi ZNÁME prostřednictvím našich spolupracovníků, kteří v Iráku dlouhodobě pracují. Máme bezpečně potvrzeno, že tito lidé jsou křesťané, máme potvrzeny jejich příběhy, které beze změny vyprávěli již před tím, než existovala možnost dostat se do ČR. Dalším kritériem je jejich zájem dostat se právě do ČR a v ČR i zůstat. Samozřejmostí je, že patří mezi pronásledované a na životě ohrožené lidi, kteří strádají mimo své domovy v uprchlických táborech a v dočasných ubytovacích prostorech na pro ně cizím kurdském území.“ Takže o těch, kdo přiletěli na naše území (a nemuseli se tak složitě harcovat přes rozbouřené moře a žít v táborech), víme v podstatě jen to, že to jsou křesťané?

Je to korupce, křičí Okamura

Tomio Okamura zašel v prohlášení své strany SPD ještě dál. Tvrdí, že při výběru mohlo jít o korupci. „Případ takzvaných iráckých křesťanských uprchlíků ukazuje podle mínění předsednictva SPD na výraznou možnost korupce pří výběru těchto lidí k přesídlení. Prozrazuje naprostou nesystémovost celého projektu a vyvolává podezření z výrazného mrhání státními prostředky. Tento projekt je organizovaný takzvanými neziskovými organizacemi financovanými státem, které v tomto případě fungují jako cestovní kanceláře pro ekonomické imigranty placené z našich daní, “ říká a rozumně uvažující člověk mu musí chtě nechtě přiznat, že má možná i kus pravdy.

Vyčůran, nebo navedení?

Drápal dále vyslovil domněnku, že uprchlíky k odchodu do Německa kdosi navedl. Naznačil, že se hodně stýkali s tlumočníkem, tedy s Nazihem Albahrim, přesně tím člověkem, který s postupem Generace 21 nesouhlasil a který tlumočil onu osudnou reportáž o „nabíleném kravíně“ pro TV Prima.  „Někdo jim musel napsat dopis na Ministerstvo vnitra, v němž se zřekli azylu a požádali o vrácení pasů. Někdo jim musel domluvit autobus. Víme, že měli tlumočníka,“ říká Drápal.  Podle Albahriho může za odchod jeho krajanů to, že se k nim Generace prý nechovala tak, jak byli domluveni, a proto chtěli vystoupit z programu. Zřejmě mezi nimi několikrát proběhlo jednání, ale poté je naštvala poslední kapka. Nadační fond podle Albahriho dokonce uprchlíkům vypnul vodu, což Generace 21 samozřejmě popírá s tím, že šlo o havárií způsobenou tím, že někdo z uprchlíků nechal celou noc téct kohoutek.

Projekt díky bohu pozastaven

Údajně prý uprchlíkům pomáhala jakási třetí strana. Ať už šlo o tlumočníka, příbuzné v Německu nebo někoho dalšího, jedno je jisté. Takto se uprchlíci, jimž jde o život a kteří zastávají křesťanské hodnoty, nechovají. Takhle se chová ten, kdo si spočítal, že sociální dávky v Německu jsou třikrát vyšší, než u nás, a že na Západě ten dům s bazénem bude mít za chvilku znovu.  Projekt byl u nás ministrem Chovancem pozastaven. Nadační fond Generace 21 je však ústy Dana Drápala stále smířlivý a příznivě hodnotí to, že pro dvě třetiny uprchlíků má program smysl. My se ale ptáme, jak dlouho bude trvat, než nám utečou i oni. A kolik to celé bude stát.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .     

Vložil: Lucie Kolouchová