Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volba radioterapie musí být individuální a nezatížená paradigmatem, že limitní dávka je bezpečná. Jedině nulová dávka znamená nulové riziko, vysvětluje Mgr. Vladimír Vondráček

05.04.2016
Volba radioterapie musí být individuální a nezatížená paradigmatem, že limitní dávka je bezpečná. Jedině nulová dávka znamená nulové riziko, vysvětluje Mgr. Vladimír Vondráček

Foto: Protonové centrum

Popisek: Protonové centrum v Praze

Nevyhnutelným efektem při použití fotonového záření je ozáření tkání ležících ve směru ozařování i za cílovým objemem. Naproti tomu protonový svazek za cílovou oblast nedosahuje, protony zastaví ve zvoleném místě. Díky špičkové technologii tužkového skenování protonovým svazkem je pak možno velmi detailně tvarovat dávkovou distribuci v okolí cílového objemu a chránit zdravé tkáně, i v těsné blízkosti nádoru. Díky vlastnostem protonového svazku je možné dosáhnout úplné ochrany (a skutečně nulové dávky) na kontralaterální oblast.

Více než tři roky po ozáření prvního pacienta v Protonovém centru v Praze, jednom z nejmodernějších center protonové terapie na světě, stále přetrvává řada nejasností a dezinterpretací v rámci komunity radiační onkologie. Vzhledem k tomu, že radiačních onkologů je v rámci České republiky poměrně málo a jedná se o velmi specifický a úzký obor, mohlo by se zdát, že tyto kontroverze vyznívají v neprospěch protonové radioterapie. Prvně je nutné říci, že neexistuje něco jako bezpečná dávka ozáření. Každá energie ionizujícího záření deponovaná ve zdravé tkáni (tj. dávka záření) má potenciál být nebezpečnou a způsobit ozářenému zdravotní újmu. Je lhostejno, jakým druhem záření je ona energie dodána, pomiňme pro tento okamžik jemné nuance radiobiologické účinnosti jednotlivých druhů částic. Při ozařování nádorů je však část energie vždy dodána i mimo vlastní cílovou oblast. Pro hluboko uložené nádory je zřejmé, že záření se musí k nádoru dostat skrz zdravou tkáň.

Minimální možné ozáření zdravých struktur

V radioterapii je tedy vždy nutné vyvážit přínos dodání vysokých dávek do tumoru (a tím jeho efektivní eliminaci) a riziko vzniku nežádoucích účinku v okolních, rovněž ozářených, tkáních. Zde právě přichází ke slovu protonová radioterapie, jejíž hlavní výhodou je minimální možné ozáření zdravých struktur v okolí cílového objemu. Pro připomenutí zmiňme fakt, že konvenčně používané fotonové záření je tělem pacienta postupně zeslabováno - při použití jednoho směru ozařování je nejvyšší dávka deponována pod povrchem a následně je svazek postupně zeslabován. Čím hlouběji je nádor uložen, tím nižší je relativní efektivita ozáření, z toho důvodu je fotonové ozáření vždy kombinováno z řady různých směrů, aby byl tento nežádoucí efekt co nejvíce eliminován. Dalším nevyhnutelným efektem při použití fotonového záření je ozáření tkání ležících ve směru ozařování i za cílovým objemem. Důvodem je opět to, že fotonový svazek je pouze zeslaben, energii tedy předává dále i po průchodu nádorem. Naproti tomu protonový svazek za cílovou oblast nedosahuje, protony zastaví ve zvoleném místě. Než do tohoto místa doletí, předá energii (a tím deponuje dávku) i do zdravých tkání, ovšem v míře mnohem menší než v případě fotonů. Výsledkem je nižší integrální dávka pacientovi než v případě fotonového ozáření. Díky špičkové technologii tužkového skenování protonovým svazkem je pak možno velmi detailně tvarovat dávkovou distribuci v okolí cílového objemu a chránit zdravé tkáně, i v těsné blízkosti nádoru.

Zaklínadlo v podobě tzv. limitních dávek na kritické orgány

Excelentním příkladem jsou jednostranná postižení v oblasti hlavy a krku, kdy díky vlastnostem protonového svazku je možné dosáhnout úplné ochrany (a skutečně nulové dávky) na kontralaterální oblast. A zde se právě nachází onen zakopaný pes. Pokročilé techniky fotonové radioterapie jsou schopné samozřejmě také ozářit příslušný cílový objem do patřičné dávky a zajistit tak kontrolu nad nádorem. Co však nedokáží, je právě zamezit dodání dávky do zdravých tkání v ozařované oblasti. Alespoň reziduální část energie je do nepostižených oblastí dodána. Proto vstupuje na scénu zaklínadlo v podobě tzv. limitních dávek na kritické orgány. Pro příslušný orgán se jedná o dávku, při jejímž překročení roste riziko nežádoucího účinku nad akceptovatelnou mez.

Nutné zlo, které s sebou nese eliminace nádoru pomocí ozáření

V žádném případě to ovšem neznamená, že nepřekročení této hranice s sebou žádné riziko nenese! Je pouze akceptováno jako nutné zlo, které s sebou nese eliminace nádoru pomocí ozáření. Pravděpodobnostní charakter, který tyto limitní dávky mají, dávají poněkud falešný pocit jistoty. Jestliže je nepřekročení limitní dávky spojeno s rizikem menším než 5% vzniku nežádoucího účinku, je tento fakt optimisticky interpretován jako 95% pravděpodobnost, že se nic nestane. Ve skutečnosti to ovšem znamená, že ze stovky takto ozářených pacientů se jich pět příslušného nežádoucího účinku skutečně dočká. Navíc příslušné riziko roste s časem, tedy čím déle pacient po ozáření žije, tím je vyšší i pravděpodobnost vzniku onoho účinku. Jak je zmíněno výše, protonové ozáření dokáže ozářit nádor tak, že do příslušného kritického orgánu není dodána žádná dávka! A nulová dávka znamená zároveň i nulové riziko vzniku nežádoucího účinku! Žádný pacient ze sta se tedy tohoto účinku nikdy nedočká! Radioterapie je extrémně individualizovaná léčba. Každý jednotlivý případ tak vyžaduje detailní zhodnocení, jaký způsob ozáření je pro daného pacienta nejlepší. Rozhodnutí o zvolené radioterapeutické modalitě by tak mělo být individuální a nezatížené paradigmatem, že limitní dávka = bezpečná dávka. Zejména když je k dispozici bezpečnější léčba. 

Kdo je… Mgr. Vladimír Vondráček

Mgr. Vladimír Vondráček vedoucí oddělení klinické fyziky Absolvoval Matematickofyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor teoretická fyzika. Dále působil jako fyzik na Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, kde založil Oddělení lékařské fyziky. Po založení Radiofyzikálního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce v roce 2006 se stal jeho vedoucím. Je členem výboru SROBF a ČLS JEP, podílí se na výuce radiologických fyziků v rámci Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví, spolupracuje s Fakultou jadernou a fyzikálně-inženýrskou ČVUT na vzdělávání radiologických fyziků. Podílel se na společných výzkumných projektech se Spojeným ústavem jaderného výzkumu v ruské Dubně a na dalších výzkumných aktivitách ve spolupráci s Oddělením dozimetrie záření České akademie věd. Protonové centrum podle Vladimíra “nabízí možnost pracovat na špičkovém zařízení pro onkologickou léčbu a spolu s ním i možnost profesionálního růstu“. 

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace