Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbyly po něm tři manželky, čtyři děti mezi 12 a 47 lety, a klaunský nos… Už tě nohy bolej, bral si život klusem. Vem vedlejší kolej, čekám tě tam s bluesem: Odešel mim Boris Hybner

04.04.2016
Zbyly po něm tři manželky, čtyři děti mezi 12 a 47 lety, a klaunský nos… Už tě nohy bolej, bral si život klusem. Vem vedlejší kolej, čekám tě tam s bluesem: Odešel mim Boris Hybner

Foto: Facebook

Popisek: mim Boris Hybner

FOTOGALERIE V minulém týdnu slavného mima postihly dva infarkty. Záchranka ho ihned převezla do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde ho lékaři uvedli do umělého spánku. V sobotu 2. dubna zemřel. Spekuluje se o tom, že ho rodina nechala odpojit od přístrojů. „Dne 2. dubna 2016 odešel po krátké náhlé nemoci skvělý člověk, clown, herec, dramaturg, režisér, scénárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy Boris Hybner,“ napsala v SMS zprávě jeho dcera, herečka Vanda Hybnerová.

Borise Hybnera asi netřeba představovat. Spolu s Bolkem Polívkou a Ctiborem Turbou patří do svaté trojice české pantomimy. Narodil se 5. srpna 1941 ve Vyškově. Hned po maturitě nastoupil do chemičky v Litvínově, následně pokračoval ve studiích na zemědělské škole a poté na pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově. Tam založil kabaret Reflektor. Jeho první pantomimické vystoupení na veřejnosti v souboru Ladislava Fialky se odehrálo v Divadle Na zábradlí v roce 1964.Měl však jiné představy o vývoji tohoto oboru a záhy odešel. Působil pak v Alhambře a Laterně magice. Osudové bylo jeho setkání s kolegou Ctiborem Turbou, se kterým založil Pantomimu Alfreda Jarryho. Jejich debut Harakiri z roku 1968 se stal senzací i revolucí v oboru – do té doby něžné a lyrické pantomimy totiž přivedl černý humor.

Hrál po celém světě

Od té doby se věnoval grotesce a komediálnímu žánru obecně. Pamatujeme si ho jako Ala v televizním seriálu Gagman v režii Juraje Herze, ke kterému napsal scénář a za který získal Bronzovou růži z Montreux. S představením Na konci zahrady jménem Hollywood procestoval svět, úspěch slavil například v Nizozemí. V rozvíjení odkazu němé grotesky pokračoval úspěšně také se souborem Gag, který založil v roce 1976.

Točil u Hřebejka a také sám psal scénáře

V posledních letech se často objevoval v menších rolích ve filmech. Hrál například ve snímcích Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Rafťáci, Wilsonov, v pohádkách Peklo s princeznou, Čert ví proč či naposledy v televizním seriálu Přístav. Hrál také ve snímku Klauni (2013) režiséra Viktora Tauše, kde se podílel i na scénáři. Hybner působil také jako pedagog na Hudební fakultě AMU, od roku 2008 zde byl profesorem na katedře pantomimy. O dva roky později obdržel cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy.

Zbyly po něm čtyři děti

Mim Boris Hybner má celkem čtyři děti. Ženatý byl s akademickou malířkou Janou Kremanovou. Druhou manželkou byla Helena Julišová a naposledy žil s mnohem mladší genetičkou Lucií. „První manželství, to byla 60. léta, typický květinový vztah s lahví dozovaného alkoholu. Druhé manželství, to byl typický vztah 70. let. Pak přišly devadesátky a třetí vztah," řekl Hybner před časem u Jana Krause. 

Z předchozích manželství zůstaly dcery Vanda Hybnerová, která je také herečkou, a Lenka, s poslední ženou má syna Maxe a dceru Žofii, které přezdívají Žožo. Má také několik vnoučat. Před deseti lety úspěšně překonal zhoubnou rakovinu tlustého střeva, v minulosti bojoval také se závislostí na alkoholu.

Tuhle básničku Boris Hybner napsal 6. prosince 2015.

Už tě nohy bolej

Bral si život klusem

Vem vedlejší kolej

Čekám tě tam s bluesem.

Boris Hybner bude v českém divadle i filmu citelně chybět. Díky němu se česká pantomima stala pojmem uznávaným po celém světě, jeho inscenace vstoupily do dějin. Teď tedy do nich vstoupil i jejich tvůrce. R.I.P., pane Hybnere.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace