Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbyly po něm tři manželky, čtyři děti mezi 12 a 47 lety, a klaunský nos… Už tě nohy bolej, bral si život klusem. Vem vedlejší kolej, čekám tě tam s bluesem: Odešel mim Boris Hybner

04.04.2016
Zbyly po něm tři manželky, čtyři děti mezi 12 a 47 lety, a klaunský nos… Už tě nohy bolej, bral si život klusem. Vem vedlejší kolej, čekám tě tam s bluesem: Odešel mim Boris Hybner

Foto: Facebook

Popisek: mim Boris Hybner

FOTOGALERIE V minulém týdnu slavného mima postihly dva infarkty. Záchranka ho ihned převezla do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde ho lékaři uvedli do umělého spánku. V sobotu 2. dubna zemřel. Spekuluje se o tom, že ho rodina nechala odpojit od přístrojů. „Dne 2. dubna 2016 odešel po krátké náhlé nemoci skvělý člověk, clown, herec, dramaturg, režisér, scénárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy Boris Hybner,“ napsala v SMS zprávě jeho dcera, herečka Vanda Hybnerová.

Borise Hybnera asi netřeba představovat. Spolu s Bolkem Polívkou a Ctiborem Turbou patří do svaté trojice české pantomimy. Narodil se 5. srpna 1941 ve Vyškově. Hned po maturitě nastoupil do chemičky v Litvínově, následně pokračoval ve studiích na zemědělské škole a poté na pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově. Tam založil kabaret Reflektor. Jeho první pantomimické vystoupení na veřejnosti v souboru Ladislava Fialky se odehrálo v Divadle Na zábradlí v roce 1964.Měl však jiné představy o vývoji tohoto oboru a záhy odešel. Působil pak v Alhambře a Laterně magice. Osudové bylo jeho setkání s kolegou Ctiborem Turbou, se kterým založil Pantomimu Alfreda Jarryho. Jejich debut Harakiri z roku 1968 se stal senzací i revolucí v oboru – do té doby něžné a lyrické pantomimy totiž přivedl černý humor.

Hrál po celém světě

Od té doby se věnoval grotesce a komediálnímu žánru obecně. Pamatujeme si ho jako Ala v televizním seriálu Gagman v režii Juraje Herze, ke kterému napsal scénář a za který získal Bronzovou růži z Montreux. S představením Na konci zahrady jménem Hollywood procestoval svět, úspěch slavil například v Nizozemí. V rozvíjení odkazu němé grotesky pokračoval úspěšně také se souborem Gag, který založil v roce 1976.

Točil u Hřebejka a také sám psal scénáře

V posledních letech se často objevoval v menších rolích ve filmech. Hrál například ve snímcích Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Rafťáci, Wilsonov, v pohádkách Peklo s princeznou, Čert ví proč či naposledy v televizním seriálu Přístav. Hrál také ve snímku Klauni (2013) režiséra Viktora Tauše, kde se podílel i na scénáři. Hybner působil také jako pedagog na Hudební fakultě AMU, od roku 2008 zde byl profesorem na katedře pantomimy. O dva roky později obdržel cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy.

Zbyly po něm čtyři děti

Mim Boris Hybner má celkem čtyři děti. Ženatý byl s akademickou malířkou Janou Kremanovou. Druhou manželkou byla Helena Julišová a naposledy žil s mnohem mladší genetičkou Lucií. „První manželství, to byla 60. léta, typický květinový vztah s lahví dozovaného alkoholu. Druhé manželství, to byl typický vztah 70. let. Pak přišly devadesátky a třetí vztah," řekl Hybner před časem u Jana Krause. 

Z předchozích manželství zůstaly dcery Vanda Hybnerová, která je také herečkou, a Lenka, s poslední ženou má syna Maxe a dceru Žofii, které přezdívají Žožo. Má také několik vnoučat. Před deseti lety úspěšně překonal zhoubnou rakovinu tlustého střeva, v minulosti bojoval také se závislostí na alkoholu.

Tuhle básničku Boris Hybner napsal 6. prosince 2015.

Už tě nohy bolej

Bral si život klusem

Vem vedlejší kolej

Čekám tě tam s bluesem.

Boris Hybner bude v českém divadle i filmu citelně chybět. Díky němu se česká pantomima stala pojmem uznávaným po celém světě, jeho inscenace vstoupily do dějin. Teď tedy do nich vstoupil i jejich tvůrce. R.I.P., pane Hybnere.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace