Zbyly po něm tři manželky, čtyři děti mezi 12 a 47 lety, a klaunský nos… Už tě nohy bolej, bral si život klusem. Vem vedlejší kolej, čekám tě tam s bluesem: Odešel mim Boris Hybner
04.04.2016
Autor: Facebook
Popisek: mim Boris Hybner
FOTOGALERIE V minulém týdnu slavného mima postihly dva infarkty. Záchranka ho ihned převezla do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde ho lékaři uvedli do umělého spánku. V sobotu 2. dubna zemřel. Spekuluje se o tom, že ho rodina nechala odpojit od přístrojů. „Dne 2. dubna 2016 odešel po krátké náhlé nemoci skvělý člověk, clown, herec, dramaturg, režisér, scénárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy Boris Hybner,“ napsala v SMS zprávě jeho dcera, herečka Vanda Hybnerová.
Borise Hybnera asi netřeba představovat. Spolu s Bolkem Polívkou a Ctiborem Turbou patří do svaté trojice české pantomimy. Narodil se 5. srpna 1941 ve Vyškově. Hned po maturitě nastoupil do chemičky v Litvínově, následně pokračoval ve studiích na zemědělské škole a poté na pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově. Tam založil kabaret Reflektor. Jeho první pantomimické vystoupení na veřejnosti v souboru Ladislava Fialky se odehrálo v Divadle Na zábradlí v roce 1964.Měl však jiné představy o vývoji tohoto oboru a záhy odešel. Působil pak v Alhambře a Laterně magice. Osudové bylo jeho setkání s kolegou Ctiborem Turbou, se kterým založil Pantomimu Alfreda Jarryho. Jejich debut Harakiri z roku 1968 se stal senzací i revolucí v oboru – do té doby něžné a lyrické pantomimy totiž přivedl černý humor.
Hrál po celém světě
Od té doby se věnoval grotesce a komediálnímu žánru obecně. Pamatujeme si ho jako Ala v televizním seriálu Gagman v režii Juraje Herze, ke kterému napsal scénář a za který získal Bronzovou růži z Montreux. S představením Na konci zahrady jménem Hollywood procestoval svět, úspěch slavil například v Nizozemí. V rozvíjení odkazu němé grotesky pokračoval úspěšně také se souborem Gag, který založil v roce 1976.
Točil u Hřebejka a také sám psal scénáře
V posledních letech se často objevoval v menších rolích ve filmech. Hrál například ve snímcích Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Rafťáci, Wilsonov, v pohádkách Peklo s princeznou, Čert ví proč či naposledy v televizním seriálu Přístav. Hrál také ve snímku Klauni (2013) režiséra Viktora Tauše, kde se podílel i na scénáři. Hybner působil také jako pedagog na Hudební fakultě AMU, od roku 2008 zde byl profesorem na katedře pantomimy. O dva roky později obdržel cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy.
Zbyly po něm čtyři děti
Mim Boris Hybner má celkem čtyři děti. Ženatý byl s akademickou malířkou Janou Kremanovou. Druhou manželkou byla Helena Julišová a naposledy žil s mnohem mladší genetičkou Lucií. „První manželství, to byla 60. léta, typický květinový vztah s lahví dozovaného alkoholu. Druhé manželství, to byl typický vztah 70. let. Pak přišly devadesátky a třetí vztah," řekl Hybner před časem u Jana Krause.
Z předchozích manželství zůstaly dcery Vanda Hybnerová, která je také herečkou, a Lenka, s poslední ženou má syna Maxe a dceru Žofii, které přezdívají Žožo. Má také několik vnoučat. Před deseti lety úspěšně překonal zhoubnou rakovinu tlustého střeva, v minulosti bojoval také se závislostí na alkoholu.
Tuhle básničku Boris Hybner napsal 6. prosince 2015.
Už tě nohy bolej
Bral si život klusem
Vem vedlejší kolej
Čekám tě tam s bluesem.
Boris Hybner bude v českém divadle i filmu citelně chybět. Díky němu se česká pantomima stala pojmem uznávaným po celém světě, jeho inscenace vstoupily do dějin. Teď tedy do nich vstoupil i jejich tvůrce. R.I.P., pane Hybnere.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Kolouchová