Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Romská aktivistka už zase mění stranu. Vyloučili ji totiž i z Bloku proti islámu, prý jen kritizovala a vynášela informace. Kde se neúspěšná kandidátka na prezidentku upíchne teď?

05.04.2016
Romská aktivistka už zase mění stranu. Vyloučili ji totiž i z Bloku proti islámu, prý jen kritizovala a vynášela informace. Kde se neúspěšná kandidátka na prezidentku upíchne teď?

Foto: Lukáš Hradílek, Parlamentní listy

Popisek: Klára Samková

Známá advokátka Klára Samková má velmi pestrou politickou minulost. Dalo by se říci, že je takovou politickou turistkou, co mění strany jak kabáty. A její vkus se vyvíjí vážně zajímavě. Blok proti islámu, nejobskurnější strana, ve které Samková působila, byla její už pátou štací. Kam bude směřovat teď, když vystřídala Okamuru a Konvičku?

Připomeňme si pestré dějiny Kláry Samkové – političky. Po sametové revoluci byla ve volbách roku 1990 zvolena do české části Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, respektive za Romskou občanskou iniciativu (přestože není romského původu). Po rozkladu OF v roce 1991 přešla do poslaneckého klubu Občanské demokratické strany. Ve Federálním shromáždění setrvala za ODS do voleb roku 1992. Z ODS vystoupila v roce 1999.

Jako kandidátka na prezidentku neuspěla

V roce 2010 vstoupila do TOP 09, za kterou byla od října téhož roku členkou zastupitelstva Městské části Praha 2. V srpnu 2012 ohlásila překvapivý záměr kandidovat na prezidentku České republiky v chystané přímé volbě prezidenta, a to i přesto, že strana TOP 09 prezentovala jako svého oficiálního kandidáta Karla Schwarzenberga. V kampani ale kupodivu nedosáhla potřebného počtu hlasů na petičních arších a nebyla zaregistrována ministerstvem vnitra jako oficiální kandidát. A co na to Samková? Ohlásila ústavní stížnost, směrovanou vůči údajným nedostatkům v zákoně o přímé volbě prezidenta ČR.

Chtěla měnit ústavu

Zároveň se ale stala právní zástupkyní Tomia Okamury a autorkou i jeho ústavní stížnosti, kterou se domáhal odkladu voleb a prověření některých opatření, jež se přímé prezidentské volby týkají. Součástí stížnosti byl, světe div se, i požadavek na zrušení změny související části ústavy, v níž je stanoven požadavek 50 tisíc podpisů občanů pro zaregistrování kandidatury. V roce 2014 vystoupila z TOP 09 a spojila své jméno s Okamurovým Úsvitem přímé demokracie. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 měla vést kandidátku hnutí. Poté, co se v květnu 2014 objevilo nakonec nepotvrzené podezření, že se mohla při odkupu více než dvacetimilionové pohledávky podílet na oklamání České spořitelny, však o pozici lídra na kandidátce Úsvitu přišla a byla stažena z kandidátky. Vysněná funkce se tedy opět nekonala.

Z Úsvitu sešupem do Bloku

V roce 2015 se mediálně viditelně angažuje v hnutí Blok proti islámu, jež spolupracuje s Úsvitem přímé demokracie, s nimiž sympatizuje nové hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Klára Samková se ostře vymezuje proti islámu a uprchlické vlně směřující z Afriky a Asie do Evropy.

V říjnu se například na své facebookovém profilu pohoršeně dotkla zpěváka Ivana Mládka poukazem na jeho humornou píseň „Hele Čecha ješitu, nechce v Praze mešitu" s tím, že podporuje proislámské nálady. Už si ale nezjistila, že skladba vznikla před patnácti lety.

Že to Werich neřekl? Koho to zajímá

V listopadu 2015 do toho šlápla ještě víc, když na svém facebookovém profilu sdílela údajnou citaci Jana Wericha, která přirovnává nacisty k mohamedánům a charakterizuje je tak, že „přijdou k vám domů a nejdřív se tváří mile, ale pak vám zakážou jitrničky, pivo a děvčatům sukně. A vy ani nevíte jak, ocitnete se v mešitě a musíte se modlit k Alláhovi, aby vás nekamenovali“. Tu stáhla z recesistické stránky parodující Jiřího Ovčáčka a následně zveřejnila jako svůj vlastní (tzn. bez odkazu na zdroj). Tento citát dále sdílelo více než 6000 lidí, převážně sympatizantů iniciativy Islám v České republice nechceme a dalších protiislámských sdružení.

Další neúspěch – vyhodil ji i Konvička

Ačkoliv se během několika hodin objevily průkazné informace o tom, že citát je Janu Werichovi připsán mylně, Klára Samková ho ze svého profilu nechala dále šířit a námitky o jeho nepravosti odrážela argumenty, že pravost žádného citátu nelze nikdy stoprocentně ověřit. Není se tedy co divit, že facebookové i jiné aktivity Kláry Samkové Blok proti islámu zrovna nevítá. A tak ji podle serveru Aktuálně.cz prostě vyloučil. Samková to na svém facebookovém profilu potvrzuje: „Protože Blok doposud evidentně neinformoval o tom, že jsem byla z tohoto sdružení vyloučena, sděluji nyní všem, že jsem byla ke dni 11. 3. 2016 vyloučena pro jeho údajné poškozování na veřejnosti," napsala.

Byla jsem asi moc aktivní, přiznává Samková

A proč ji podle ní hnutí vyšouplo? „Napsala jsem na Facebook, že si fakt nemyslím, že by poslanci Úsvitu měli jezdit na parlamentní výjezdy do islámských zemí. A hlavně jsem byla moc aktivní," řekla Aktuálně.cz. Hnutí ale její vyloučení zdůvodňuje tím, že Samková vynášela informace o vnitřních rozporech v bloku, rozeslala všem členům rady smlouvu o spolupráci s Úsvitem a měla mnoho kritických komentářů na Facebooku.

Některé věci, co dělala, nebyly košer

Dalším důvodem bylo i to, že se dostala do sporu s předsedou tohoto spolku Martinem Konvičkou, kterého přitom původně zastupovala jako advokátka, když byl obviněný z trestného činu podněcování nenávisti. „Pan Konvička se nakonec rozhodl paní Samkovou vyměnit. Některé věci, které dělala, totiž nebyly košer," řekl Aktuálně.cz mluvčí Bloku David Štěpán. Samková samozřejmě zvažuje ústavní stížnost. Jak jinak. Otázka je, zda najde pro své další působení ještě nějakou stranu, která by ji přijala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.       

Vložil: Lucie Kolouchová