Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazářila jako hubatá Věrka v Holkách z porcelánu, a pak jakoby se po ní slehla zem. Kam tak náhle zmizela krásná neteř šansoniérky Judity Čeřovské, která měla našlápnuto na super kariéru? Tajnosti slavných

27.03.2016
Zazářila jako hubatá Věrka v Holkách z porcelánu, a pak jakoby se po ní slehla zem. Kam tak náhle zmizela krásná neteř šansoniérky Judity Čeřovské, která měla našlápnuto na super kariéru? Tajnosti slavných

Foto: Filmové studio Barrandov

Popisek: Eva Čeřovská se svým filmovým ženichem Jiřím Krampolem v nestárnoucí komedii režiséra Juraje Herze Holky z porcelánu

Její jméno evokuje spojitost s Juditou Čeřovskou a tentokrát to není náhoda. Život začínající půvabné herečky ukončila tragická nehoda, kterou na rozdíl od své slavné tety neměla šanci přežít.

Skutečně pocházela z rodiny, do níž se přivdala nezapomenutelná zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská, rozená Štěrbová. A jakoby se jim staly osudnými těžké autohavárie. Tu první, při níž v roce 1959 seděl za volantem zpěvák Josef Zíma, Judita přežila, i když měla rozdrcenou pánev, utrženou ledvinu a hrozila jí amputace. Při druhé, k níž došlo o sedmnáct let později, ale její neteř Eva bohužel takové štěstí neměla.

S Mílou Myslíkovou a Dagmar Havlovou v Holkách z porcelánu

S Mílou Myslíkovou a Dagmar Havlovou v Holkách z porcelánu

V obou případech zůstal řidič, který se nezbaví výčitek svědomí do konce života. První havárii způsobila extrémní únava populárního zpěváka a herce, kterého na zlomek vteřiny zdolal mikrospánek, kvůli němuž naboural do stromu. Kromě Judity utrpěl tehdy těžké zranění i režisér Jiří Jungwirth, který později na následky nehody zemřel. Při druhém neštěstí, k němuž došlo na jedné z nechvalně proslulých křižovatek v Hradci Králové, která dnes již neexistuje, nedal řidič vozu přednost náklaďáku. Evin přítel při nárazu vylétl z vozu a byl na místě mrtvý. Za volantem tehdy seděl Evin kolega z divadla Jan Zajíc.

Její první film se ztratil

Temperamentní holčička, kterou si diváci vybaví především jako vtipnou, ráznou a hlavně děsně vdavekchtivou Věrku z nestárnoucí komedie Jiřího Menzela Holky z porcelánu, se narodila 20. října 1952 v Praze a po herectví prý pošilhávala již od útlého dětství. Cílevědomě se na hereckou kariéru připravovala v různých dramatických kroužcích a kurzech a talent jí rozhodně nescházel, takže byla na pražskou DAMU přijata bez problémů. Poté co ji v roce 1975 absolvovala, získala okamžitě své první a jediné angažmá v královéhradeckém Divadle Vítězného února, dnešním Klicperově divadle. Díky svému temperamentu, krásnému hlasu, ženskosti a perfektní postavě se stala ideální představitelkou krásných a duchaplných dívek a hradečtí diváci mohli její výkony obdivovat v řadě úspěšných představení. Mimo jiné si zahrála i Ofélii v Hamletovi či Aničku v Počestných paních windsorských.

S Jaroslavem Drbohlavem ve filmu Dvacátý devátý

S Jaroslavem Drbohlavem ve filmu Dvacátý devátý

Před kamerou stanula poprvé v roce 1973 v povídkovém filmu Maturita za školou, jehož součástí měla být původně i povídka Pytagorejci, v níž dostala jednu z hlavních rolí. Jenže nakonec byla povídka ve fázi dvoupásu shledána při schvalování příliš dlouhou a také se údajně nehodila výrazně groteskním pojetím k ostatním třem. Proto bylo rozhodnuto, že bude zařazena do dalších povídek s názvem Profesoři za školou. Nakonec ale nebyla do distribuce uvedena vůbec. Filmové materiály jsou považovány za ztracené a v Národním filmovém archivu se nacházejí pouze fotografie. Proto můžeme za Evin opravdový filmový debut považovat až dětský film režiséra Jaromíra Dvořáčka Adam a Otka ze stejného roku, v němž si zahrála prodavačku.

Konečně opravdová role

V následujícím roce už se jí dařilo mnohem lépe. Zahrála si Boženu v psychologickém příběhu režiséra Jaromíra Borka Kvočny a král, natočeném podle úspěšného románu Karla Štorkána, kadeřnici Ivanku v příběhu z jednoho Ženského domova ve staropražské ulici V každém pokoji žena a neteř Marie Zápotocké v dramatu Dvacátý devátý. A hlavně dostala svoji největší, divácky nejvděčnější a nejznámější filmovou roli zaměstnankyně skladu porcelánu a budoucí novomanželky v Holkách z porcelánu. Jejího ženicha, chlapáckého řidiče náklaďáku Stáňu, hrál Jiří Krampol a šuškalo se, že to mezi nimi jiskřilo nejen před kamerou.

Naposledy před kamerou v povídkovém filmu Boty plné vody

Naposledy před kamerou v povídkovém filmu Boty plné vody

Po těchto úspěších si už Eva stihla zahrát pouze ve dvou snímcích, protože měla kvůli mimopražskému angažmá na filmové role málo času. Ztvárnila stavařku Ivanu v psychologickém snímku Štěpána Skalského Hřiště a naposledy Marušku v povídce Silvestr 1948 z dramatického povídkového filmu Boty plné vody. Pak už osud tvrdě zasáhl na hradecké křižovatce. Při autohavárii byla Eva Čeřovská těžce zraněna a v bezvědomí. Nikdy se už neprobrala a po třech měsících v kómatu zemřela 18. srpna 1976, pouhé dva měsíce před svými čtyřiadvacátými narozeninami. Některé prameny ale uvádějí, že zemřela o týden dřív. Přesto se svými osmi filmovými rolemi natrvalo zapsala do dějin české kinematografie a pro diváky navždy zůstane temperamentní Věrkou z Holek z porcelánu.

Čtěte také:

Dostala úplně každého chlapa a nakonec trumfla i „Taylorku“. Co nedokázala Ljuba Hermanová odpustit Oldřichu Novému a proč randila s Werichem i Voskovcem současně? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská