Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Syn mrtvého básníka žaluje zakladatele babyboxů. Co mají společného? Budete se divit: Ludvík Hess má druhou tvář, kterou veřejnost vůbec nezná

22.03.2016
Syn mrtvého básníka žaluje zakladatele babyboxů. Co mají společného? Budete se divit: Ludvík Hess má druhou tvář, kterou veřejnost vůbec nezná

Foto: archiv Ludvíka Hesse

Popisek: Ludvík Hess, otec českých babyboxů

Ludvík Hess totiž není jen známým lidumilem a zakladatelem českých babyboxů, které už zachránily 120 odložených dětí. Celý život k tomu chová dostihové koně - ale je také spjat s pražskou básnickou scénou, od roku 1964 vydává literární revue Divoké víno, kde vydával a vydává díla českých básníků. Začínal u něj i český beatník Václav Hrabě anebo třeba Jiří Žáček.

A právě kvůli Václavu Hraběti má v současné době Hess oplétačky se soudy. Básníkův syn Jan Miškovský na něj totiž podal žalobu, podle které ho údajně Hess připravil o 3,5 milionu korun. Jak? Hess totiž podle něj v internetovém časopise Divoké víno uveřejnil bez svolení několik Hrabětových básní. „Celková výše nárokovatelného bezdůvodného obohacení činí 3 552 500 korun,“ píše se v žalobě. 

Okradl dědice o tři miliony?Jde o neziskový projekt, hájí se Hess

U soudu se ale Jan Miškovský dožaduje jen 50 000 korun. „Jde mu v prvé řadě o respekt k dílu jeho otce. Coby bezdůvodné obohacení tak požaduje částku zcela symbolickou,“ vysvětluje advokát František Vyskočil, který Miškovského zastupuje. Divoké víno je ale neziskový projekt, který Hess dotuje a autoři publikují bez nároku na honorář. Navíc Hess Miškovskému už za básně zaplatil 5 tisíc korun. „On si to pak ale rozmyslel a poslal mi je zpátky a chce padesát,“ říká Hess v rozhovoru pro deník Blesk. 

Žaloba je pomsta básníkova syna
Hrabě, který zemřel v roce 1965, byl Hessovým osobním přítelem. „Žaloba je zřejmě Janova pomsta za to, že jsem zveřejnil vzpomínky pamětníků, kteří kromě jiného popisovali i složitou situaci mezi jeho otcem a matkou Olgou,“ myslí si Ludvík Hess. Václav Hrabě byl jedním z nejvýraznějších představitelů beatnické literatury v Čechách. Nejznámější je jeho báseň Variace na renesanční téma, kterou zhudebnil Vladimír Mišík. Podle vzpomínek pamětníků žil básník bohémským životem, plným alkoholu a fenmetrazinu a přitom dál bydlel v kuchyni bytu, kde jinak žila Olga se svým novým partnerem a dvěma dětmi. Když Hrabě v bytě zemřel na otravu svítiplynem, Olga ho úplně vymazala ze svého života. Jejich syn Jan, v té době dvouletý, celý život nosí jméno nevlastního otce a dlouho ani netušil, že je synem slavného básníka.

Václav Hrabě

 Václav Hrabě, nejznámější český představitel beat generation, by se asi divil...

O honorář asi ani nejde

A jak celou kauzu vidí Ludvík Hess? „Já jsem se s Janem Miškovským nikdy osobně nesetkal. Ale ušlý honorář asi nebude meritum věci. Já jsem totiž na pokyn Janova právníka ihned zaplatil na jeho účet vyžádaný honorář pět tisíc korun, to je mimochodem v oboru poezie nadstandardní suma. Jenže brzy nato pan Miškovský vystřídal právníka, svůj nárok na stažení básní vznesl znovu a peníze vrátil," líčí Hess začátek sporu. 

Miškovského matka Olga nebyla nejspíš žádná světice

Problémem v Janových očích jsou podle něj hlavně otištěné vzpomínky Václavových přátel a jiných pamětníků, z nichž nevychází jeho matka Olga dobře. „Ale jak může někdo cenzurovat autentické vzpomínky? Básníkova poslední milenka Zdenička Žáková například v Divokém víně vzpomínala, jak přišla hned po Václavově smrti nic netušíc k jeho bytu - a tam už byly vystěhovány jeho věci na chodbě. Dala je tam doslova pár minut po nalezení těla Olga. Takže Zdenička se v první chvíli zaradovala: „Aha, Vašek se konečně stěhuje!“ Ale pravda byla jiná. To je autentický zážitek, který nikdo nemá právo zatajovat," zlobí se Hess. 

Historii není možné měnit, říká Hess

Zrovna tak se podle vzpomínek pamětníků nedá popřít, že Olga Miškovská bránila babičce setkat se s Vaškovým synem Janem, existují dopisy a jiná svědectví. Václavova matka tím celý život neskutečně trpěla. „Pravda se ale zakrývat nedá. Ostatně kuriózní je, že předběžné opatření, které nařídil soud, se pochopitelně vztahuje jen na Václavovy básně. Ne na zveřejněné vzpomínky, protože ty jsou pochopitelně vlastnictvím samotných pamětníků. Pevně proto doufám, že nakonec se dohodneme a Jan Miškovský uzná, že historii není možné měnit," doufá Ludvík Hess. 

Už sedmdesát babyboxů dělá svému otci jen a jen radost

Zadostiučiněním aspoň do chvíle, než rozhodne soud, mohou Hessovi být „jeho“ babyboxy. V nejbližší době se otevře 69. babybox v Masarykově nemocnici v Rakovníku a 70. v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou. Aspoň z této charity může mít Hess dobrý pocit, když už se od syna Václava Hraběte za vydávání tehdy neznámých děl jeho otce rozhodně asi vděku nedočká. Ale to už tak bývá, že s autory problémy nejsou - ale s jejich potomky někdy dost značné. Ještě že autorská práva platí jen sedmdesát let po smrti autora.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace