Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bestii, která zastřelila a zapálila mladého muže v Klánovicích, po dvou letech dopadli… Na policisty „pomníčkáře“ ale čeká rozlousknout další mordy. Jaké a co prozradil detektiv?

19.03.2016
Bestii, která zastřelila a zapálila mladého muže v Klánovicích, po dvou letech dopadli… Na policisty „pomníčkáře“ ale čeká rozlousknout další mordy. Jaké a co prozradil detektiv?

Foto: PL

Popisek: Policisté vyřešili dva roky starou vraždu

KRIMI Pražští policisté v březnu zadrželi padesátiletého muže, který v červnu 2014 zastřelil v Klánovickém lese třiatřicetiletého muže. K činu se sám doznal. Bál se, že by muž, který do lesa přišel s přístrojem na vyhledávání kovů v půdě, našel jeho „poklad“ – ukrytou kořist z mnoha loupeží. Mrtvolu pak zapálil, aby zahladil stopy.

Zastřelený muž původem z Uzbekistánu ze svého domova v pražských Stodůlkách odešel 11. června mezi devátou a desátou hodinou dopoledne. Odtud se vydal s přístrojem na vyhledávání kovů v půdě do Klánovického lesa, z lesa už ale nikdy nevyšel, byl totiž zastřelen. Jeho ohořelé tělo našli 14. června náhodní kolemjdoucí Policie několik následujících dní se psy a s vrtulníkem s termovizí propátrávala les, domnívala se totiž, že by se v něm pachatel mohl ukrývat.

Pachatel byl dopaden při dalším trestném činu

Nenašla ale nic, jediným vodítkem k dopadení vraha byly balistické stopy. Právě ty policii pomohly zjistit, že zbraň, kterou byl muž zastřelen, už byla jednou použita, a to 25. prosince v roce 2013, kdy se pachatel pokusil vykrást rodinný dům. Byl ale vyrušen a na útěku postřelil souseda vykradených manželů. „Obdobným způsobem bylo napadeno více domků v Praze 8 a 9 i na celém území České republiky a stopy napadení se v nějakých rysech shodovaly, začali jsme tak řešit sériového pachatele,“ řekl serveru iDnes kriminalista Mareš. Policie pak vytipovala domy, do kterých by se pachatel mohl znovu vydat, a při jedné z takových krádeží ho skutečně dopadla a to dokonce se zbraní v ruce.

Bál se o svůj lup, proto vraždil

Padesátiletý muž se následně přiznal jak k pokusu vyloupení domu a následné střelbě 29. prosince, tak ke střelbě v Klánovickém lese. Uzbeka zastřelil vlastně náhodou - do klánovického lesa chodil každý týden kontrolovat svůj „poklad“, tedy nakradené věci, zakopané v lese. „Bál se, že by muž, kterého zastřelil a který se pohyboval nedaleko, mohl věci objevit. Šlo totiž o slušný balík, o více než milion korun v hotovosti, několik kilogramů šperků z cenných kovů a několik zbraní.“

Pachatelův poklad - to kvůli němu zabil muže s hledačkou kovů

Hrozí mu výjimečný trest

Po vraždě pak muž vše vykopal a skrýš přesunul do lesů na Berounsku. Tam ji policistům po zatčení také ukázal. Ukázalo se také, že zloděj byl v minulosti již dvakrát trestán, a to pro pokus vraždy a kvůli vloupání do rodinných domků. Za vraždu, ublížení na těle a loupeže mu nyní hrozí patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo trest výjimečný.

Kolik vražd zůstává neobjasněno?

Obyvatelé Klánovic si mohou oddechnout, „jejich“ vrah byl dopaden. Co ale ostatní? Nevyřešených vražd, takzvaných pomníčků, ještě zbývá dost a dost.

Náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal přiznal, že v roce 2014, kdy se stala vražda v Klánovickém lese a také už vyřešené smrtící útoky na taxikáře, se policistům podařilo objasnit jen 20 z 28 vražd na území hlavního města. „Od té doby jsme vyřešili pět z oněch osmi neobjasněných vražd," řekl na tiskové konferenci Smékal. Pořád ale ještě zbývá několik silně znepokojivých vražd, které objasněny nejsou.

Strašidelná tramvaj číslo 17

Je to například vražda čtyřiašedesátileté ženy v tramvaji číslo 17. Ta se stala 13. února 2014 v pražských Modřanech. Vrah využil toho, že je s obětí ve voze sám, sedl si za ni a střelil ji do týla. Motiv vraždy je dodnes nejasný. Kriminalisté jednu dobu spekulovali o tom, že si pachatel vraždu „nacvičoval“ a že patrně udeří znovu. Buď je tato hypotéza mylná, nebo ještě nenašel vhodnou příležitost.

Kusy těl ve Vltavě

Ještě delší dobu, od roku 2011, se nedaří objasnit nález rozřezaného ženského těla, jehož části byly objeveny na různých místech metropole. Později navíc vyplulo na povrch, že nejde jen o jednu rozřezanou ženu, ale o dvě různé oběti. Kriminalisté dodnes neznají totožnost jedné z obětí, motiv ani pachatele hrůzných činů.

Měsíc před promlčením dopadli pachatele

Nejstarší vraždou, kterou se týmu objasnit podařilo, byla devatenáct let stará smrt dvaatřicetiletého muže. V 2013 policisté jen měsíc před promlčením obvinili z této vraždy z listopadu roku 1993 čtyři muže - jeden smrt naplánoval, další objednal a zaplatil dvěma mužům, kteří poškozeného zastřelili v Mercedesu před jeho domem v Praze 4.

Nejslavnější pomníček – tělo v kufrech ve vlaku

A asi nejstarším pražským pomníčkem je slavná vražda Otýlie Vranské. Její tělo se našlo v roce 1933 ve dvou kufrech ve vlaku z Prahy na Slovensko. Vyšetřovatelé zjistili, co Vranská dělala dvě hodiny před smrtí, měli popis podezřelého, desítky svědků. Ani tak se jim nepodařilo pachatele odhalit… Doufejme, že jejich dnešní kolegové budou úspěšnější a že se dočkáme více dopadení pachatelů, jako v případě klánovické vraždy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Tagy
krimi,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace