Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zkrachoval jako herec i podnikatel, se ženou dokonce uvažovali o sebevraždě. Kvůli chlastu Romana Skamene už nikdo nechce. On má ale další grandiózní plán...

19.03.2016
Zkrachoval jako herec i podnikatel, se ženou dokonce uvažovali o sebevraždě. Kvůli chlastu Romana Skamene už nikdo nechce. On má ale další grandiózní plán...

Foto: Česká televize

Popisek: Roman Skamene

Naposledy se bývalá dětská hvězda a polistopadový neúspěšný podnikatel Roman Skamene objevil v pořadu Limuzína na Óčku, kde v luxusní limuzíně ve své rybářské vestičce a v sandálech s ponožkami působil, že ještě pořád žije v devadesátých letech, kdy si prožil euforii z podnikání i rychlý sešup. Proč už nepodniká, ani nehraje? A šlo mu něco z toho někdy?

Jako dítě byl často obsazován, všichni si asi vzpomenou na jeho Červenáčka ze seriálu Záhada hlavolamu. Jeho dětská popularita dosáhla maxima ve chvíli, kdy byl obsazen do hlavní dvojrole v televizním snímku Princ a chuďas, tehdy mu prorokovali velkou hereckou budoucnost. Díky malé postavě si děti a puberťáky zahrál i na prahu dospělosti.

Vekslákem i doopravdy?

Kariéra slušně pokračovala i v Romanově dospělosti. V roce 1987 přišla zajímavá role veksláka v tehdy kultovním snímku Bony a klid (kuriózní je, že Skamene se velmi úzce kamarádil s člověkem z toho prostředí, nedávno zesnulým Ivanem Jonákem; ostatně na premiéře pokračování tohoto snímku, který vznikl o čtvrt století později, se spolu zase potkali). Poslední jeho úspěšná role byla v komedii Tankový prapor, kde se objevil po boku Lukáše Vaculíka, Vítězslava Jandáka a dalších. Od té doby to s ním nejen herecky šlo z kopce, ukázalo se, že je nespolehlivý, nepracuje na sobě a žije pouze ze svého talentu.

Roman Skamene v dobách své dětské slávy

Poslední role byl propadák

Před dvěma lety se ke svému nejslavnějšímu filmu vrátil ve volném pokračování Bony a klid 2, které ale totálně propadlo jak u diváků, tak u kritiky. Jak napsal divák s přezdívkou Castor na serveru csfd.cz: „Vít Olmer to dokázal, znechutil zbývající část republiky, která ve zdraví přečkala jeho Waterloo po česku nebo dva jeho lechtivé přešlapy v podobě Playgirls. Do pokračování ryzího zástupce tuzemských filmů 80. let nacpal vše, co ho, bůhví kde a při jakých příležitostech, napadlo. Svědectví doby je pryč, zbyla jen pachuť v ústech á la pojďme krást, protože jinak to nejde. Je to jako kdyby mě večerní cestou z práce někdo zkopal, okradl, zkorumpovaní policajti se mi vysmáli, já se špatně vyspal, hladovej půl dne pročítal internetové diskuse všeználků a buřičů, a následně se rozhodl, že natočím film. I to je u nás možné!“

Drsné devadesátky přinesly další krach

Po hereckém úpadku se Roman Skamene snažil otevřít si restauraci poblíž Národního divadla, ale to také skončilo fiaskem a hromadou dluhů, na které se snažil zapomenout pomocí alkoholu. „Provozovat v devadesátých letech restauraci s lidma, kteří byli vychovaní komunismem, je strašně těžký. Já jim dal slušný platy, oni ale stejně kradli. Nikdy bych do ničeho takovýho už nešel.“ Ale šel - v roce 2010 oznámil, že bude provozovat hudební klub, k tomu se však nakonec kvůli problémům s alkoholem nedostal.

Po krachu restaurace byl na dně

„Padly i myšlenky, že bychom se ženou skončili se životem. To dno bylo úplně hrozný. Pak jsme si ale řekli, že máme děti, a okamžitě to zavrhli. Byl to takový bleskový nápad. Byl jsem úplně vyřízenej. Ale pak jsme si řekli ne! Vykašleme se na to, začneme makat. Všechno se dá zařídit. Splácel jsem, co jsem musel. Jenže, když jsme to dali dohromady s tou hospodou, tak přišla exekuce na chalupu. Musel jsem si jí koupit zpátky, půjčila nám dcera,“ popisuje Skamene Blesku nejtěžší chvíle svého života.

Nejsem alkoholik, říká Skamene

A jak je na tom s alkoholem? „Byl jsem u jednoho kamaráda a ten mi promluvil do duše. Je fakt, že jsem jistý čas pil jako duha. Ale nejsem klasický alkoholik, co usne někde v pangejtu. Když jsem se napil, usnul jsem někdy u stolu, to je pravda. Teď si ale třeba dám jen jedno malý pivo za týden, nebo tři čtyři piva za tři dny, ale neožírám se.“ Znělo by to hezky, kdyby bulvár Romana opakovaně nenachytával totálně nalitého. Třeba na dotočné filmu Bony a klid 2 anebo na jeho premiéře, kde usínal na baru. Skamene tak jen potvrzuje svou pověst nespolehlivé zkrachovalé existence.

Nechce ho už ani Luděk Sobota

Svou hereckou kariéru se pokoušel restartovat hned několikrát, např. v Směšném divadle Luďka Soboty, ale ani ten neskousl jeho nespolehlivost, a tak se nakonec nepohodli. Svůj návrat plánuje už dlouho a mluví o něm, nejspíš se tak ale nikdy nestane. Posledním hřebíčkem do rakve herce Romana Skamene byly právě Bony a klid 2. Po tomhle totálním dně už Romana těžko někdo osloví byť na žánrovou legrační anebo trapnou figurku, obzvlášť když neustále prohrává boj s alkoholem.

Budu chovat kozy, tvrdí herec

A proč je tedy proboha Roman dneska šťastný? „Já jsem takovej průserovej človíček. Takže čas od času se něco stalo. Ale vždycky se to dalo do pořádku, protože nejsem konfliktní člověk. Nikdy jsem nenadával, takže vždycky bylo všechno v naprostý pohodě.“ Plánuje, že se odstěhuje na chalupu a začne úplně jiný život. „Budu tam chovat slepice, kachny, kozu, protože budu dělat i kozí sýry. Budu úplně jinej člověk. Zahodím ten starý život a začnu nový.“ Tuhle větu jsme už od Romana párkrát slyšeli...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.            

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace