Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Biju se každý den. Bil jsem se pětadvacet let za peníze, takže pro mě to je naprosto přirozené... Už víme, proč je Ondřej Vetchý tak neohrožený; jeho otec dokonce zabil dvanáct lidí

19.03.2016
Biju se každý den. Bil jsem se pětadvacet let za peníze, takže pro mě to je naprosto přirozené... Už víme, proč je Ondřej Vetchý tak neohrožený; jeho otec dokonce zabil dvanáct lidí

Foto: TV Prima

Popisek: Ondřej Vetchý před časem u Krause

Dědeček bojoval ve španělských legiích, otec zase za války proti nacistům. A jejich slavný potomek tvrdí, že vlastně bojuje denně už čtvrt století. Prozatím sice jenom za čest a peníze, kdyby ale bylo třeba, neváhal by sáhnout po zbrani.

Proslavil se svou výbušností, nejeden fotograf se mu raději vyhne a ani se nelze divit. Patří totiž k milovníkům bojových umění a má pořádné svaly, protože udržování fyzické kondice je nezbytnou součástí jeho života. Koneckonců již několikrát veřejně zalitoval, že se měl raději stát sportovcem. Herec Ondřej Vetchý se otevřeně hlásí k názoru, že bychom se měli umět v případě ohrožení postavit za své blízké. Byl by snad schopen opravdu sáhnout po zbrani jako jeho předkové?

Jeho předkové zabíjeli

Jednou z jeho posledních výrazných rolí je postava Elliho ve válečném dramatu režiséra Milana Cieslara Colette, jehož hrdinové podlehnou nejkrásnějším citům uprostřed nepředstavitelných hrůz nacistického koncentračního tábora. A v souvislosti s dějem filmu se herec překvapivě rozpovídal i o své rodině a předcích, což je v jeho případě situace zcela výjimečná. Prozradil, že odvážným bojovníkem byl už jeho dědeček, který se rozhodně neztratil ve 30. letech minulého století v řadách španělské cizinecké legie. Jeho otec se zase zapojil do boje proti nacistům za druhé světové války. „Můj otec bojoval proti nacismu a zabil dvanáct lidí, Němců a Čechů,“ svěřil se slovenskému týdeníku Plus 7 dní.

Fantastický nápad, nebo klukovina?

Právě po otci i dědovi zdědil Vetchý mimořádně vyvinutý smysl pro svobodu a spravedlnost, a tak v teenagerském období se v jeho hlavě zrodil nápad, který by možná leckdo označil za šílenou klukovinu. V sedmnácti letech vyměnil autíčka za maďarskou funkční pušku z první světové války a chtěl spáchat atentát, kterým by se rozhodně zapsal do československých dějin. „Vážně jsem uvažoval, že musím něco udělat, že například zabiju Husáka,“ šokoval čtenáře deníku Aha!. V pořadí osmý prezident Gustáv Husák mu totiž ležel pořádně v žaludku, ostatně stejně jako tenkrát kdekomu. Časem si prý ale uvědomil, že by se tím nic nevyřešilo ani nezměnilo, a tak to vzdal. A dobře udělal, protože by naše země přišla nejen o prezidenta, ale především i jednoho z neobsazovanějších herců současnosti.

Bije se každý den

Srdce bojovníka bije Vetchému v hrudi neustále, takže je po vzoru své rodiny odhodlán chránit své blízké a bránit je před všemi hrozbami. Když by bylo nejhůř, tak třeba i se zbraní v ruce. „Jasně, jsem kapitán. Postavím se, i když není válka. Biju se každý den. Bil jsem se pětadvacet let za peníze, takže pro mě to je naprosto přirozené. Jsem často svědkem projevu tuposti, hlouposti a agresivity. Snažím se proti tomu postavit,“ přiznal Vetchý. A opravdu nemlátí jen prázdnou slámu. Aktivně se věnuje bojovým uměním, již několik let pilně trénuje judo a krav magu. Trénuje dvakrát denně, a dokonce se účastní různých soutěží. Navíc je přesvědčený, že právě sport profiluje charakter člověka. „Sport stejně jako kultura, vzdělání či zdravotnictví jsou investice, které vytvářejí povědomí, že člověk patří do nějakého společenství a má za něj plnou odpovědnost,“ řekl Deníku.cz a dodal: „Odvaha, osobní odpovědnost, zatáhnout za druhého, když mu to nejde. Když to bolí, nehledět na to a přidat – to jsou všechno věci, které vedou k tomu, aby byl člověk odolnější, rezistentnější a aby se skutečně snažil hrát fair play."

Čtěte také:

Působí jako nenápadný vzorňák, samý klad a ctnost… Přesto nechtěl slavný otec Terezy Kostkové ženicha Petra Kracika do rodiny. Víme, proč

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská