Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudoba cti netratí a průměrná mzda je skoro 30 tisíc. Hm a jak je to doopravdy? Každý desátý Čech je bezprostředně ohrožený, že skončí na ulici. To je milion lidí, vážení

17.03.2016
Chudoba cti netratí a průměrná mzda je skoro 30 tisíc. Hm a jak je to doopravdy? Každý desátý Čech je bezprostředně ohrožený, že skončí na ulici. To je milion lidí, vážení

Foto: Youtube, repro

Popisek: Bezdomovec, ilustrační foto

Tiskem nedávno proběhla skvělá zpráva. Češi prý vydělávají víc než před rokem. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná mzda stoupla o 3,9 procenta na 28152 korun. To je o 1046 korun více než loni. Evidentně se nám tu ale zároveň pěkně rozevírají sociální nůžky. Zhruba dvě třetiny obyvatel totiž na průměrnou mzdu ani zdaleka nedosáhnou.

Výzkum Ministerstva práce a sociálních věcí také nepřímo ukázal, že téměř každý desátý Čech je podle parametrů statistiků ohrožen příjmovou chudobou (jde zhruba o milión osob), tak začíná být zároveň vážně ohrožován ztrátou bydlení. Nerostou totiž jen příjmy a také zaměstnanost, ale paradoxně i počet bezdomovců. Odhady dosud uváděly, že střechu nad hlavou u nás nemá přes třicet tisíc lidí. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale nedávno zveřejnilo jedinečný výzkum, z něhož vyplynulo, že počet je proti dosavadním předpokladům u nás více než dvojnásobný. Celkový počet bezdomovců se tak nyní odhaduje na 68,5 tisíce osob. V ČR podle těchto odhadů tak na ulici žije 6,7 osoby v přepočtu na tisíc obyvatel.

Zadlužení, alkohol a nezaměstnanost, smutná trojice

Z celkového odhadu počtu bezdomovců tvoří bezmála čtvrtinu ženy, dvanáct procent mladí do 18 let a deset procent senioři nad 65 let. Nejvíce bezdomovců je podle výzkumu v Moravskoslezském kraji (13,8 tisíc) a v Praze (9,5 tisíc). Mezi nejčastější důvody vzniku bezdomovectví sociální pracovníci obcí uvedli zadlužení (90 procent), závislost na alkoholu (79,2 procenta) a nezaměstnanost  (78 procent). Výsledky výzkumu víceméně kopírují údaje Exekutorské komory, podle níž je deset a více exekucí na jednu osobu vedeno právě na sto dvacet tisíc lidí. Jak Exekutorská komora varovala, počet dlužníků ve vícečetných exekucích přitom stále roste.

Každému desátému z nás hrozí, že skončíme na ulici

Velmi alarmující je i počet lidí, kterým reálně hrozí, že na ulici skončí také -  je to dalších bezmála 120 tisíc osob. Co se děje a jak situaci řešit? Na nárůstu ekonomiky tito lidé neparticipují – nemůžou. Kdo má slušnou práci či příjem z podnikání, tomu se momentálně daří lépe, ale lidé, kteří přišli o zaměstnání, třeba kvůli zhoršení zdravotního stavu, nebo zapadli do dluhů či alkoholu, se už z bídy většinou nedostanou. Naopak se dostávají do horších a horších problémů, ocitají se v dluhových spirálách, půjčují si u lichvářů, jediným řešením pro část z nich by patrně bylo oddlužení, které by jim poskytlo šanci začít znovu a postavit se na vlastní nohy. Jistě, bylo by to nespravedlivé vůči těm, kdo své dluhy splácí poctivě, ale přiznejme si, že u zoufale zadlužených neplatičů jde o lidi s nulovou finanční vzdělaností, splácet nemohou, jejich peníze nikdo nikdy neuvidí – a přitom kdyby dostali šanci, možná by se ještě zvládli do společnosti znovu začlenit.

Propadli sítem

Obecně velkou část bezdomovců tvoří lidé, kteří propadli sociálním sítem a v ideálním státě by byli někde úplně jinde, v ústavní léčbě. Jde o lidi s mentálním postižením a psychickými poruchami, o které ale stát rovněž nestojí, veškeré řešení bezdomovecké otázky spočívá ve zkontrolování občanky, zda dotyčný není hledanou osobou.

Čtvrt milionu dětí v nevyhovujících podmínkách

Dalším nepříjemným faktem je to, že v nevyhovujících bytových podmínkách v České republice žije 1,5 miliónu lidí, z toho významnou část tvoří osaměle žijící seniorky a senioři a rodiny s dětmi. Také více než čtvrt miliónu dětí žije v nevyhovujících bytových podmínkách,“ říká socioložka Kateřina Kňapová z organizace Alternativa 50. Potomci rodičů, kteří přijdou o střechu nad hlavou, tak často končí v ústavní péči. Z celkového počtu chovanců je jich tam z tohoto důvodu polovina. Když pak jako dospělí ústav opouštějí, často i oni končí jako bezdomovci a kruh se tak uzavírá. 

Řešení v nedohlednu, chybí sociální bydlení

Dalším obrovským problémem je bydlení, na současný tržní nájem mnohdy lidé se základním platem nebo nezaměstnaní prostě nemají šanci dosáhnout. Situaci by vyřešilo obecní krizové ubytování a nízkonákladové bydlení se sníženým nájmem. „Chybí pobytové zařízení pro lidi bez domova, kteří potřebují sociální služby vzhledem k věku nebo zdravotnímu stavu. Problém se týká osob se závislostmi, s duševním onemocněním, bez příjmu, bez nároku na výplatu důchodu a lidí, kteří nejsou v evidenci úřadu práce,“ cituje výzkum MPSV jednu ze sociálních pracovnic v odpovědi na otázku, co je třeba zlepšit. Praha ale v současné době stávající sociální byty rozprodává do osobního vlastnictví těm majitelům, kteří si je mohou dovolit.

Zákon o sociálním bydlení je sice připraven...

Vláda už má připraven zákon o sociálním bydlení, tento měsíc jde do připomínkového řízení. Na program jednání kabinetu by se měl dostat v červnu, platit by mohl podle optimistických vyhlídek v polovině roku 2017. „Sociální bydlení by měly zajišťovat obce, ale musí jim na to přispět stát. Obce se však bojí, že na sociální bydlení jim stát nepřispěje. Ministr financí Andrej Babiš se už dvakrát nechal slyšet, že pokud jde o sociální bydlení, je ochoten navyšovat,“ doufá Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení. Přitom jen v loňském roce putovalo ze státní kasy na příspěvky na bydlení téměř 13 miliard korun. 

Nový trend - chudoba

Myslíte si, že se vás nic z toho netýká? Omyl, od ocitnutí se na ulici většinu z nás chrání pouze naše vlastní sociální sítě, tedy to, jak by nás podržela rodina a nejbližší okolí. Trend je to celosvětový, britský deník The Guardian nedávnou poukázal na to, že teď je v produktivním věku po dlouhé době generace, pro kterou neplatí to, co pro generace před ní – žije od platu z platu, nemá šanci příliš ušetřit, splácí studia, odkládá zakládání rodiny, má několik zaměstnání a stále rozhodně nedosahuje na onen mýtický průměrný plat. Poznáváte se? Stačí dlouhodobá nemoc anebo ztráta místa, a pokud nemáme úspory, snadno mezi tu desetinu Čechů ohrožených chudobou sklouzneme i my. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace