Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tu válku dabéři prohráli, já jim říkal, že to nadělá jen zlou krev. Herec, který namluvil zeleného panáčka pro Alzu i Samira z Kobry 11, prozradil zákulisí dabingu dnes

15.03.2016
Tu válku dabéři prohráli, já jim říkal, že to nadělá jen zlou krev. Herec, který namluvil zeleného panáčka pro Alzu i Samira z Kobry 11, prozradil zákulisí dabingu dnes

Foto: youtube

Popisek: I Semir mluví hlasem Bohdana Tůmy

Vzpomínáte s nostalgií na správňáka Brandona Walshe ze seriálu Beverly Hills 902 10? Jste fanoušci policisty Semira Gerkhana z německé kriminálky Kobra 11? Určitě ale máte v paměti filmy se špičkovými americkými herci jako jsou Denzel Washington, Jim Carrey, Wesley Snipes nebo Owen Wilson. Ty všechny spojuje hlas dabéra, herce Bohdana Tůmy. Už dva roky se mluví o krizi českého dabingu, Tůmovi kolegové se snaží o zlepšení pracovních podmínek – jen Tůma nějaké odbory neřeší a raději do zblbnutí namlouvá skřehotajícího panáčka pro Alzu.

Ivan Trojan, Vladimír Brabec, Valérie Zawadská, Martin Stránský, Petr Rychlý, Jan Dolanský, Nela Boudová. To je jen několik jmen ze sto padesáti herců, kteří se před dvěma lety vzepřeli podmínkám dabingových studií. Hned to pocítili, v seriálech byli přeobsazeni, a to i ti zvučných jmen typu Ivana Trojana. 

Vzpoura dabérů skončila. Prohrou

Proč dabéři protestovali? Hercům vadil a stále vadí sílící tlak na levnou, rychlou práci. „Před třemi lety jsme ještě točili jeden či dva díly seriálu za hodinu, teď už po nás chtějí za stejný čas i pět epizod," shrnul pro iDnes.cz podstatu sporu Zdeněk Hruška, jehož hlasem mluví v češtině třeba Ewan McGregor. Dabéři chtěli, aby nebyli placeni od hodiny, nýbrž „od repliky“, tedy podle počtu natočeného textu. Také žádali, aby natáčení řídil režisér, ne jen zvukař, jak se někdy z úsporných důvodů stává. Herci se tedy rozhodli obrátit na odbory a nechat se zastupovat agenturou, docílili ale jen toho, že s nimi velká dabingová studia rozvázala spolupráci a oni se ocitli bez práce. 

Ivan Trojan je vážně frajer

Rebelující herce ze začátku obsazovala v podstatě jen Česká televize. Spousta z nich se tak ocitla na dlažbě. „Chci normální odměnu za práci, za kterou se nemusím stydět," uvedla Valerie Zawadská na webové stránce www.chransvouprofesi.cz. „V poslední době se herectví z dabingu vytrácí, nároky jsou v podstatě nulové,“ dodal Jaromír Meduna. „Musíme přemýšlet o podmínkách, za jakých pracujeme," říká ke kauze Simona Babčáková; odmítá, aby herci byli pouhými ozvučovateli zahraničních filmů. Jako největší frajer se předvedl herec Ivan Trojan - podpořil kolegy i konkrétně. Zaslal na konto Herecké asociace finanční příspěvek, ze kterého čerpali ti, kteří se ocitli ve finanční nouzi. 

Bohdana Tůmy je prý moc 

Jsou ale herci, kteří na krizi kolegů naopak vydělali, práce je víc než dost, protože český divák na svém dabingu trvá a zatím to vypadá, že titulkované pořady sledovat prostě nebude. Běžný divák jména dabérů obvykle nezná, někteří fanoušci s citlivějším sluchem však tvrdí, že už je Bohdana Tůmy moc. „To víte, že jsem se s tím názorem setkal. Pokud má někdo vůči mně averzi, tak ať, to je jeho problém. Mám tuhle práci rád, dělám jí hodně a až mě chtít nebudou, tak to bude průšvih a budu se muset poohlédnout po něčem jiném“ řekl herec minulý týden v rozhovoru pro server Novinky.cz. Krom známých amerických herců dabuje i reklamy, hlavně tu na Alzu, takže o práci má postaráno. Jen už nejde moc mluvit o dabingu jako o umění, jak tomu bývalo dřív.

 

Bohdan Tůma právě dabuje Simpsonovy

Film kdysi za několik dní, dnes za pár hodin

Starší herci s nostalgií vzpomínají,  jak se dabing jednoho filmu točil několik dní, kolegové se setkávali ve studiu a děj před mikrofony v podstatě znovu přehrávali. Podle Bohdana Tůmy je to památka ještě na minulý režim. Dnes studia připomínají spíš továrnu, kde je hlavním heslem rychlost. Je ovšem třeba dodat, že zatímco před 25 lety u nás fungovala pouze Česká televize, dnes si můžete naladit desítky českých kanálů, které chtějí vysílat češtinou opatřené pořady. 

Přišel jsem o přátele, říká Tůma

Pro běžného televizního diváka  jsou tahanice v dabingové oblasti nezajímavé. Hlavně že jeho oblíbený seriál hovoří česky, a je jedno, kdo a za jakých podmínek jej namluvil. Protesty je nezajímají. Bohdan Tůma patří mezi menšinu dabérů, ty, kteří se k protestu nepřipojili, a vysvětluje proč: „Říkal jsem od začátku, že to nadělá spoustu zlé krve, a to se potvrdilo. Spoustu přátel, které jsem za ty roky měl, najednou nemám,“ přiznává s lítostí. „Myšlenku nastavit pravidla nezatracuju, ale ne tímhle způsobem. Proč plivat na studia, která jen dodržují rozpočet? Měli jsme jít na jednu loď se všemi - se zvukaři, úpravci, režiséry, překladateli.“ 

Vysílalo by se s titulky?

I kdyby se všichni nakonec spojili, výsledkem si Tůma  stejně není jistý. „Všechno by se začalo vysílat s titulky,“ domnívá se navzdory tomu, že diváci češtinu upřednostňují. „Kolegové z Herecké asociace sice tvrdí, že by si lidi na titulky nezvykli, ale já o tom skálopevně přesvědčený nejsem. Samozřejmě bych si přál, aby to neskousli, ale jak by to dopadlo, nevím“, přiznává dabér, že se bojí o práci. 

Krize dabingu dnes

A jak v reálu vypadá krize dabingu rok a půl po začátku protestů? Bohužel, protestující herci se v podstatě ničeho nedomohli. Jak říká Tůma: „Jede se dál. Spousta lidí se zase do dabingu vrátila a já je rád vídám.“ Vlastně se nemůžeme divit, hlavně divadelní herci jsou velmi špatně placeni, tak třeba plat v Národním divadle je dost pod průměrným českým platem, tedy pod 28 tisíci měsíčně, oblastní divadla jsou na tom ještě hůř. Takže – dabéři se pokusili o dobrou věc a teď se zas pokorně řadí zpět po bok Bohdanů Tůmů a panáčků Alza. Český dabing se dál bude dělat na koleně a v nadzvukové rychlosti – a že na to doplatí úroveň českého dabingu, kterou jsme se kdysi chlubili ve světě, to je studiím a části dabérů evidentně šumafuk. Hlavně, že si pak rozdají Ceny Františka Filipovského. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace