Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další ´trapná padesátka´, herečka Alena Mihulová: Z pekla zpět na výsluní. K čemu jí opět pomohla mezírka mezi zuby a co má s Jamie Dornanem z 50 odstínů šedi?

11.03.2016
Další ´trapná padesátka´, herečka Alena Mihulová: Z pekla zpět na výsluní. K čemu jí opět pomohla mezírka mezi zuby a co má s Jamie Dornanem z 50 odstínů šedi?

Foto: ČT

Popisek: Alena Mihulová ve své parádní roli Vlasty ve filmu Domácí péče

To, co v poslední době prožívá herečka Alena Mihulová, u nás pravděpodobně nemá obdoby. Když už to vypadalo, že její kariéra skončí u epizodních rolí, dostala nabídku hrát jednu z hlavních postav ve filmovém debutu Domácí péče. Od té doby jezdí po mezinárodních festivalech a dostává jednu cenu za druhou. O víkendu za svůj herecký výkon získala i Českého lva. Něco podobného se nepodařilo ani jejím, mnohem úspěšnějším kolegyním.

Proslavila se před třiatřiceti lety jako jedna z protagonistek populárního filmu Sestřičky. Taneční scéna, v níž dovádí společně s Jiřinou Jiráskovou, patří v české kinematografii k nejoblíbenějším.   Pro ni se tato role stala skutečně osudovou, mimo jiné díky ní poznala svého muže, vynikajícího režiséra Karla Kachyňu. Jejich vztah vyvolal šok, dělilo je totiž celých jednačtyřicet let. Alena s ním pak natočila i další film, znamenající významný mezník její filmografie. Snímek Kráva zaujal nejen domácí publikum, ale také diváky a kritiky v zahraničí. Ale Karel Kachyňa velmi dobře věděl, že jeho žena může uspět jenom v určitém typu rolí, a tak hrála pouze ve čtyřech snímcích z mnoha, které natočil. 

Z depresí na výsluní

Když tento vynikající umělec zemřel, zhroutila se a nakonec kvůli depresím propadla alkoholu. O svého muže totiž delší dobu pečovala a sama přiznala, že to bylo peklo. Možná právě proto hraje s takovou přesvědčivostí Vlastu v Domácí péči. Naštěstí se tehdy na poslední chvíli svěřila do rukou lékařům a podařilo se ji zcela vyléčit. Přesto se o ní od té doby psalo mnohem více v souvislosti s jejím nešťastným osobním životem, protialkoholní léčbou, sexuální orientací její dcery Karolíny, rozchodem s dalším partnerem, hercem Zdeňkem Duškem, nebo dokonce s tím, že bydlí v márnici.  Po letech depresí a strádání nyní prožívá mnohem šťastnější období a média si více všímají jejích mezinárodních úspěchů i toho, v jaké róbě si přišla převzít cenu, či jakou další roli bude hrát. Díky tomu prý prožívá nejhezčí období svého života. 

Po boku idolů

Kromě toho, že jezdí po mezinárodních filmových festivalech, poprvé během své kariéry účinkuje také v zahraničních projektech. Britský režisér Sean Ellis si ji vybral do historického filmu Anthropoid o atentátu na říšského kancléře Heydricha. Tvůrci tohoto koprodukčního snímku se snaží, aby byl letos představen na prestižním festivalu v Cannes. Jejím hereckým kolegou je současný idol mnoha žen Jamie Dornan. V další zahraniční produkci má vytvořit roli hospodyně Milady Horákové. Alena však  svoje zahraničních úspěchy  rozhodně  nepřeceňuje: „Prostě pořád  žiju a hraju,“ říká skromně. 

Trapný padesátky

S chutí nyní natáčí další zajímavý projekt. Tentokrát jde o „provokativní“ seriál České televize Trapný padesátky, natočený podle scénáře Ireny Obermannové.  Jeho hrdinkami jsou tři ženy, bojující se stárnutím. Kromě Aleny Mihulové v něm účinkují ještě Klára Melíšková a Pavla Tomicová,  Alena  hraje ženu, zklamanou z manželství, které zpočátku vypadalo velmi nadějně. Také pro tuto roli je skvěle vybavená vlastními zkušenostmi z partnerských vztahů. Kromě toho, že  má svoje postavy osobně „prožité“,  při letošním udělování Českých lvů prozradila, že svoje role získává i díky nedostatkům na své kráse, například mezírce mezi zuby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová