Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyři pinďouři a královna, popsal poprvé a dost svérázně svou domácnost s Táňou Vilhelmovou Vojta Dyk. Proč se tajnosnubný muzikant tak rozpovídal? Má dobrý důvod

08.03.2016
Čtyři pinďouři a královna, popsal poprvé a dost svérázně svou domácnost s Táňou Vilhelmovou Vojta Dyk. Proč se tajnosnubný muzikant tak rozpovídal? Má dobrý důvod

Foto: 2media / Tino Kratochvíl

Popisek: Vojtěch Dyk

FOTOGALERIE Ten důvod se jmenuje Mše, Mass, Leonarda Bernsteina a je to monumentální dílo, které diváci po dlouhém zkoušení spatřili poprvé ve vyprodané hale paláce A olomouckého Výstaviště v neděli. Hlavními hvězdami představení jsou právě Vojtěch Dyk, Tereza Černochová, Ondřej Ruml a David Uličník, na jevišti se ale najednou objevuje více než sto hudebníků a téměř padesát zpěváků! Ti všichni absolvovali úspěšnou premiéru nového nastudování proslulé Mše. Skvělé pěvecké a hudební výkony a emocemi nabitá atmosféra umocnily jedinečnost představení, které vzniklo v režii bratří Cabanů. A při této příležitosti poskytl Vojta Dyk velký, nebývale otevřený rozhovor čtvrtečnímu Magazínu MFDnes. Hodně tam hovoří o muzice i o Mši, ale na soukromí také došlo.

Populární Nightwork vyměnil za big band a Bernsteinovu mši, v níž hraje a kterou také produkuje... V rozhovoru třicetiletý Vojtěch Dyk přiznal, že nyní dělá jen věci, které sám chce, šťastný to muž. Autorka interview o něm připsala osobní poznámku. Prý byl „skvěle naladěný, milý, vstřícný, hovorný, vtipný“. A dobře vypadá nejen z dálky, ale i zblízka… „Pokud někdo čekal nějaký škrábanec na kapotě, je mi líto, já tam žádný nenašla,“ svěřila se redaktorka. A Dyk v rozhovoru přiznal, že kouří, ale prý jen když pije a před koncertem zásadně nepije. A rozchod s Nightwork? Tady byl na informace střídmý: „Jak s kým. S někým jsem se rozešel ve zlém,“ řekl. 

Těžké období hned na začátku vztahu

K soukromí se rozhovor obrátil překvapivě při konverzaci o tom, jak se začal zajímat o ezoteriku. „Čtu nějaké knížky, dejme tomu duchovnějšího směru. Celá tahle moje „linka“ vznikla, když měla Táňa zánět mozkových blan. To je nemoc, u které nemůžete dělat nic jiného než pozitivně přemýšlet. Ani si číst. Ani se dívat na televizi. Nemoc se léčí jedině tak, že člověk prostě „je“ a je spokojený. A někdy třeba i šťastný,“ řekl Dyk, který když jeho partnerka Táňa Vilhelmová onemocněla, snažil se veškerý čas trávit s ní. Zrušil, co mohl, pronajali si domek za Prahou a půl roku byli jen spolu, mimo společnost, jak to Dyk popsal. „Bylo to celkem těžké období a navíc rovnou na začátku vztahu, což nás ale zase hodně spojilo. V té době jsme začali číst různé knihy a začalo nás to bavit. Hlavně tedy Táňu, ale já se k tomu připojil, a i když mám pocit, že se o to tak nezajímám, tak ty věci vlastně praktikuji stejně jako ona. Ale spíš nějak instinktivně,“ říká. 

Když jsou spolu čtyři chlapi dohromady, tak to prdí, smrdí…

I díky nemoci si uvědomili, že by měli v práci trochu polevit. Vojta s Nightwork hráli každý víkend, Táňa neustále něco točila. Z extrémní přepracovanosti se pak ocitli v naprostém útlumu a objevovali jiné možnosti. „Například že člověk může život strávit úplně jinak. Může si ho jinak zařídit. Uvědomil jsem si, že je možná lepší si nejdřív zařídit volno a až kolem toho nabalovat práci. A to souviselo i s mým odchodem z Nightwork, ale i Národního divadla,“ míní. Dvojice se naučila více odpočívat a dokonce prý byly doby, kdy si dávali odpoledne šlofíka. Dyk, který s Vilhelmovou vychovává tři syny, dva má herečka z předešlého manželství a se zpěvákem má syna Aloise, si kluky v rodině užívá. „Je to krásný! Ale když se rozjedou, je to mazec, většinou tedy pro Táňu. Čtyři pinďouři oproti jedné královně, to je jízda spíš pro ni. Když jsou spolu čtyři chlapi dohromady, tak to prdí, smrdí a kouká se to do počítačů a na televizi a mezitím je ta jediná květinka, která chce mít zalité kytky a neustále uklizeno,“ popsal chlapskou domácnost s jedinou ženou, královnou, Táňou. 

A pak mi zavolá Vojtěch, v hlase slyšíte radost malého dítěte… 

Na snímky z představení Bernsteinovy Mše se můžete podívat do fotogalerie… „Zkoušíme dlouho a poctivě, známe všechny noty, změny a myslíme si, že nás už nic nemůže překvapit. A jsme stále zaskočeni mnoha místy, o kterých víme, že přijdou, a zase nás dojmou k slzám. Od začátku jsme věděli, že chceme výjimečnou událost a znali jsme realizační možnosti. Teď když se blížíme k premiéře, musím s radostným překvapením přiznat, že původní představa se naplňuje beze zbytku. Je to krásné dílo, které nás čistí,“ vysvětlil režisér Šimon Caban ještě před nedělní premiérou. A Tereza Černochová dodala: „Nikdy jsem nepracovala na něčem podobném, protože muzikálům a divadlu se záměrně v práci vyhýbám. Myslím, že to není pro mě. A pak mi zavolá Vojtěch Dyk, v hlase slyšíte radost malého dítěte, a povídá mi: Leonard Bernstein Mass, co ty na to? Jasně. Bernsteina zbožňuju. Potom jsem si Mši pustila na desce a měla jsem rozporuplné pocity, že je to velmi hlasově náročné. Vojta mě nakonec přemluvil a jsem strašně ráda, že to udělal. Zamilovala jsem se do toho mimořádného díla. Do celého procesu, se kterým se setkávám poprvé. Poprvé taky pracuji s bratry Cabany. Celé je to velmi obohacující. Téma Mše se dá vztáhnout na jakoukoli situaci, která vás tíží nebo naopak těší. Jitří ve vás nejhlubší emoce a city. A to já mám ráda,“ uvažuje Tereza Černochová. 

Dílo, které nemá obdoby

Unikátní představení vzniklo na počest 45. výročí premiéry Mše v roce 1971. V České republice byla Mše v kompletní podobě uvedena v roce 1997 na nádvoří Pražského hradu, další živé nastudování vzniklo pro Mezinárodní hudební festival Moravský podzim 2001 v Brně. Ovšem tentokrát je poprvé uvedena speciální verze Mše, upravená Leonardem Bernsteinem tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tím přístupná širší veřejnosti. Podle slov Šimona Cabana mohou diváci očekávat neočekávatelné. „Bernsteinova Mše je dílo, které nemá obdoby. Velikostí, silou, účinkem, zážitkem. To není show navenek, ale zásah do emotivního nitra každého člověka. Více než sto hudebníků a téměř padesát zpěváků, korunovaných Vojtou Dykem, to si nesmí nikdo nechat ujít.“  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Galerie