Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český rozhlas nás musí napravit, prý nás ovládají emoce... Vážení koncesionáři, tušíte, co financujete? Na stránkách ČRo můžete sledovat, jak se vzorně chovají uprchlíci

05.03.2016
Český rozhlas nás musí napravit, prý nás ovládají emoce... Vážení koncesionáři, tušíte, co financujete? Na stránkách ČRo můžete sledovat, jak se vzorně chovají uprchlíci

Foto: repro

Popisek: Cíl Německo, printscreen webové stránky ČRo

Jedním z hlavních poslání médií veřejné služby je vyvážené a nestranné zpravodajství. Za to si koncesionáři České televize a Českého rozhlasu každý měsíc platí, i když mnozí z nich je příliš nesledují a stále častěji dávají prostor těm nezávislým stanicím. Často ani netuší, co se za jejich poplatky vlastně financuje. Kromě různých obskurních pořadů nebo stále nových, zcela zbytečných detektivních seriálů, také cílená propaganda. Příkladem je nová webová stránka Cíl Německo, kterou spustil Český rozhlas.

Vedení této stanice to zdůvodňuje to tím, že českou debatu o uprchlících často ovládají emoce. Prý si u nás nejde udělat názor z vlastních zkušenosti, neboť žádní uprchlíci tu skoro nejsou. Český rozhlas se proto bude snažit tento deficit napravit.  V projektu nazvaném „Cíl Německo“  tak mohou posluchači ČRO sledovat osudy syrské rodiny v bavorském Hofu. Hlavními aktéry se stali syrští manželé Fida a Jásir, učitelé z města Dará, kde vypukly první protesty proti režimu Bašara Asáda. Oba to podle autorů projektu myslí s Německem vážně. Dalším kladným hrdinou je Syřan Okba, který vystudoval anglickou literaturu a chce si v Německu najít práci.  

Vzdělaná střední třída?

Již tento výběr vzdělaných Syřanů je sám o sobě značně neobjektivní. Jak vyplývá z výzkumu německé společnosti  Lawaetz Stiftung, má pouze deset procent žadatelů o azyl v této zemi  vysokoškolské vzdělání. Dalším problémem uplatnění na trhu práce je jazyková bariéra.  Výzkumy ukazují také na to, že pokud mají imigranti z Afriky nebo arabských zemí vůbec nějaké školy, pak je úroveň vzdělání nevalná. Patrně právě proto můžeme  na webu ČRO sledovat, jak se uprchlíci v Hofu ochotně učí německy. Spatříme přitom na první pohled sympatickou rodinu s roztomilými dětmi.  Pro úplnost je třeba dodat, že německá učitelka, která v reportáži rovněž vystupuje, rozhodně všechny uprchlíky nevychvaluje a vidí je i kriticky. Někteří prý leží jen na posteli a čekají, až dostanou dávky. Těch je ale bohužel, podle řady jiných svědectví, naprostá většina. 

Žádné potíže!

Velmi zajímavé také je vyjádření městské koordinátorky pro uprchlíky Wendy Eliott. Podle ní nejsou s  ubytováním uprchlíků žádné potíže. Háček spočívá ovšem v tom, že ona sama je imigrantka. Zpravodaj Českého rozhlasu vzápětí vyvrací, že si Němci na imigranty stěžují. Naopak, v bytech prý je vzorně uklizeno, nekonají se žádné večírky, nepije se žádný alkohol, učí se třídit odpadky. Záběry ukazují na naše poměry luxusní činžovní domy, v nichž imigranti mohou bydlet, poté co první dny strávili ve školní tělocvičně. O takových se mnoha rodinám u nás může jenom zdát. A o stravu se třikrát denně stará cateringová společnost, to vše za městské peníze. 

A skutečnost? Německá imigrační politika se musí změnit

V Hofu je podle Eliottové údajně hodně volných bytů a každý den se hlásí majitelé nemovitostí, že by mohli něco pronajmout. Jenže bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) neustále tvrdí, že země již příliv imigrantů nezvládá a je zapotřebí jej radikálně omezit. Za zvladatelný považuje pouze počet 200 tisíc příchozích ročně. Trvá na tom, aby se v letošním roce německá imigrační politika radikálně změnila. A zároveň varuje předtím, že do země společně s uprchlíky pronikají kriminální živly. O tom ale na tomto webu nepadne ani slovo.  A vnucuje se také otázka, proč, když je v Hofu dosti volných bytů, jsou uprchlíci umísťováni do vesnic v blízkosti našich hranic,  nesmyslně například do horského Klingenthalu, kde proti tomu místní občané nahlas protestují.  Stejně tak chybí sebemenší zmínka o častých demonstracích, jak v Bavorsku, tak v Sasku.  

A ještě něco z Česka?

Mezitím nás zase Česká televize zásobuje reportážemi  příjezdu a pobytu křesťanských imigrantů z Iráku. Vidíme v nich, jak večeří, jak se nadšeně učí česky, vstupují do živého vysílání a děkují za to, že u nás mohou pobývat. To vše ale jaksi náhodou krátce poté, co v reportáži televize Prima jeden z těchto imigrantů kritizoval kvalitu ubytování. 

Čtěte také:

Poplach v jihlavské uličce: V přemalovaném kravíně žít nebudu! Kauza „nevděčného“ uprchlíka se nabaluje jak sněhová koule. Kde je pravda a kdo vyřeší „ztraceno v překladu“?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová