Primátor vetoval návrh na zrušení veta. Prý nechce být loutkou
16.05.2013
Foto: Praha.eu
Popisek: Primátor Svoboda
Nečekaně brzy skončilo úterní jednání Rady hlavního města. Radní za TOP 09 totiž přišli asi 10 minut po jeho začátku s návrhem, aby bylo z jednacího řádu vyňato usnesení, podle kterého může primátor nebo jakýkoli jeho náměstek vždy vetovat návrh protistrany. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) reagoval rezolutně. Návrh na zrušení veta vetoval a jednání přerušil pauzou na oběd v délce trvání 2 dnů.
Primátor byl viditelně rozčílený
Pokud by se TOP 09 podařilo prosadit zrušení práva veta, byla by podle ODS narušena rovnováha v koalici. V jedenáctičlenné radě má totiž TOP 09 většinu jednoho hlasu a mohla by tak i přes nesouhlas primátora z ODS prosadit prakticky cokoli, co potřebuje. „Návrh na omezení pravomocí primátora znamená, že bych se stal pouhou loutkou v rukou většiny v radě. Stejně tak jako koaliční pravicová strana ODS,“ prohlásil při své včerejší mimořádné tiskové konferenci nezvykle rozrušený Bohuslav Svoboda.
TOP 09 postavila svůj návrh na dvou právních posudcích, ve které se podle slov 1. náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) na základě zákona o hlavním městě nedovolují použití tohoto instrumentu při hlasování v radě. Tyto dokumenty ale TOP 09 svým kolegům z koalice ani neukázala. V celé záležitosti totiž jde spíše o okrajovou záležitost. Důležité jsou důvody, proč se TOP 09 snaží převzít v radě moc.
Problém je v tom, že ODS je nejednotná
Straně totiž vadí především to, že samotná ODS je roztříštěná a nejednotná a nedaří se kvůli jejím vnitřním sporům řešit některé důležité problémy města. „Rada nenarovnává rozpočet, nekoná v důležitých dopravních opatřeních, nenarovnává kompetence úředníků. Jedná se o věci velmi důležité, které se v poslední době jaksi přestaly řešit,“ uvedl sám Hudeček s tím, že se TOP 09 pouze snaží radu rozhýbat, aby konečně začala jednat. Připomeňme jen, že před několika týdny opustili zastupitelský klub ODS dva největší vnitrostraničtí kritici primátora Boris Šťastný a Milan Richter, kteří při svém odchodu prohlašovali, že situace v pražské ODS už delší dobu připomíná válku dvou stran, které se nedokážu na ničem dohodnout.
Bohuslav Svoboda přerušil jednání rady až do čtvrtka. Do té doby má koalice čas na to, další aktuální krizi vyřešit. Sám Bohuslav Svoboda ostře odmítl jakkoli spekulovat na téma, zda se nakonec obě strany dohodnou. Míč je teď podle něj na straně TOP 09: „Je na zastupitelích TOP 09, zda se rozhodnou v koalici pokračovat, nebo zda budou hledat podporu u ČSSD, KSČM či u přeběhlíků.“
Zástupci TOP09 ale prý o konec koalice neusilují a připomínají, že to byli právě oni, kdo inicioval zánik předchozí koalice ODS a ČSSD. Tomáš Hudeček konkrétně řekl: „Pro nás je tato koalice ta správná a ta, která měla zaručit výsledky, o kterých se mluvilo. To znamená, pravicoví Pražané volili pravici.“
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.