Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéfredaktorka stará, neschopná, bez energie… Jasná poprava na ČT: Přední kulturní redaktor rezignoval na slušnost a veřejnoprávní televize na pravidla žurnalistiky

03.03.2016
Šéfredaktorka stará, neschopná, bez energie… Jasná poprava na ČT: Přední kulturní redaktor rezignoval na slušnost a veřejnoprávní televize na pravidla žurnalistiky

Foto: repro

Popisek: Péefka časopisu Ateliér jsou pozoruhodná, obvykle jsou dílem nějakého známého umělce. Najdete je na stránkách časopisu, který bohužel zanikl.

A nikoho to, zdá se, nezajímá. Před časem jsme obdrželi v mailu rozhovor s Blankou Jiráčkovou, bývalou šéfredaktorkou právě zaniklého časopisu Ateliér. Když jsme si ho přečetli, poklesla nám čelist z toho, co se tam píše. Po shlédnutí „kritického diskusního pořadu“ Jasná řeč Josefa Chuchmy, který běžel na ČT Art počátkem ledna a který si stále lze na stránkách veřejnoprávní televize pustit, se ukázalo, že místo fenoménu, tentokráte časopisů o výtvarném umění, tam řešili jednu dámu, paní Blanku Jiráčkovou, dlouholetou šéfredaktorku Ateliéru. A místo jasné řeči to byla jasná poprava, kde se bral jako jednoznačné mínus její věk – šedesát pět let. Poprava o ní bez ní.

Josef Chuchma je známé jméno kulturní žurnalistiky, pracoval v Respektu, MFDnes, nyní vede přílohu Orientace v Lidovkách. Zároveň má diskusní pořad o kultuře na ČT, nazvaný Jasná řeč Josefa Chuchmy. Ten si v začátcích kritického týdeníku vetkl tento úkol: „Moje Jasná řeč chce být výhradně názorová, nikoliv „vyprávěcí“. Rád bych se vyhnul tomu, aby do mého pořadu chodili přímo tvůrci – tedy abych si sedl, a ptal se filmaře, zpěvačky, herečky, výtvarníka nebo spisovatele, jak to takzvaně myslel a jak se mu pracovalo. Chci, aby to byly dialogy živé, aby docházelo ke konfrontacím, žádné za sebou jdoucí, na sebe nepříliš navazující monology. Rád bych, aby se zde hovořilo bez vytáček a abychom dialogy nezatěžkali unylou vážností,“ píše zkušený novinář a průvodce pořadem.

 Josef Chuchma ve studiu

Třeba mají pravdu, o to ale neběží

Na konci ledna přišla Jasná řeč na časopis Ateliér. Na stránkách ČT stojí: „Česká realita je neúprosná. Tištěné umělecké časopisy zanikají. Jsou to „jen“ finanční důvody nebo se jedná o něco jiného? Mohou za to finančně seškrtaná grantová řízení MK ČR? Mohou za to elektronická média? Může za to nezájem veřejnosti? 7. ledna 1988 vyšlo první číslo výtvarného časopisu Ateliér. V prosinci 2015 vyšlo číslo poslední. Šéfredaktorka Blanka Jiráčková, která časopis vedla od roku 1990, takzvaně zavřela v samém závěru minulého roku krám. Na to se budu ptát svých dvou hostů, kteří jsou z úplně jiné generace než pětašedesátiletá šéfredaktorka Ateliéru Blanka Jiráčková. Ta, mimochodem, vloni, ještě předtím, než Ateliér ohlásil konec, sháněla svého nástupce – redakce vyhlásila konkurs. A nikdo, kdo by ten časopis mohl reálně řídit, se nepřihlásil…,“ anoncuje Chuchma. Do pořadu si tedy pozval jednu teoretičku umění a, překvapivě, šéfredaktora konkurenčního časopisu. Na nich ale vina neleží, ti jen odpovídali na to, na co se je Chuchma ptal. Jejich názory na paní Jiráčkovou jsou velmi kritické a možná mají i pravdu, to ale zde neřešíme.

Mladí diskutéři 

 

Řešíme pochybnou etiku toho, že Chuchma místo aby se věnoval tématu obecně, velkou část vyměřeného času pral „špinavé prádlo“  jediného časopisu a jeho šéfredaktorky, která u toho ale nebyla. „Víte, k rozhodnutí Vás oslovit mě vedlo zhlédnutí pořadu ČT Jasná řeč, který byl vysílán 18. 1. 2016 a převážně se věnoval právě zániku Ateliéru. Nebylo to hezké poslouchání, byla to spíše Vaše poprava. Diskuse byla vedena unisono a jednosměrně. A neváhám ji označit ze strany redaktora za neetickou. Pozvaná  teoretička sdělila důvody, proč už tady ten časopis dávno neměl být a druhý diskutující, šéfredaktor konkurenční tiskoviny, se rád přidal a vyzdvihl, proč právě on pro svůj časopis granty dostává a proč není škoda, že je Ateliér nedostal. Jak vyplynulo z diskuse, oba hosté z grantů ministerstva asi nějakým způsobem profitují.  A tady relevantnost jejich přítomnosti ve studiu má trhliny. Celá diskuse se vyvíjela ve smyslu, vyhoďme tu Jiráčkovou z kola ven. O ministerstvu kultury, jeho grantové politice, složení komise a těch, kdo členy komise vybírají a schvalují, a kteří společně přispěli k zániku Ateliéru, nepadla ani zmínka. Byla jste pozvána do studia nebo oslovena nominovat někoho, kdo by osvětlil situaci Ateliéru?“ ptá se v úvodu rozhovoru, který nám poslal, jeho autor Jiří Mikeska. 

Na to je krátká odpověď, ne 

„Na to je krátká odpověď, ne. Pan Chuchma se s námi nespojil, nezeptal se na naši situaci nikdy dříve a ani nyní. Dokonce tam o mně říkal, že jsem neměla energii na další vydávání a zdůrazňoval můj věk. To je však velmi zkreslené, ale je to pouze jeho vlastní názor, na který má nárok, a ten charakterizuje jeho samotného. Bez peněz prostě nelze tak náročný projekt udržet, na finance jsou vázáné mnohé další nutné služby, počet spolupracovníků, nezbytné autorské honoráře... Přesto bych se vrátila k vaší formulaci o diskusi do ČT dvou pozvaných kritiků. Nemyslím si, že oni by měli z grantů MK profit díky ukončení činnosti Ateliéru. Rozhodování stojí především na členech grantové komise a svým způsobem na úřednících MK, na celkové atmosféře v oboru. Mne spíše překvapilo, že oba diskutující veřejně přiznali, že Ateliér nesledují, což vyplynulo také z jejich odpovědí o zaměření Ateliéru, a přitom se nestydí o něm hovořit. Jak mohu mluvit o něčem, co neznám a nesleduji?“ odpověděla paní Jiráčková.

Blanka Jiráčková 

Dále rozhovor pokračuje více méně odborně a popisuje situaci na výtvarné scéně z pohledu Ateliéru. Na jeho stránkách pak najdeme obsáhlý nekrolog časopisu z pera Blanky Jiráčkové, z něhož plyne, že za časopis bojovala do posledních okamžiků a energie jí k tomu rozhodně nechyběla. Také je tam x příspěvků, vyjadřujících lítost nad koncem časopisu, dokonce i otevřený dopis Josefu Chuchmovi od Jiřího Bednáře, který se týká zmíněného televizního pořadu a pro redaktora nevyznívá moc pozitivně… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace