Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mediální expert: ČT zve na střídačku nejapné propagandisty a nepustí, co se eurohujerům nehodí do krámu. Už jsem viděl hodně blbostí v českých médiích, ale tohle je tedy blbost jak dům

29.02.2016
Mediální expert: ČT zve na střídačku nejapné propagandisty a nepustí, co se eurohujerům nehodí do krámu. Už jsem viděl hodně blbostí v českých médiích, ale tohle je tedy blbost jak dům

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mediální analytik Petr Žantovský

Mediální expert Petr Žantovský se pozastavuje nad tím, jak Česká televize zve na střídačku nejapné propagandisty ze spolků Europeum či Evropské hodnoty, zatímco zastáncům opačných názorů ve svém vysílání prostoru nedopřává. Vyjádřil se i k tajemství sestřeleného malajsijského letadla nad Ukrajinou v loňském roce.

Český premiér se chlubil vytažením třísky z ruky zasažené gangrénou
V souvislosti s jednáními Davida Camerona o setrvání Británie v EU pobavila Žantovského hláška premiéra Bohuslava Sobotky, který prodal jako svoji zásluhu to, že bylo zvoleno přechodné období pro indexaci výše příspěvků na děti podle životní úrovně v zemi původu. „Ve srovnání s tím, o čem tam jednal Cameron a jak na to vyzrál, tak jsou tyhle Sobotkovy fráze docela legrační. Mně to přijde, jako kdyby jinými slovy říkal: „Víte, my jsme úspěšně vytáhli třísku z ruky, která je ale napadena gangrénou. Tak to je přesně tenhle příběh. Bohužel, naše politické elity už od časů Topolánkových, Lisabonských smluv a takových věcí, vlastně jen tahají třísky z ruky, kterou léčit nejsou schopny a vlastně ani ochotny. Nemají na to dispozice a je pro ně jednodušší kývat a dívat se, jak to za ně dělají jiní a jinde. To je velký smutek, protože na to doplatíme, neboť my Camerona nemáme,“ srovnává Petr Žantovský šéfy vlád.

Ve zmíněném pořadu Horizont ČT24 ho zaujalo, že se v něm vyjadřoval zástupce neziskové organizace Europeum. „Už asi počtvrté nebo popáté v posledním měsíci vystoupil kdosi z téhle společnosti v České televizi, střídají se s Evropskými hodnotami, které jsme si párkrát už analyzovali. Je legrační, že tam vždy najdete nit na někoho. Zatímco Evropské hodnoty jsou navázány na zájmový okruh Josefa Zieleniece, tak Europeum je navázáno na Pavla Teličku. Protože jde o bývalého zastupujícího eurokomisaře a nyní o poslance Evropského parlamentu, tak si asi umíme představit, jakým způsobem pracuje společnost Europeum. Trochu jsem se na ni podíval. Z jejich webových stránek zjistíte, že to je spolek, který musí mít poměrně značný rozpočet a ten rozpočet se musí nějak naplnit,“ podotýká mediální analytik.

Evropská unie nemůže přežít i kvůli placení nejapných propagandistů

Očekává, že to bude z veřejných zdrojů, kdo by něco takového platil soukromě. „To budou určitě evropské zdroje, také nějaké české veřejné zdroje. Výsledkem jsou hory brožurek, publikací či konferencí, které směřují jen k jedinému, a to je propaganda ve prospěch jedné myšlenky. To je jako s Evropskými hodnotami. A tohle je další důvod, proč Evropská unie nemůže přežít. Protože stále platí tyhle nejapné propagandisty v těchto nejapných spolcích, jejichž věcná produktivita je nulová. Propagandistických spolků, jako jsou tyto, se po Česku pohybuje spousta. Nevím jen, proč do České televize zvou na střídačku Europeum a Evropské hodnoty, zatímco velmi dlouho jsem tam neviděl žádného zástupce opačné názorové strany. Kromě pana Macha, který je sice předseda euroskeptické strany, ale je také europoslancem. Kdyby se měla vést opravdová diskuse o Evropě, tak bych čekal podstatně pestřejší společnost, když už si tu Českou televizi platíme,“ připomíná Petr Žantovský.

Ve čtvrtek předestřela Česká televize ve svém vysílání skupinu investigativních novinářů Bellingcat, která údajně rozkryla tajemství sestřeleného malajsijského letadla nad Ukrajinou v loňském roce. „Byl to zajímavý chytře propagandisticky předvedený tanec. Ti investigavci vycházejí ze čtyř premis. První: Na sociálních sítích se prezentují nějací vojáci, fotí se tam se svými obrněnými vozidly a říkají o sobě, že jsou ruští vojáci. Druhá premisa: Jedno z těch obrněných vozidel je vozidlo, které nosí systém Buk, jenž může za sestřelení malajsijského letadla. Třetí premisa: Jedno takové vozidlo bylo vyfoceno v Doněcku. Čtvrtá: Znamená to tedy, že tihle lidé, co se vyfotili na tuhle stránku a co o sobě tvrdí, že jsou Rusové, tak z tohoto vypálili střelu a sundali to letadlo s třemi sty lidmi. Tak tomu tedy říkám velká sofistika,“ ironicky glosuje mediální odborník.

Česká televize představila jednoho vojáka pokaždé v jiném vojsku

Máme si ale z jejich tvrzení odnést jasnou a propagandisticky využitelnou tezi: Ano, je to jasné, to malajsijské letadlo sestřelili ruští vojáci, nepochybně tedy dirigovaní z Moskvy. „Reportáž nebyla dlouhá, příliš dopodrobna se tomu nevěnují, protože to by museli připustit, že věc má i jiné souvislosti než těch deset vět, co k tomu řekli, a dvanáct obrázků, co poskytli. To je naprostý nedostatek důkazního materiálu, který zde vznikl, když tedy používáme takové výrazy jako vyšetřování, investigace a podobně. Protože tohle jsou takové poskládané věci, o kterých nemáme šanci si ověřit, zda jsou pravdivé, jestli ti vojáci jsou opravdu Rusové, nebo Ukrajinci. Vždyť máme zkušenost z České televize, která nám v loňském roce během jednoho týdne ukázala jeden a tentýž záběr jednoho a toho samého vojáka z bojů na východě Ukrajiny, ale jednou jako vojáka doněcké separatistické armády a podruhé byl prezentován jako voják oficiální pravidelné ukrajinské armády,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tehdy šlo o blamáž, která vznikla z totálního amatérismu člověka, který o zařazení obrázků do zpravodajství rozhodoval. „Ale druhá věc je, že to otevírá úvahu o tom, jestli tihle hoši, co se o nich tvrdí, že jsou to Rusové, jimi opravdu jsou. Protože na Facebook si můžete napsat, co chcete. A navíc digitální technologie dnes umí instalovat jakýkoli předmět do jakéhokoli prostředí, konec konců na tom je založen celý filmový průmysl. Všichni ti Piráti z Karibiku se odehrávají ve studiu na pozadí, které je počítačem vytvořené. Čili vykládat nám, že tohle zařízení bylo viděno v Doněcku, že jsou za ním vidět domy v Doněcku, je hezké, ale takový záběr vám udělá každý trikový pracovník za tři hodiny ve studiu. Takže to také není extra přesvědčivé,“ míní mediální analytik.

Může jít o materiál připravený v nějaké zpravodajské službě

Jeho nejzásadnější námitkou proti důvěryhodnosti oněch závěrů je skutečnost, že jsme se z reportáže v České televizi nedozvěděli ani půl slova o tom, kdo financuje a organizuje tu takzvaně nezávislou expertní skupinu novinářů, kteří toto takzvaně odhalili. „Takže se můžu klidně domnívat, že to je prefabrikováno v nějaké zpravodajské službě, aby to zaznělo právě v okamžiku, kdy si Spojené státy a Rusko podávají ruce ve věci Sýrie, aby to přililo oleje do ohně v okamžiku, kdy boj mezi nimi přestává planout. Někdo má zájem zařídit, aby se věci komplikovaly. To je standardní propagandistická praktika, která je na světě tak dlouho, co je na světě politika. Ale jenom bychom na ni neměli naskakovat,“ doporučuje Petr Žantovský s tím, že v tom ale není jenom Česká televize.

Například v pondělí objevil na serveru Novinky úplně nesmyslnou informaci, kterou uvádí v souvislosti s tím, jak mylně se tu pracuje s realitou. „A také jak se mylně interpretuje v zájmu někoho, kdo to potřebuje právě tak interpretovat. Byl to článek o úspěšném tažení Alternativy pro Německo, která je v něm naprosto brutálně opakovaně označena za krajní pravici. To tedy musím říct, že už jsem viděl hodně blbostí v českých médiích, ale tohle je tedy blbost jak dům, které bych snad dal metál. Protože jestli něco AfD opravdu není, tak to není krajní pravice. Krajně pravicové strany jsou třeba ve východních spolkových zemích, jsou tam dokonce i na radnicích, ale jde o pohrobky různých neonacistických ideologií,“ vysvětluje mediální odborník.

Úspěchy Alternativy pro Německo se českým eurohujerům nehodí

Zmíněná Alternativa pro Německo je naopak velmi seriózní konzervativní strana. „Říká o sobě, že nahrazuje to, co by měla dělat CDU. Ale CDU pod vedením paní Merkelové je v podstatě sociálnědemokratická alternativa a ztratila veškeré konzervativní prvky ze své politiky. Takže jestli je AfD de facto náhražkou za CDU, tak tomu hodnocení rozumím. Ale označovat ji za krajní pravici je totéž, jako kdyby někdo říkal, že CDU je krajní pravice. To by mohl rovnou někdo říct, že třeba ODS nebo britská Konzervativní strana jsou krajní pravice. To bychom ty pojmy asi posunuli někam opravdu daleko. Takže by mě fakt zajímalo, kde přišly Novinky k tomu, že AfD je krajní pravice. Zřejmě někdo chtěl, aby to tam takhle zaznělo, protože Alternativa pro Německo a její úspěchy se nehodí našim eurohujerským interpretům současnosti,“ poznamenává Petr Žantovský.

Jiří Hroník

Čtěte také:

Mám strach z imigrantů, přiznal slavný fotograf Šibík. A mluvil o svém vývoji, od sluníčkáře k realistovi. Byl v džungli v Calais, v Řecku, fotil uprchlíky, a teď si myslí toto... Unikátní interview

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace