Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pitomé a drahé řešení, které krmí ty nejodpornější gangstery, aneb kacířsky o drogách. Také Iva Janžurová po operaci, auto Babiš a bleskově ´nechutný´ Stropnický. TÝDEN V OBRAZECH

23.02.2016
Pitomé a drahé řešení, které krmí ty nejodpornější gangstery, aneb kacířsky o drogách. Také Iva Janžurová po operaci, auto Babiš a bleskově ´nechutný´ Stropnický. TÝDEN V OBRAZECH

Foto: Deviant Art

Popisek: Ilustrační foto

Pondělí 22. února kolem desáté dopoledne. Slunce svítí, je skoro 13 stupňů. Blázinec. A blázinec připomíná i protidrogová politika Západu, která přišla z USA, země, jež má paradoxně zkušenosti s prohibicí, jen ty nejhorší, nutno říci. Než vezmeme letem světem minulý týden, dovolte jeden kacířský názor na drogy: Legalizovat! Proč? Vysvětlím, důvody jsou prozaické. K tématu mě nakopl pondělní osvobozující verdikt Městského soudu v Praze nad manželským párem, který v Praze a Jičíně provozoval obchody na pěstování rostlin, tzv. growshopy. Server Lidovky.cz o tom napsal, že jde o vůbec první pravomocný rozsudek, který majitele growshopu zprostil obžaloby ze šíření toxikomanie…

 

Stalo se zvykem, že první obrázek se vztahuje tak či onak k počasí. Minulý týden nasněžilo, roztálo, bláto tlapkalo, pak zas lilo, strhla se vichřice, hrozně se oteplilo… A má se zase dramaticky ochladit. Co k tomu? Pozdrav jara, přece. Vyfotila Irena Čani z Havířova.

Od growshopů k legalizaci

O co šlo v případě zmíněných growshopů, což jsou obchody, a nebudeme si nic nalhávat, kde si můžete koupit všechno, co potřebujete k domácímu, ale i poloprofesionálnímu pěstování marihuany, nebo taky mrkve. To už je na vás… Policisté v growshopech po celém Česku zasahovali před dvěma a půl roky na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmínce za šíření toxikománie odsouzeni majitelé květinářství. Prodejci i majitelé obchodů se podle policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany. Kvůli razii, kterou policisté proti obchodům nabízejícím i potřeby pro pěstování marihuany provedli v listopadu 2013, hodlají Martin Livický a Renata Zoubelová žádat od policie omluvu, vrácení zabaveného zboží i náhradu ušlého zisku. Už loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 2 obžalobu ze šíření toxikomanie odmítl, státní zástupce se ale proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Nyní verdikt potvrdil odvolací soud. Listopadový rozsudek soudkyně Hany Chaloupkové byl podle Lidovek.cz odvážný a vůči policii nesmlouvavý. Soudkyně zásah proti growshopům označila za zbabělý. Zoubelová podle ní neporušila zákon a i kdyby, nepotrestala by ji. „Byla dlouho utvrzovaná policií i jinými orgány státní moci v přesvědčení, že její činnost v oblasti prodeje je legální," argumentovala soudkyně. Levického ale potrestala desetiměsíční podmínkou, protože u něj doma kriminalisté objevili 59 rostlin konopí a usušenou rostlinu.

 Známý aktivista a bojovník za lidská práva Stanislav Penc má „v referátu“ i legalizaci marihuany – zde na snímku ještě s hárem, nyní už je ostříhaný. Dál, pokud vím, nikdy nezašel…

Tak já zajdu ještě dále. Proč legalizovat drogy? Protože restriktivní politika nic neřeší, jen problém až obludně zhoršuje. Spojené státy, poučeny z toho, co se stane, když zakážete další metlu, alkohol (alkohol je stejně k mání, stát z toho nic nemá, rozuměj žádné daně, a masivně bohatne kriminální podsvětí, které se obchodu se zakázanou komoditou ihned chopí – na prohibici „se udělaly“ mafie, kterých se od té doby USA nezbavily, jsou totiž zatraceně bohaté a mají na masivní úplatky, čemuž stát, ani bohatý stát, jak vidno, nemůže konkurovat), jsou totiž v jedné věci podobného smýšlení jako bolševici blahé paměti.

Byla Alenka sjetá?

Jako velký stát žijí v omylu, že stačí poručit větru dešti… A tak úplně stejnou chybu jako s alkoholem opakují s nepochopitelnou zavilostí znovu a tentokráte s daleko závažnějšími důsledky. Drogy, které se ustavičně a úspěšně pašují do USA přes miliardy dolarů, každoročně vydávaných na boj proti nim, devastují celé země. Aktuálně jižního souseda, Mexiko, kde jsou státy, které se zcela vymkly kontrole centrální vlády a kde panují brutální drogové kartely s miliardami dolarů. Které by neměly, kdyby nebylo drog, přesněji – kdyby byl obchod s drogami podřízen kontrole státu.  

A stará dobrá Evropa drží basu...Takže legalizovat prostě proto, že není jiné cesty. Neumím si představit, že by člověk jako tvor rozumný, homo sapiens, několik desítek let dělal něco, cokoliv, co by ho stálo obrovské úsilí a strašlivé peníze bez jakéhokoliv měřitelného výsledku… a nezamyslel se nad tím, jestli není náhodou něco blbě, že? Drogová problematika je samozřejmě mnohem širší, komplexnější a složitější, ale u kořene je právě tato otázka. Otázka, kterou je na čase položit: Takhle to prostě nefunguje, nezkusíme, lidičky, zas něco jiného? Češi, znalí principu Cimrmanovy slepé uličky, by pro to mohli mít pochopení.

Toto video je dalším, mimořádně zajímavým příspěvkem k problematice drog. Našel ho můj syn, který radí všem, aby se na něj koukli. Má i české titulky, ty si ale musíte zapnout manuálně.

Podle mne: Legalizovat, zdanit, podřídit státní kontrole, prodávat v lékárnách a ne osobám mladším jednadvaceti let. Co si o tom myslíte vy?

Iva Janžurová je na JIPu

Paní Iva Janžurová se ve čtvrtek 18. února v Nemocnici Na Homolce podrobila plánovanému kardiochirurgickému zákroku. Operace se zdařila a její stav je stabilizovaný, sdělilo mateřské Národní divadlo.

„Jednalo se o náhradu aortální chlopně, operace probíhala standardně a trvala v celkové anestézii dvě a půl hodiny. Pacientka již byla přeložena na jednotku intenzivní péče. Po hospitalizaci bude následovat zhruba třínedělní lázeňská péče a soustředěná rehabilitace“ uvedl přednosta Kardiocentra. „Těším se na všechny diváky a slibuju, že nic nezameškám a všechno společně doženeme,“ vzkazuje s humorem z nemocničního lůžka herečka. Paní Ivo, přeji ze srdce brzké uzdravení!

Letošní Velký bratr naděloval

Největšími českými slídily za rok 2015 jsou Ministerstvo financí, Mattel a ministr Chovanec. Ceny Big Brother 2015 byly uděleny. Favorizování soutěžící Babiš a Chovanec nezklamali. Cenu pro dlouhodobého slídila získala PČR, upozornil na svém Facebooku Pirát Ivan Bartoš.

Chovanec jako fešák Milan

Cenu pro Úředního slídila obhájilo Ministerstvo financí, oceněné v minulém roce za návrh zákona o prokazování původu majetku. V tomto roce se pro něj sešla celá řada nominací. Namísto mediálně propírané elektronické evidenci tržeb nebo kontrolním hlášením k DPH se porota nakonec rozhodla dostát hlavnímu smyslu soutěže, kterým je poukázání na méně známé případy zásahů do soukromí a cenu udělila za netransparentní slídění ministerstva financí ve zdravotnických datech. V další kategorii Výrok Velkého bratra naopak zabodoval ministr Milan Chovanec, který je označován za Babišova politického rivala. Cenu získal za výroky týkající se nutnosti identifikovat uživatele internetu. Cenu pro Firemního slídila získal výrobce hraček MATTEL za svoji panenku nazvanou Hello Barbie, prostřednictvím které získává a po internetovém přenosu centrálně analyzuje hlasové projevy dětských uživatelů, dovysvětlil Bartoš. Všem oceněným upřímně blahopřeji!

A plesáme, balíme i bálíme, aneb Nechci tu charitu zadarmo

Napřed jedna „zajímavost“: I letos proběhne na konci února tzv. hejtmanský ples. Ples, který jeho účastník, primátor Liberce Batthyány, popsal jako „velkolepě pojatý“ a na kterém se setkávají senátoři, poslanci, velvyslanci, starostové z Libereckého kraje nebo třeba vedení Krajského ředitelství Policie ČR. Akce je hejtmanem Půtou a stranou Starostové pro Liberecký kraj, prezentována jako benefiční a na stránkách kraje je doslova uvedeno: „Veškeré finanční prostředky z prodeje vstupenek i případných finančních darů budou opět věnovány tam, kde je jich nejvíce třeba.“  Celá věc má však jedno velké ALE. Tím „ale“ jsou náklady, které tzv. „hejtmanský“ ples má, které však hejtman v žádném případě neplatí ze svého ani z pokladny své politické organizace. Jsou to veřejné peníze, které patří daňovým poplatníkům a měly by být tedy použity na veřejné účely. To se zde však neděje.

Posuďte sami, jak probíhal ples za působení Starostů ve vedení Libereckého kraje: V roce 2013 vynesl pro charitu 175 000, ale stál 434 986 Kč. V roce 2014 se hejtmanský ples (naštěstí) nekonal V roce 2015 bylo charitativním organizacím předáno 175 350 Kč, ale ples stál 588 000 Kč. Sečteno a podtrženo, kdyby od roku 2013 namísto konání opulentních plesů pro vyvolené kraj přímo předal peníze organizacím, které takto údajně podporuje, dostaly by skoro třikrát více – namísto cca 350 000 více než milion! Tolik Svobodní v Libereckém kraji k hejtmanskému plesu. Asi bych na něj nešla, být Liberečankou.

 

 Prakticky totéž, co liberečtí Svobodní, vyčitala vloni Kateřina Klasnová plesu městské části Praha 1. Její nesestřelitelný starosta Lomecký si podobných „invektiv“ nevšímá a sdílí, jak se připravoval.

A jak plesal. To je typ, co? Topce se daří generovat výjimečné politiky, viz třeba Drábek blahé paměti...

 

Ať (pře)žije luskoun!

 

Pražská zoologická zahrada se v sobotu připojila k oslavám Světového dne luskounů a spolu s návštěvníky si tak připomněla jednu z nejohroženějších skupin zvířat na světě. Luskouni jsou naprosto bizarní savci, živící se hlavně mravenci a termity. Jejich tělo je kryté velkými rohovitými šupinami, takže připomínají obrovskou šišku. A právě šupiny se jim v poslední době staly osudnými. V jihovýchodní Asii jim připisují zázračnou moc v tradiční medicíně. Asijští luskouni jsou již téměř vyhubeni, takže nyní se loví hlavně zástupci afrických luskounů a po tisících zásobují tamní trh. Pokud se nepodaří zastavit zabíjení luskounů, hrozí jim vyhubení. A to by byla hrozná škoda, luskoun je fakt roztomilé zvíře, nemyslíte?

Spořivý, líný či nechutný? Matěji, Matěji, proč tě holky nechtějí

„Spořivý, líný či nechutný? Zelený Stropnický: Jednu houbičku mám tři měsíce,“ to je titulek Blesku. Něco podobného stvořilo i ECHO 24… Novopečený šéf Zelených Matěj Stropnický už napsal spoustu řádek o nové tarifní struktuře pro elektřinu, zdůvodnil, proč je letecká doprava ve skutečnosti drahá legrace (a mne svými argumenty mimochodem zcela přesvědčil), ale předvčerejší příspěvek na Facebooku, který mínil evidentně z legrace, vyvolal mimořádný zájem médií. Ta pak flagrantně zpochybnila jeho hygienické návyky.

Posuďte sami, zda se šéf Zelených myje, či nemyje, a jak často... Viz inkriminovaný text

„Pranepatrná sobotní úvaha o houbičkách na mytí koupelen, nádobí a tak, která záhy přejde v zobecnění. Odhodlal jsem se dnes konečně k umytí umyvadla a vany. Mám už asi tři měsíce poslední houbičku pro tyto účely z původního balíku pět za cenu čtyř. Ty předchozí "nevydržely" ani zdaleka tak dlouho, přitom ta současná umyla vše dost k světu. Tu poslední mám tak dlouho ne snad proto, že by ta jedna tzv. zdarma byla trvanlivější, ale zkrátka proto, že vždycky zapomenu koupit novou. A na to právě prodejci sází, proto se jim vyplatí dát nám jednu navíc: když si koupíme ne jednu, která by vydržela dlouho, ale víc jich, je dostatečně pohodlné předchozí čtyři vyhodit ne zcela opotřebované, neboť v balíčku je další na dosah. "Efekt poslední houbičky", jak bych to nazval pro čtenáře z řad studentů VŠE, se tak v balíku pěti kusů čtyřikrát snižuje - oddálím její vyhození jen u té poslední, nikoli u každé. Poučení: kupuj houbičky po jedné, ušetříš. (Psáno bez požití Psilocybe čili Lysohlávky.)“

Bez aut je to takové ošklivé a nelidské…

Radim F. Holeček sdílel na svém Facebooku tuto mimořádně aktuální fotku, pořízenou na pražském Malostranském náměstí. „O této mé úchylce, závidět kolegům politikům auta a ďábelské značky, se všeobecně ví. Nemohu za to,“ připsal.  

A proč je to tak aktuální? V minulém týdnu vyšlo najevo, že již 1. července zmizí parkoviště, které zabírá velkou část pražského Malostranského náměstí. V pátek to oznámil náměstek primátorky Petr Dolínek, který má na starosti dopravu v hlavním městě. Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí. Zrušení parkoviště se ale nelíbí některým poslancům, kteří by tak přišli o možnost parkování nedaleko sněmovny. Největší perlu vypustil z úst poslanec Roman Váňa (ČSSD). Tvrdí, že poslanci tu parkoviště potřebují a že je ostatně náměstí s auty hezčí. A bez nich ošklivější a nelidské. Nemám co dodat, Váňa je politik vizionář. Volte ČSSD! (To byl vtip.)

Odešli velcí spisovatelé

 

V minulém týdnu zemřel Umberto Eco, jehož proslavilo Jméno růže, i když já osobně mám radši Foucaltovo kyvadlo, a Harper Lee, autorka Jako zabít ptáčka. Fotku italského vědce a romanopisce jsem zvolila proto, že jsem našla takovou příhodnou, jako by se loučil - ve velkém stylu, pochopitelně. R.I.P.

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace