Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budu platit o 500 korun za elektřinu víc! Matka samoživitelka se zlobí a Jílková ji podpořila: Nemáte sako, nemáte respekt k občanům, vynadala autorovi nových tarifů

20.02.2016
Budu platit o 500 korun za elektřinu víc! Matka samoživitelka se zlobí a Jílková ji podpořila: Nemáte sako, nemáte respekt k občanům, vynadala autorovi nových tarifů

Foto: ČT repro

Popisek: Máte slovo s Michaelou Jílkovou ve čtvrtek 18. 2.

Budeme kvůli novým tarifům platit za elektřinu více, nebo méně? Toto výbušné téma se řešilo v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Ta se ve vysílání obořila na spoluautora nových tarifů, který prý neměl ani tolik úcty k divákům, že si do studia nevzal sako. Matka samoživitelka chtěla slyšet, kde má vzít pět korun navíc na platby za elektřinu. A toto se dozvěděla…

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh, vedoucí sekce Přístup k síti a ekonomika PRE distribuce, a.s., Jan Auředník, občan z Plzně Drahomír Bokr, občan z Prahy Vladimír Bašta a pan Jiří Procházka z brněnského energetického ústavu, jenž je spoluautorem nových tarifů, se sešli v pořadu České televize Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Debatovali o plánovaných platbách za elektřinu podle velikosti jističe, nikoli podle spotřeby.

My jsme si ale ty solární elektrárny nenasadili do naší soustavy

Vitásková hned na úvod poznamenala, že vláda schválila státní energetickou koncepci a právě ta obsahuje novou tarifní strukturu. „Já jsem ji ale nepodepsala pro kategorii domácnosti, ale připravila jsem veřejný konzultační proces, v němž se mohou vyjádřit i spotřebitelé,“ zaznělo z úst dámy. Nová koncepce se zrodila, protože si sami spotřebitelé začali vyrábět elektřinu. Ohrožuje to stabilitu sítě. „Vyvolává to potřebu investic do stability sítě, abyste měli jistotu, že se vám doma rozsvítí, když cvaknete vypínačem.“

Procházka kontroval, že nový návrh počítá s tím, že fixní část platby za elektřinu se zvýší, ale ona pohyblivá část se sníží, takže na to spotřebitelé nedoplatí. „Celkový balík peněz pro toho distributora zůstává stejný. Změní se to, jak se jednotliví spotřebitelé podílejí na placení toho celého balíku,“ prozradil host z Brna.

Tím však zvedl ze židle diváka z publika. „My jsme si ale ty solární elektrárny nenasadili do naší soustavy, nás to vůbec nezajímá. Jestli tu jsou nějací solární baroni, tak by měli nabízet elektřinu za rozumnou cenu,“ rozzuřil se starší pán. Koželuh z hnutí Duha také konstatoval, že nová pravidla poškodí konečného spotřebitele.

Já váš hněv chápu, jenže...

Auředník vyjádřil pochopení pro hněv v publiku, ale doplnil, že na nových tarifech ušetří ti, kteří spotřebují více elektřiny a mají menší jistič. Procházka jeho slova potvrdil. Ale pánové to možná neměli dělat, neboť tím rozzlobili paní Bordovskou, matku samoživitelku z Prahy.

„Já jsem si to dala do kalkulačky na internetu a vyšlo mi, že budu platit o pět korun víc. Proč mám platit víc,“ ptala se naštvaně. „A když na to lidé nebudou mít, tak vám to prostě nebudou platit, takže to poškodí i vás,“ doplnila. Z publika také zaznělo, že důchodcům bylo nedávno přidáno na 40 korun měsíčně, což ročně činí 480 korun. Takže to pokryje předpokládané zvýšení ceny za elektřinu pro seniory.

Moderátorka Michaela Jílková se postavila na stranu matky samoživitelky, když řekla panu Procházkovi, spoluautorovi nových tarifů: „Ani jste si sem nevzal sako. Nezdá se, že byste měl nějaký respekt k občanům,“ udivilo moderátorku.

Tolik neušetříte, ale prý není vyhnutí

Následně se znovu ozvala Alena Vitásková. „Já nepřipustím, aby na to lidé, kteří mají hluboko do kapsy, doplatili,“ zaznělo z úst šéfky ERÚ. Rýpla si také do ředitele z hnutí Duha. „Vždyť kvůli vám je třeba platit peníze na stabilizaci sítě. A kvůli vám musí každý platit tisíce na obnovitelné zdroje,“ udeřila.

Auředníček ale nabídl jiný pohled. „Ta nová struktura není na šetření tak výhodná jako ta stará, ale vy si neuvědomujete jednu věc. Všichni ti, kteří platí za elektřinu, ale nemají na střeše fotovoltaickou elektrárnu, doplatí na ty, jež tu fotovoltaickou elektrárnu mají,“ popsal důvod ke zdražení. Majitelé fotovoltaických elektráren spotřebovávají elektřinu i v noci, takže pro ně musí být energie rezervována. Procházka doplnil, že by současný tarifní systém vedl tak či tak k tomu, že všichni budou platit víc.

Faktem přitom je, že fotovoltaickou elektrárnu má na střeše asi 30 tisíc spotřebitelů a dodávají do sítě asi půl procenta energie. Stejně tak platí, že energetické společnosti vydělaly miliardy, a měly by je tedy investovat do posílení sítě. Zaměstnanec PRE ujišťoval občany, že jeho společnost vydělala miliardu korun a do udržitelnosti sítě investovala velké sumy. Divákům také tvrdil, že společnost PRE povede debatu s regilátorem, jak se vyhnout skokovému zdražení, aby byl celý proces citlivější.

Vladimír Bašta přidal jiný příklad. Když nevyužije na sto procent rychlost internetu, která je mu nabízena, může se dohodnout se sousedem, že se s ním o připojení podělí a každý bude platit polovinu. „To u vás nejde, proto můžete toho koncového zákazníka vydírat.“

Můžete klidně spát, uklidňovala občany Vitásková znovu

Pan Bokr doplnil, že nemá smysl pořizovat si menší jistič, protože by v takovém případě musela každá hospodyňka počítat s tím, že by nemohla současně vařit na elektrickém sporáku a prát. Podle Vitáskové nemá smysl měnit jističe ještě z jednoho důvodu. Až bude mít čím dál více lidí elektromobily, budou potřebovat vyšší jističe. Je proto lepší dnes zůstat u původního jističe.

V tu chvíli se ale ozval další rozhořčený divák z publika. „Já platím za tři jističe, půl roku jsem na jednom místě, půl roku jsem jinde a vyšlo mi, že budu platit o osm tisíc korun ročně navíc.“ Brněnský energetik Procházka kontroval, že si musí za tři jističe připlatit, pokud je využívá, kdyby je nevyužíval, nemusel by je platit. Nic víc a nic méně.

V závěru pořadu promluvil další muž z publika, zastupující zahrádkáře, a jeho slova vyzněla zcela jasně a pro distributory velmi nelichotivě. „Celé je to proti těm, kteří mají celý rok nízkou spotřebu a jednou za rok si chtějí nařezat dřevo na zimu, takže potřebují větší jistič a nemohou si ho snížit,“ konstatoval host.

Poslední slovo si však vzala předsedkyně ERÚ Vitásková a ještě jednou všechny diváky ujistila, že udělá vše pro to, aby změna tarifů nedopadla na konečné spotřebitele. „Můžete klidně spát,“ uzavřela své vystoupení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace