Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miloš Zeman mluví v jasných, srozumitelných větách, kterým každý rozumí! Prezidentovu rostoucí popularitu vysvětluje bývalý ředitel televize: A já mu poradil…

19.02.2016
Miloš Zeman mluví v jasných, srozumitelných větách, kterým každý rozumí! Prezidentovu rostoucí popularitu vysvětluje bývalý ředitel televize: A já mu poradil…

Foto: ČT

Popisek: Jiří Balvín v popředí

ROZHOVOR „Miloš Zeman získává popularitu, protože mluví jasným srozumitelným jazykem, který jsou schopni voliči vnímat a rozumět mu. To je problém premiéra Sobotky. Ať mluví o čemkoliv, mluví stále stejně," říká v rozhovoru Jiří Balvín, bývalý ministr kultury a ředitel ČT. Jak dále prozradil, Zeman podle něj společnost nerozděluje, je stále levicovým politikem a jeho trvalé spojenectví s Andrejem Babišem se nerýsuje.

Prezident Miloš Zeman získává stále větší podporu široké veřejnosti. Kladně jej jako prezidenta hodnotí více jak 70 % Čechů podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP. Čím to je? 

Získává popularitu, protože mluví jasným srozumitelným jazykem, který jsou schopni voliči vnímat a rozumět mu. To je problém premiéra Sobotky. Ať mluví o čemkoliv, mluví stále stejně. Divák, posluchač, dostává monotónní výklad, ať už se jedná o situaci dětí v Norsku, uprchlíků či jakéhokoliv jiného tématu. Přestává se v tom orientovat a vnímat. Kdežto prezident Zeman mluví v jasných úderných větách, někdy s drsnými bonmoty, ale tomu každý rozumí. 

Je vidět, že jste, jak jsem si někde přečetl, Miloši Zemanovi radil, jak má vystupovat... 

To bylo v prezidentské kampani. Panu prezidentovi je velice těžké radit, protože si poradí sám. Ale když v kampani nějaké vystoupení měl v diskuzích, tak se pak zeptal - Co si o tom myslíš? Takže jsem mu řekl svůj názor. Otázka je, jestli ho vnímá, nebo ne. Několikrát se ale ukázalo, že ho vnímal. 

Miloš Zeman občas pronese silný výrok, až kontroverzní. Dělá to schválně, promyšleně, nebo prostě takový je? 

Takový je. A dělá to schválně, aby provokoval. Nemyslím to ve zlém významu. Média se toho samozřejmě chytnou. Zvláště když tištěná média vynechají ten úvod, kdy to vztahoval i na sebe. 

Teď myslíte výrok o kalašnikovu? 

Ano. Pak z toho pochopitelně nejsilněji zazní ten kalašnikov.  

Ještě k té popularitě. Miloš Zeman má nepochybně velké odpůrce. Ale je stále pravdivé tvrzení, že společnost rozděluje při sedmdesátiprocentní podpoře? 

Myslím, že společnost nerozděluje. Naopak. Teď ji těmi svými jasnými postoji a názory stmeluje. Sedmdesát procent, to jsou tři čtvrtky, to je veliké číslo, skoro celá společnost.  

Jak vidíte jeho neshody s premiérem, které oba označili jako zásadní názorový střet. Hlavně se mluví o rozdílných pohledech na řešení migrační krize. Vidíte to také tak ostře vyhraněně, nebo jsou za tím spíše osobní důvody, že se ti dva nemají příliš v lásce? 

Že se nemají v lásce, je všeobecně známo. Po volbách se to uklidnilo, ale tahle migrační krize je znovu rozděluje. Protože - znovu opakuji - jeden říká zcela jasné srozumitelné věty, druhý říká něco, čemu lidé nerozumí. Zvláště když se pak ukáže, že je spíše premiér Sobotka přikloněn k Evropské unii a německému řešení. To je potom pochopitelně velký názorový rozpor. 

Dá se říci, že by Miloš Zeman rád viděl ve vedení ČSSD někoho s názory jako má slovenský levicový premiér Robert Fico? 

No to rozhodně. Ale tady není nikdo takový. Nebo je, ale zatím se mu nechce v rámci sociální demokracie vystoupit. 

Je vůbec Miloš Zeman stále levicový politik? Milan Štěch, předseda Senátu, tvrdí, že ne... 

Jsem přesvědčen o tom, že Miloš Zeman je svým naturelem levicový politik. Je a zůstane jím. Nikdy neslevil ze svých názorů, a proto taky docházelo k těm střetům s Václavem Klausem. Přesto, že si byli schopní nějakým způsobem vyhovět, na některé věci mají zcela zásadně rozporný názor. To vyjadřuje skutečnost, že jeden je levicový politik a druhý pravicový. 

Zdá se, že Miloš Zeman má blíže k Andreji Babišovi, než k Bohuslavu Sobotkovi. Objevují se spekulace a u mnohých i obavy z určitého spojenectví těchto dvou silných mužů české politiky. Je to možné? A máme se toho bát? 

Nějaké jejich jednoznačné spojenectví se dle mého nerýsuje. Jednoznačné spojenectví s Andrejem Babišem si neumím představit. Protože je svérázný a v politice se na rozdíl od Miloše Zemana tolik nevyzná. Nemá tak jasné, vyhraněné názory na politiku. To znamená, jak se politika provádí, personálie, vztahy a podobně. Myslím si tedy, že nějaké trvalé spojenectví mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem nemůže být. Má k němu ale blíž, protože Andrej Babiš také vyjadřuje srozumitelné a jasné názory.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace