Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Miloš Zeman mluví v jasných, srozumitelných větách, kterým každý rozumí! Prezidentovu rostoucí popularitu vysvětluje bývalý ředitel televize: A já mu poradil…

19.02.2016
Miloš Zeman mluví v jasných, srozumitelných větách, kterým každý rozumí! Prezidentovu rostoucí popularitu vysvětluje bývalý ředitel televize: A já mu poradil…

Autor: ČT

Popisek: Jiří Balvín v popředí

ROZHOVOR „Miloš Zeman získává popularitu, protože mluví jasným srozumitelným jazykem, který jsou schopni voliči vnímat a rozumět mu. To je problém premiéra Sobotky. Ať mluví o čemkoliv, mluví stále stejně," říká v rozhovoru Jiří Balvín, bývalý ministr kultury a ředitel ČT. Jak dále prozradil, Zeman podle něj společnost nerozděluje, je stále levicovým politikem a jeho trvalé spojenectví s Andrejem Babišem se nerýsuje.

Prezident Miloš Zeman získává stále větší podporu široké veřejnosti. Kladně jej jako prezidenta hodnotí více jak 70 % Čechů podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP. Čím to je? 

Získává popularitu, protože mluví jasným srozumitelným jazykem, který jsou schopni voliči vnímat a rozumět mu. To je problém premiéra Sobotky. Ať mluví o čemkoliv, mluví stále stejně. Divák, posluchač, dostává monotónní výklad, ať už se jedná o situaci dětí v Norsku, uprchlíků či jakéhokoliv jiného tématu. Přestává se v tom orientovat a vnímat. Kdežto prezident Zeman mluví v jasných úderných větách, někdy s drsnými bonmoty, ale tomu každý rozumí. 

Je vidět, že jste, jak jsem si někde přečetl, Miloši Zemanovi radil, jak má vystupovat... 

To bylo v prezidentské kampani. Panu prezidentovi je velice těžké radit, protože si poradí sám. Ale když v kampani nějaké vystoupení měl v diskuzích, tak se pak zeptal - Co si o tom myslíš? Takže jsem mu řekl svůj názor. Otázka je, jestli ho vnímá, nebo ne. Několikrát se ale ukázalo, že ho vnímal. 

Miloš Zeman občas pronese silný výrok, až kontroverzní. Dělá to schválně, promyšleně, nebo prostě takový je? 

Takový je. A dělá to schválně, aby provokoval. Nemyslím to ve zlém významu. Média se toho samozřejmě chytnou. Zvláště když tištěná média vynechají ten úvod, kdy to vztahoval i na sebe. 

Teď myslíte výrok o kalašnikovu? 

Ano. Pak z toho pochopitelně nejsilněji zazní ten kalašnikov.  

Ještě k té popularitě. Miloš Zeman má nepochybně velké odpůrce. Ale je stále pravdivé tvrzení, že společnost rozděluje při sedmdesátiprocentní podpoře? 

Myslím, že společnost nerozděluje. Naopak. Teď ji těmi svými jasnými postoji a názory stmeluje. Sedmdesát procent, to jsou tři čtvrtky, to je veliké číslo, skoro celá společnost.  

Jak vidíte jeho neshody s premiérem, které oba označili jako zásadní názorový střet. Hlavně se mluví o rozdílných pohledech na řešení migrační krize. Vidíte to také tak ostře vyhraněně, nebo jsou za tím spíše osobní důvody, že se ti dva nemají příliš v lásce? 

Že se nemají v lásce, je všeobecně známo. Po volbách se to uklidnilo, ale tahle migrační krize je znovu rozděluje. Protože - znovu opakuji - jeden říká zcela jasné srozumitelné věty, druhý říká něco, čemu lidé nerozumí. Zvláště když se pak ukáže, že je spíše premiér Sobotka přikloněn k Evropské unii a německému řešení. To je potom pochopitelně velký názorový rozpor. 

Dá se říci, že by Miloš Zeman rád viděl ve vedení ČSSD někoho s názory jako má slovenský levicový premiér Robert Fico? 

No to rozhodně. Ale tady není nikdo takový. Nebo je, ale zatím se mu nechce v rámci sociální demokracie vystoupit. 

Je vůbec Miloš Zeman stále levicový politik? Milan Štěch, předseda Senátu, tvrdí, že ne... 

Jsem přesvědčen o tom, že Miloš Zeman je svým naturelem levicový politik. Je a zůstane jím. Nikdy neslevil ze svých názorů, a proto taky docházelo k těm střetům s Václavem Klausem. Přesto, že si byli schopní nějakým způsobem vyhovět, na některé věci mají zcela zásadně rozporný názor. To vyjadřuje skutečnost, že jeden je levicový politik a druhý pravicový. 

Zdá se, že Miloš Zeman má blíže k Andreji Babišovi, než k Bohuslavu Sobotkovi. Objevují se spekulace a u mnohých i obavy z určitého spojenectví těchto dvou silných mužů české politiky. Je to možné? A máme se toho bát? 

Nějaké jejich jednoznačné spojenectví se dle mého nerýsuje. Jednoznačné spojenectví s Andrejem Babišem si neumím představit. Protože je svérázný a v politice se na rozdíl od Miloše Zemana tolik nevyzná. Nemá tak jasné, vyhraněné názory na politiku. To znamená, jak se politika provádí, personálie, vztahy a podobně. Myslím si tedy, že nějaké trvalé spojenectví mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem nemůže být. Má k němu ale blíž, protože Andrej Babiš také vyjadřuje srozumitelné a jasné názory.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace